banner851

banner955

DERNEK YÖNETİMİNDEN ÖNCÜ MEDYA’YA ZİYARET

15 Mart Tüketiciler Haftası dolayısıyla Öncü Medya Grubu’nu ziyaret eden Düzce Tüketici Hakları Derneği Başkanı Safinaz Gümüş, salgın döneminde internetten alışverişlerin artmasına paralel olarak şikayetlerin de arttığına dikkat çekti. 2020 yılında Türkiye genelinde 594 bin 270 tüketici şikâyeti olduğunu belirten Gümüş, bunların yüzde 59’unun tüketiciler lehine sonuçlandığını açıkladı.

Düzce 16.03.2021, 12:00 16.03.2021, 14:24
1195

Her yıl 15 – 21 Mart tarihleri arasında farkındalık amaçlı etkinlikler düzenlenen Tüketiciler Haftası başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlı bir kutlama programı hazırlayan Düzce Tüketici Hakları Derneği bu yıl ziyaretlere ağırlık verdi. Bu kapsamda Öncü Medya Grubu’nun konuğu olan Düzce Tüketici Hakları Derneği Başkanı Safinaz Gümüş, tüketici hakları ile ilgili kendilerine yapılan başvurular hakkında bilgi verdi.

“Hak arama tükettiğiniz her şeyi kapsıyor”

Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde, haklarını korumaları için başvuru yapmaları gerektiğini kaydeden Gümüş, “15/21 Mart günleri Tüketici Haftası olarak çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. Bizlerde bazı bilgileri sizinle paylaşmak istedik. Vatandaşlarımızın 11 bin 330 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklarında hakem heyetlerine bizzat giderek, posta yolu ile veya e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilir. Bu hak arama hizmet dahil aldığınız tükettiğiniz her şeyi kapsamaktadır. Burada sizleri sıkmadan pandemi döneminde internetten satın alınan ürünlerin iadesi ilgili olarak, iade almayan veya 14 günlük cayma hakkını kabul etmeyen satıcıları, Ticaret Bakanlığı’na şikayet ettiğinizde ilgili yasa gereği 415 TL ceza uygulanabilecektir. Ayrıca satıcılar iade almamakta direndikleri durumda, tüketiciler bulundukları valilik/kaymakamlık bünyesinde tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunabilecekleri gibi Ticaret Bakanlığı’nın TUBİS sistemi üzerinden hakem heyetlerine başvuru yaparak işlem talebinde bulunabilecektir.” diye konuştu.

“Hakem üyelerine ücretsiz başvuru yapılabilir”

2020 yılında Türkiye genelinde 594 bin 270 tüketici şikâyeti olduğu ve bunların yüzde 59’unun tüketiciler lehine sonuçlandığının altını çizen Gümüş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hakem heyetleriniz bunlarla sınırlı kalmayıp, aldığınız ve ücret ödediğiniz hizmet alımı da dâhil hepsini kapsamaktadır. Burada unutulmaması gereken ürün ve hizmet alımıyla ilgili ispatıdır. Dolayısıyla alınan hizmet ve malın mutlaka fatura, fiş, sözleşme, garanti belgesini almanız gerekmektedir. Ticaret Bakanlığımız tarafından 2020 yılında Türkiye genelinde 594 bin 270 adet tüketici şikâyeti olduğu ve bunların yüzde 59’unun tüketiciler lehine sonuçlandığını açıklanmıştır. Hakem heyetlerine başvurular ücretsiz olup verdikleri kararlar mahkeme kararları hükmündedir. Bu duygu ve düşüncelerle tüketicinin daima yanında olduğumuzu belirtmekte fayda görüyoruz. Ayrıca Alo 175 tüketici danışma hattıyla kurulan çağrı merkezi insan sağlığı, can ve mal güvenliği açısından risk taşıyan ürünleri, firmaları halkın şikayet edebilmesi amacıyla kurulduğunu da belirtmek isteriz. Kısaca tüketicilerimiz herhangi bir şekilde şüpheye düştüklerinde Alo 175 tüketici danışma hattını arayabilirler. ‘El ele daha bilinçli günlere’ diyerek teşekkür ediyoruz.”

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (1)
Tosuncuk 2 yıl önce
Şimdi e-ticaret ile alışveriş yapanların hangi mantıkla ne aldığına bakmak lazım.
Ünlü markların 1.000 TL lik ayakkabısını, sosyal medya reklamıyla 200 TL ye görüp sipariş veren sonrasında kutudan patlıcan çıkınca üzülmemesi lazım. Bunlara inanan insanlar dolandırılmayı hak eder. Ben de alışveriş yaptım binlerce kere bir kere mağdur olmadım
Yeni Sayımız