banner851

banner955

‘CEZA YETERLİ DEĞİL, TİCARİ DÜZENLEME ŞART!’

Düzce’de özellikle gıda satışı yapılan işletmelerde ürünlerin etiket ve kasa fiyatlarında farklılık olması sık sık şikayet konusu olmaya devam ediyor. Bu konuda esnaf kesiminden devlete ‘Cezai yaptırım yeterli değil, ticari düzenleme şart!’ çağrısı geldi.

Düzce 22.11.2022, 12:00
1028
‘CEZA YETERLİ DEĞİL, TİCARİ DÜZENLEME ŞART!’

Düzce’deki zincir marketlerde sık rastlanan rafla kasa arasındaki fiyat farkı dikkatli vatandaşlar tarafından şikayet edilse de bu sıkıntının sonu gelmiyor. Düzce Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştirdiği denetimlere karşılık, fiyat oyunu can sıkmaya devam ediyor. Bu konuda açıklamalarda bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken “Rafla kasa arasındaki fiyat farkını önlemenin yolu ceza yazmak değil, perakende sektörünü düzenleyen yasanın güncellenmesidir. E-ticaret üzerindeki satışlara yönelik düzenleme çok iyi oldu. Benzer bir düzenlemenin perakende sektöründe de yapılmasıyla hem bu sorun ortadan kalkacak hem de herkes her işi yapamayacak. Bir mağazada tüm sektörleri ilgilendiren binlerce ürün satılırsa fiyatlar zamanında güncellenmez. Bunun için yapılması gereken, herkes her ürünü satamamalı. Herkes kendi işini yapmalı.” dedi.

“HER DÜKKANA BİR KOLLUK KUVVETİ YERLEŞTİRMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Fiyat istikrarsızlığının tüm kesimleri olumsuz etkilediğinin altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Zincir marketlerdeki fiyat artışları maalesef vatandaşı, esnafı, tedarikçiyi, nihai tüketiciyi, küçük atölyeciyi ve herkesi direkt ilgilendiriyor. Ticaret Bakanlığı bu konuda ısrarla fiyatların düzenlenmesini sağlayıcı tedbiriler alsa da fiyat istikrarı sağlanamadı. On binlerce iş yeri olan ve belirli ürünleri kendi markası haline getiren, sanki içeriği aynı gibi makul ürünlerin satışına da zarar veren uygulamalar artarak devam ediyor. Vatandaşın rahat rahat alışveriş yapabilmesi için her dükkana bir kolluk kuvveti konulamayacağına göre bu konuda ticari düzenleme şart. Vatandaşın kaliteliyi daha ucuza alabileceği bir sistemin gerçekleştirilmesi olmazsa olmaz.” diye konuştu.

“BELİRLİ ÜRÜNLERLE MÜŞTERİYİ CEZBEDEREK KÂR ELDE EDİYORLAR”

Rafta, stantta ve reklamda müşteri cezbedecek şekilde yapılan kampanyaların gerçeği yansıtmadığına işaret eden Palandöken, “Eskiden indirim sezonlarında meslek kuruluşlarından müsaade alınırdı. Artık rafta, stantta, reklamlarda ve indirim broşürlerinde belirli ürünlerle müşteriyi cezbedecek şekilde kampanyalar yapıyorlar. Bir gün bakıyorsunuz ki 100 liralık ürün 30 TL’ye kadar düşmüş. Böyle bir kâr marjı olamaz. Sınırlı sayıda ürün kaldı, iş değişikliği yapıyoruz, kapatıyoruz diyerek vatandaşı kandırıyorlar. O semtte pazar varsa domatesin fiyatını 3 TL’ye kadar düşürüyor. Ancak mağaza girdiğinizde yanında terlik, tencere, deterjan, havlu vs. alacaksanız artık domatesin fiyatı çok da önemli değil. Ayrıca o bölgede semt pazarı yoksa sebze-meyve fiyatlarını da istedikleri gibi ayarlayabiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

“TİCARETTE İNTERNET DÖNEMİ BAŞLADI”

Küçük esnafın korunması ve indirim aldatmacaların önlenmesi için ticarette kuralların konulması gerektiğini belirten Palandöken, şunları kaydetti: “Artık internet üzerinden ticaret dönemi başladı. Bu teknolojiye direnmek mümkün değil. O yüzden de ancak belirli kurallar konularak düzenleme yapılabilir. Bu kapsamda e-ticaretteki düzenleme bazı konularda çok iyi oldu. Küçük esnafımızın da ayakta kalmasını sağlamak ve indirim aldatmacalarının önüne geçmek için Konfederasyon olarak yıllardır üzerinde durduğumuz Perakende Yasası mutlaka düzenlenmeli.”  

Yorumlar (2)
Vatandas 1 hafta önce
Özellikle bu üç harfli marketlerde böyle zabita nerde devlet nerde
Düzceli 1 hafta önce
Genelde düzpaş tan alışveriş yaparken dikkat edin raf ile kasa fiyatı bir çok üründe tutmuyor defalarca bu durumu yaşadım ama umursamıyorlar.kurumsal firmalarda etiket oyunu pek olmuyor.