banner851

banner614

ÇELEBİ: KAMU İŞVERENİ DUYARSIZ!

banner619

Eğitim-Bir-Sen Düzce Şube Başkanı Ömer Faruk Çelebi, yaptığı açıklamada, "2019-2020 eğitim-öğretim yılı içerisinde bu sorunların çözülmesinin eğitimin geleceği, verimliliği ve niteliği açısından çok önemli olduğunun altını çiziyoruz." ifadelerini kullandı.

banner846
Düzce 09.09.2019, 13:30
1102
ÇELEBİ: KAMU İŞVERENİ DUYARSIZ!
banner844

Yeni eğitim yılının başlaması ile birlikte sendikalardan da beklenti ve taleplere ilişkin açıklamalar geldi. Eğitim-Bir-Sen Düzce Şube Başkanı Ömer Faruk Çelebi, yaptığı yazılı basın bildirisinde,

2019-2020 eğitim-öğretim yılının bir yanda geleceğe yönelik hedeflerin çizildiği diğer yanda ise bu hedefleri gerçekleştirmesi istenilen eğitim çalışanlarının sorunlarının çözümünün ötelendiği bir ortamda başladığını savundu.

"Eğitim çalışanları buruk karşılıyor"

Çelebi açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi:

"Eğitim çalışanları, eğitim-öğretim yılını, sona eren toplu sözleşme sürecinde haklı, gerekli ve yerinde beklentilerinin ve taleplerinin kamu işverenince karşılanması bir yana üzerinde durulmadan geçiştirilmesinin, sorunlarına duyarsız, çözüm önerilerine kayıtsız kalınmasının burukluğuyla karşılamaktadır. Toplu sözleşme masasının eğitim hizmet kolunda tek yetkili sendikası olarak, öğretmenlerden, akademisyenlerden, eğitim kurumu yöneticilerinden, üniversite idari personelinden, Millî Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra idari personelinden gelen, her biri eğitimin ayrı ve birden fazla sorununa çözüm olacak taleplerimizi masaya taşıdık. Bu taleplerimize kamu işvereni duyarsız kalmış, eğitim çalışanlarının sorunlarını çözme iradesini ortaya koyamamış, toplu pazarlık masası aracılığıyla sorunları çözme, eğitimin niteliğine katkı sunma imkânını heba etmiştir.
Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde eğitimde değişim ve dönüşümü hedeflediğini sürekli olarak ifade ettiği bir dönemdeyiz. Söz konusu hedeflerin gerçekleştirilebilmesi, köklü sorunlara kalıcı çözümler getirilebilmesi Bakanlığın sürdürülebilir politikalar benimsemesine bağlıdır. Değişim ve dönüşüm adımları sahadaki tecrübelerle, paydaşların görüşleriyle olgunlaştırılmadıkça meşruiyet tartışmasına maruz kalacak, isabet oranı yara alacaktır."

 

Çözüm bekleyen başlıca sorunlar

Açıklamada eğitimde baş gösteren ve acil çözüm bekleyen sorunlara da değinildi. Çelebi, şunları kaydetti:

"Anayasal ve yasal hakları kısıtlanmış sözleşmeli öğretmen istihdamı, öğretmen açığının kadrolu istihdam yerine ücretli öğretmenlik gibi insan haklarına ve çalışma ahlakına aykırı yöntemlerle giderilmeye çalışılması, kamu maliyesini denkleştirme aracı olarak eğitim bütçesinin kısılması, okullara yeterli ödenek verilmemesi nedeniyle aksayan eğitim hizmetlerinin yanında kaynak bulma baskısı altında okul yöneticisi ve öğretmenlerin velilerle bağış üzerinden karşı karşıya getirilmesi, atama ve yer değiştirme takviminin sorun çözmek kadar sorun üretmeye neden olması, ek ders esaslarındaki adaletsizlikler, eğitim çalışanlarına yönelik giderek artan yaygın şiddet, okullar açılırken çözüm bekleyen başlıca sorunlardır. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı içerisinde bu sorunların çözülmesinin eğitimin geleceği, verimliliği ve niteliği açısından çok önemli olduğunun altını çiziyoruz."
 

Talepler sıralandı

Sendika olarak taleplerini de sıralayan Eğitim-Bir-Sen Düzce Şube Başkanı Ömer Faruk Çelebi,

"- 3600 ek gösterge vaadi, tüm eğitim çalışanlarını kapsayacak şekilde yerine getirilmelidir
- Öğretmen istihdamında farklı modellerden vazgeçilmeli, atamalar kadrolu yapılmalıdır
- Emek sömürüsünün devlet eliyle tescillenmiş hâlini teşkil eden, ucuz işçilikten farksız ücretli öğretmenlik ayıbına bir an evvel son verilmelidir
- İstihdamda güçlük çekilen yerlerde teşvik sistemi hayata geçirilmelidir
- Öğretmen atama ve yer değiştirme sistemi mağduriyet oluşturmayacak şekilde düzenlenmelidir
- Ek ders esaslarındaki adaletsizlikler giderilmeli, ders ücretleri arttırılmalıdır
- Öğretmenlik Meslek Kanunu bir an önce çıkarılmalıdır
- Okulların ödenek ihtiyacı karşılanmalı, yöneticiler velilerle karşı karşıya getirilmemelidir
- Kılık ve kıyafet özgürlüğü darbe kalıntısı yönetmeliğin boyunduruğundan kurtarılmalıdır

 

Eğitim-Bir-Sen olarak, Türkiye’nin daha müreffeh bir ülke olma yolundaki uzun vadeli hedeflerine ancak sorunlarını aşmış bir eğitim sistemiyle erişebileceğini vurguluyor; eğitimcilere verilen sözlerin yerine getirilmesinin önemini ifade ediyor, sorunların çözüme kavuşturulacağı bir eğitim-öğretim yılı temenni ediyor, bütün eğitim çalışanlarımıza ve öğrencilerimize başarı dolu bir yıl diliyoruz."
 

 

Yorumlar (10)
İsimsiz 1 yıl önce
Sayın Başkan Düzce’deki eğitim-öğretim gerçekten de eleştirmeye değer. O kadar çok problem var ki... en başta da okul müdürlerinin mobbingleri. Öğretmenleri keyfi nedenlerden rahatsız ve huzursuz etmeleri.Öğretmen rahat olmalı ki verimli olsun,üretebilsin. Öyle değil mi? Öğretmeni güçlü ve özgüvenli olmayan bir toplumda nitelikli insanlar yetişeceğini hiç sanmıyorum.
enver şahin 2 yıl önce
Yaşasın adalet... yaşasın cumhuriyet diyor.. sizleri selamlıyorum..tespitleriniz arasında Okullardaki idareci atamalarında yapılan haksızlıklarıda dile getirmenizi istiyorum.
Öğretmen 2 yıl önce
Bende bir ogretmenim, yeri geliyor cok yogun calisiyoruz ama dinlenmek icin fazlasiyla vaktimiz oluyor. Maasimdan da memnunum. 3600 bence devlete buyuk yuk, halimize sukredelim, Allah sahit eskiye gore imkanlarimiz cok iyi.
Yaw hoca 2 yıl önce
Işiniz gücünüz para çocuklar staja geliyor avometreyle kısa devre ölçümü yapamıyor. Çocuklara eğitim verin birazda allah aşkına işinizi yapın birazda para para para
Alİ 2 yıl önce
Sayın ÇELEBİ sendikanız hakem kurulu kararlarına neden şerh komadı? Niye her seferinde size verileni kabul edip onaylıyorsunuz? Böyle sendikacılık mı olur?
adam 2 yıl önce
hiç utanma yok demi.akp yi al arkana3.5 zam a evet de.bakan galaya almasın seni kamu duyarsızmış.hadi ordan hadi ordan
Ali Ekrem 2 yıl önce
Badem bıyıklı yine çıkmış meydana!
Şakir İncesaz 2 yıl önce
Habere bir de dikkatli baktım Başkan döktürmüş dedim Yine kes kopyala yapmış
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın