banner851

banner614

CUMHURBAŞKANLIĞI’NA KADAR ŞİKAYET ETTİLER

Düzce Merkez’de, iddiaya göre ruhsatsız canlı müzik yaptığı ve aşırı gürültü oluşturduğu belirtilen bir kafeden vatandaşlar şikayetçi oldu. Konu ile ilgili gerekli olan yerlere müracaat ettiklerini belirten ve gerekli olan işlemlerin halen daha yapılmadığını iddia eden mahalle sakinlerinden Musa Besler isimli vatandaş “Bu kafe yasal sınırların çok üstünde gürültü yapmaktadır. Öyle ki evimizin içinde kapı pencerelerimiz kapalı olmasına rağmen gürültü yüzünden evimiz yaşanamayacak duruma gelmiştir” ifadelerinde bulundu. Öte yandan kafenin sahibi olan Faruk Durmazoğlu, iddiaları reddederek gerekli olan belgeler için günler öncesinden başvuruda bulunduğunu belirterek, “şikâyet edeni ben biliyorum, kendisi burada bile oturmuyor, İstanbul’dan beri benimle uğraşıyor” dedi.

banner619
Düzce 25.07.2021, 18:00 26.07.2021, 15:52
4976
CUMHURBAŞKANLIĞI’NA KADAR ŞİKAYET ETTİLER

Düzce Merkeze bağlı Kültür Mahallesi, konak Sokak’ta hizmet veren bir kafeden mahalle halkı şikayetçi. Mahalle sakinlerinden olan Musa Besler isimli vatandaş, Öncü Medya’ya ulaşarak kafeden kaynaklanan aşırı ses ve gürültü kirliliğinin önlenmesi için sesinin duyurulmasını istedi.

“Yasal sınırların çok üstünde gürültü yapıyor”

Kafenin aşırı derecede müzik gürültüsü yaptığını ve bu konu ile ilgili gerekli olan mercilere şikâyette bulunduğunu belirten Besler, “Kafede ses yalıtımı kavramı yoktur. Ayrıca mekânın çoğu dışarıya açıktır. Kafenin hemen üstünde oturan kalp ameliyatı geçirmiş ihtiyar kalp hastası olan annem Günal Beşleri’n bedensel ve ruhsal sağlığını bozan ve topluma karşı da bu suçu işleyen Kafe’nin yasal sınırların çok üstünde gürültü yapmasının kalıcı olarak engellenmesini, sahibinin cezalandırılmasını defalarca talep etmemize rağmen gereği her nedense yapılamamaktadır.” diyerek yetkilileri göreve davet etti.

“Gürültü yüzünden evimiz yaşanamayacak duruma gelmiştir”

Kafe’nin yasal sınırların çok üstünde gürültü yaptığını iddia eden Besler, “Öyle ki evimizin içinde kapı pencerelerimiz kapalı olmasına rağmen ve televizyonumuzun sesi yeterince yüksek olmasına rağmen kafenin yaptığı gürültü yüzünden evimiz yaşanamayacak duruma gelmiştir. Uyumak ise kesinlikle mümkün değildir. Zabıta memurları gittikten sonra aşırı gürültü devam etmektedir. Kanunları takmadığını açıkça gösteren bu kafede, ezan okunurken de yüksek sesli müzikle şarkılar söyleyerek ve söyleterek inançlara da saygısı olmadığını ve hiçbir şeyi umursamayarak yasalara ve topluma meydan okumaktadır.” şeklinde konuştu.

“İdari para cezasına çarptırılmaları yasal gereğidir”

Eğlenmek için çevrede bulunan vatandaşların haklarının gasp edildiğini öne süren Besler, “Ne kanun ne toplum ne din ne inanç ne vicdan hiçbir şey onları alıkoyamıyor yüksek sesle müzikli eğlencelerinden. Eğlenmek için başkalarına azap çektirmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. İl Sağlık Müdürlüğü’nün, Zabıta Müdürlüğü’nün, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ve Emniyet Müdürlüğü tarafından gerekli incelemeler yapılmalı ve bu kafe hakkında yasal desibelin çok üzerinde gürültüye neden olmasından gerekli ses yalıtımının sağlanmaması nedeniyle idari para cezasına çarptırılmaları yasal gereğidir.” diyerek yetkilileri göreve davet etti.

“Kanuna aykırı hiçbir işimiz yok”

Öncü Haber Muhabirinin ulaştığı kafe sahibi Faruk Durmazoğlu, işletmesine yönelik iddiaları ret ederek, “Benim gerekli olan tüm raporlarım hazır. Yapılması gereken tüm yasal işlemlerimi bayramdan önce yaptım. Araya bayram girdiği için ruhsatımı alamadım. Ama mekanımla ilgili olarak bütün incelemeler öncesinden yapıldı. Çevre mühendisleri gerekli olan her yerden desibel ölçümlerini yaptı ve gerekli olan raporları hazırladı. Araya bayram girdiği için ruhsatımı alamadım sadece. Şu an valilikten bir yazı bekliyorum, gelir gelmez ruhsatı alacağım.” dedi.

“Şikâyet edeni biliyorum”

Kendisini şikâyet kişiyi tanıdığını ve Düzce’de dahi oturmadığını belirten Durmazoğlu, “Beni şikâyet eden üst komşum. Annesi yaşıyor burada. Annesi de yaşlı, bazı ruhsal sıkıntıları var. Birkaç defa benim dükkanıma gelip olay çıkarttı ve üstü başını açmaya çalıştı. Bende savcılığa suç duyurusunda bulununca, oğlu İstanbul’dan benimle uğraşmaya başladı. Ama istedikleri kadar uğraşsınlar benim gerekli olan tüm izinlerim var. Ben hatta komşularım rahatsız olmasın diye hakkım olan desibelin altında müzik çalıyordum şimdi hakkım olan sınıra kadar çıkacağım.” şeklinde konuştu.

Öte yandan konu ile ilgili dün akşam saatlerinde Düzce Belediyesi Zabıtasının yaptığı incelemede, ruhsatsız canlı müzik yaptığı iddiası üzerine hakkında tutanak tutuldu. Tutulan tutanağa da itiraz eden Durmazoğlu, “Benim her şeyim yasal ben sadece bir yazı bekliyorum araya bayram girdi o yüzden alamadım” dedi.

“Kafe işletmecileri birbirine girdi”

Kendilerinin çevrede bulunan farklı bir kafe işletmecisi olan Şafak Yılmaz tarafından da şikâyet edildiğini belirten Durmazoğlu, “Burada bulunan bir kafe var nenim müzisyenlerimi istemiş, onlarda gitmeyince oda beni hatta burada bulunan diğer kafeleri de şikâyet etmiş.” dedi.

Öncü Haber Muhabirinin iddiaların odağındaki isim olan Şafak Yılmaz’a ulaşmasının ardından açıklamalarda bulunan yılmaz, “Benim Faruk ile bir sorunum yok. Ben kimseyi şikâyet etmedim. Zabıta direk benim dükkanıma geldi. Benim canlı müzik ruhsatım var neden direk buraya geliyorsunuz diğer yerlere gitmiyorsunuz onların ruhsatı yok” şeklinde konuşarak müzisyen iddialarını da yalanladı. 

HABER: MUSTAFA KİLELİ

Yorumlar (6)
Murat 2 ay önce
Birbirinize saygılı olun..husumet beslemeyin.ortak bir noktada buluşun. Luzumsuz yere başınızı belaya sokmayın..sonra çok pişman olursunuz..aman dikkat..
Cemdal 2 ay önce
Ananı kendi evinde bak ozaman
beyköylü 2 ay önce
kapatın gereksiz yerler
isimsiz 2 ay önce
Musa Besler e tamamen katılıyorum. Ben M. Akif. Cad. oturduğum halde gürültüsünden rahatsız oluyorum. Düzce'de belediyecilik henüz emekleme safhasında olduğu için, şikayet filan kar etmez. Şehrin göbeğinde canlı müziğe Düzce haricinde hangi ilde izin verilmiştir ki....
Vatandaş 2 ay önce
Faruk Abiyi Tanırım Adam Ekmeğinde Temiz bir esnaftır usulsüz iş yapmaz
Düzceli 2 ay önce
En güzeli hepinizin kapanması.Kapalıyken daha huzurluydu Düzce