banner851

banner955

DEDESİNDEN KALMA PARA KOLEKSİYONUNA GÖZÜ GİBİ BAKIYOR

Düzce’de 60 yıl önce para koleksiyonunu başlatan Serhat Gür, hayatını kaybedince koleksiyonunu oğluna miras olarak bırakarak, koleksiyonun gelenek olarak devam etmesini istedi. 50 farklı ülkenin tedavülden kalkan paralarının yer aldığı para koleksiyonu 3. kuşakta yaşatılmaya devam ediyor. Dedesinin koleksiyonuna gözü gibi bakan Yeni Taşköprü Köyü Muhtarı Hüseyin Gür, "Maddi değiri vardır ama benim için manevi değeri daha büyük" dedi.

Düzce 13.09.2020, 12:15 13.09.2020, 11:54
1870
DEDESİNDEN KALMA PARA KOLEKSİYONUNA GÖZÜ GİBİ BAKIYOR

Düzce’nin Yeni Taşköprü köyünde yıllar önce Serhat Gür, para koleksiyonu oluşturmaya başladı. Farklı farklı ülkelerin paralarını biriktirerek koleksiyonunu güçlendiren Gür, hayatını kaybedince oğluna miras olarak koleksiyonu bıraktı ve koleksiyonun gelenek olarak devam etmesini istedi. 3. kuşakta babasından koleksiyonu devir alan Yeni Taşköprü köyü Muhtarı Hüseyin Gür, binlerce madeni ve yüzlerce kağıt parayı gözü gibi bakmaya başladı. Aralarında Türkiye, Almanya, Fransa, İsviçre, Yunanistan, İtalya, Kuveyt, İsveç, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Yugoslavya, Benin Cumhuriyeti, Cezayir ve Küba gibi ülkelerin paralarını koleksiyon olarak geliştirmeye devam eden Hüseyin Gür, 4. kuşağa koleksiyonu devredeceğini koleksiyonun manevi değerinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Eskilerin tabiri ile "Bir delikli kuruşum bile yok" denilen delikli kuruşun hikayesini de anlatan Hüseyin Gür, “Rahmetli dedem başlamış 1960’lı yıllarda. Daha sonra babama devretmiş. Babamda vefat ettikten sonra bu koleksiyon bana kaldı. Ben devam ettirmeye başladım. Yaklaşık 50 ülkenin parası var. O ülkelerin tedavülden kalkan paraları da var, hala kullanılan paraları da var. Bizim Türk liralarının tedavülden kalkan paraları var. Yaklaşık olarak 50 ülkenin binlerce madeni ve kağıt parası mevcut. Mesele Türkiye’de önceden kullanımda olan eski delikli madeni paralarımız var. Delikli kuruşlar önceden bu paralar darphane de basılırken hesaplama yapmışlar. 1 kuruş 2.5 kuruşa mal oluyormuş. Paranın üzerinde değeri azaltmak ve maliyeti azaltmak için delme işlemi yapmışlar. Bu sayede paranın üretim değerini azaltmaya çalışmışlar. Bu koleksiyonun maddi değeri muhakkak var. Ama bu koleksiyonun manevi değeri bizde daha fazla. Ben buna ata mirası diyorum. O yüzden satmayı düşünmüyorum” ifadelerinde bulundu.

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

Yorumlar (7)
Nümismat 2 yıl önce
Öyle her oarayı aldım biriktirdim diyerek binlerce para bulundurarark her önüne gelen paçavrayı toparlayarak koleksiyoner olunmaz. Koleksiyoner olman için öncelikle kayıtlı koleksiyonerlipini görelim sonrada her yıl üretilen paranın çil veya çil altı durumdaki seri ve sıralı halinde tambir koleksiton yaptığını. Kilolarca akmonital paran olsa bile klleksiyonerin elindeki 1 tane parayı bilr satın alamazsın. Böyle insanların duygularıyla oynayıp ayrıca bunları pohpohlayıpta biz koleksiyonerlerinde adını batırmayın. Sonrada biz ürün bulduğumuzda kolrksiyoner değerlerinin bin katını isteyen insanlar ortaya çıkıyor. Allah aşkına adam gibi koleksiyonerlerin reklamını haberini verin. Bende koleksiyonerim kayıtlı ve seri halde toplayan bir koleksiyoner. Bir çok kanaldan haner teklifi geldi ama kabul etmedim etmemde. Gwtçek koleksiyoner reklam peşinde koşmaz.
Tolga 2 yıl önce
Sıradan paralardır kg 20 tl ye istediğiniz kadar bulabilirsiniz boş haber
Köylü 2 yıl önce
Muhtar bu medyatiklik sevdandan vazgeç. Yaptığın işlerle görelim seni biraz.
Melih 2 yıl önce
Bende 1960 dan kalma paralar var satarım valla sıkıntı yok bana gelin
Düzceli 2 yıl önce
Düzce belediyesi her ayın ilk pazar günü antika ve ikinci el eşya pazarı açacaktı unuttu herhalde
Aa 2 yıl önce
Bu haber mi? Bendeki koleksiyon bundan daha iyi ve kayıtlı koleksiyonerim.
Düzceli Vatandaş 2 yıl önce
Başka işiniz mi Yok
22
açık