banner851

banner614

DERSE GİRMEK İÇİN AKRABA AKRABA GEZİYOR

Sorunlara müdahalede geç kaldığı ve geçici çözüm üretmediği gerekçesiyle Düzce’de sık sık tepkilerin odağında olan Türk Telekom, pandeminin gölgesinde uzaktan eğitim sürerken öğrencilere yaşattığı mağduriyetle yine gündemde… Merkeze bağlı Yahyalar Mahallesi’nde oturan Enes Gemicioğlu, 3 haftayı aşkın süredir evine internet verilmediği için üniversiteye hazırlanan kardeşinin derslerine devam edebilmek için akraba akraba gezmesinden dert yanarak, Telekom’un ilgisizliğinden yakındı. Öncü Haber’e konuşan Türk Telekom yetkilisi ise birkaç aboneyi etkileyen sorunun süratle ortadan kaldırılması için il dışından iş makinesi talep edildiğini belirtti.

banner619
Düzce 27.05.2021, 16:20 28.05.2021, 10:53
2027

Dünya yapay zekâ, makine öğrenimi, otonom sistemler gibi çağı değiştirecek teknolojiler üzerinde ilerlemeye devam ederken Düzceliler, 2021 yılında hala internet alt yapısında yaşanan sorunlarla boğuşuyor. Türkiye’de 28 yıldır sunulan internet hizmetinde birçok şehir artık daha hızlı internet için fiber ağlarla örülürken Düzce’de eski bir teknoloji olan ADSL alt yapısı bile il geneline bir türlü yayılamıyor.

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle 14 aydır eğitim-öğretim uzaktan çevrimiçi yürütülürken, yine çoğu sektör internet teknolojisi üzerinden personelini evinden çalıştırıyor. Bu dönemde internet altyapısını tekelinde bulunduran Türk Telekom’un yetersiz altyapıyı geliştirme çalışması yapmaması ve yaşanan arızlara geç müdahale edilmesi ise vatandaşları çileden çıkartmaya devam ediyor.

MAĞDURİYETİN ADRESİ BU KEZ YAHYALAR

Düzce’nin farklı bölgelerinden şikayetler yükselmeye devam ederken son mağduriyet adresi merkeze bağlı Yahyalar Mahallesi oldu. Öncü Haber Merkezi’ne ulaşan Enes Gemicioğlu isimli vatandaş, 3 Mayıs’tan bu yana internete bağlanamadıklarını söyledi. İddiaya göre, konuyla ilgili Düzce Telekom Müdürlüğü ile görüşen Gemicioğlu, bakır tellerin değişmesi gerektiği ve bu işlemin ancak haziran ayı sonunda yapılabileceği cevabını aldı. Gemicioğlu, o zamana kadar geçici bir çözüm bulunmasını talep etse de olumlu bir yanıt alamadı.

İNTERNET OLMAYINCA GÖÇEBE YAŞAMAYA BAŞLADI

Telekom yetkilileri tarafından kaderlerine terk edildiğini savunan ailede en büyük mağduriyeti ise Gemicioğlu’nun 26-27 Haziran’da gerçekleştirilecek olan üniversite sınavlarına hazırlanan kız kardeşi yaşadı. Sınavlara kısa bir süre kala yoğun şekilde ders çalışması gereken genç kız, Türk Telekom’un sorunu çözmeye yanaşmamasının ardından evinden ayrılarak internet bağlantısı olan olan akrabalarında kalmaya başladı.

“ÇOCUKLAR EĞİTİMDEN UZAK KALIYOR”

Merkezde bulunan bir mahallede bile internette sorunlar olması yetersiz altyapıyı bir kez daha gün yüzüne çıkarken mağdur Gemicioğlu, “Pandemi döneminde evinde eğitim alan kardeşim bulunmakta ve şuan internet olmadığı için derslere giremiyor ve eğitim alamıyor. Düzce Telekom Müdürlüğü haziran sonuna kadar internet gelmeyeceğini belirtiyor. Sınavlar yaklaşırken internetsiz bir ortamda kardeşim ve diğer mahalle sakinlerimizin de çocukları eğitimlerinden geri kalıyorlar. Düzce Türk Telekom’un keyfi uygulamaları nedeniyle çocuklarımız eğitimlerinden uzak kalıyor. 2021 Türkiye’sinde Düzce’nin merkezinde internetten uzak kalıyoruz.” sözleriyle durumdan yakındı.

“GEÇİCİ ÇÖZÜM SUNULMADI…”

Kendileriyle birlikte mahallede birçok ailenin daha benzer sorunu yaşadığını kaydeden Gemicioğlu, “Pandemi döneminde insanlar tüm işlerini internetten hallederken, eğitim internet üzerinden gerçekleştirilirken bir sorunun çözüm iki ay ötelenir mi? En azından geçici bir çözüm istedik ancak o da olmadı. Ben bile vatandaş olarak buraya bir Wi-Fi aracı tahsis edilerek internet sağlanabileceğini düşünebiliyorken insanlara neden bu yaşatılıyor?” diyerek konu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne şikâyette bulunduğunu söyledi.

TELEKOM: İL DIŞINDAN İŞ MAKİNESİ TALEP EDİLDİ

Öte yandan Öncü Haber’e konuşan Türk Telekom yetkilileri Yahyalar Mahallesi’nde birkaç aileyi etkileyen bir alt yapı probleminin bulunduğunu kaydederken, “Ne yazık ki Yahyalar Mahallesi’nde meydana gelen arıza kısa süreli bir çalışmayla düzeltilebilecek bir şey değil. Burada sorunun çözülmesi için bir kazı çalışması yapılması gerekiyor. Düzce’de bulunmayan bir iş makinesinin kullanılması gerekiyor ve buraya tahsisi için görüşmeleri gerçekleştirdik. Bize ulaşan her türlü arızada vatandaşımızın mağdur olmaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hemen giderilmesi mümkün olan arızlara anında müdahale ederken diğer arızalar için de süreci planlayarak gerekli işlemleri gerçekleştiriyoruz.” dedi.

“SORUN GELECEK HAFTA ÇÖZÜLECEK”

Yahyalar Mahallesi’ndeki sorun için haziran ayı sonu için verilen tarihin en son tarih olduğunu belirten yetkili, “Belediye ile gerekli yazışmalar yapıldı. İş makinesinin temini için süreç başlatıldı. Yahyalar Mahallesi’nde birkaç abonemizi etkileyen bu sorunun gelecek hafta içinde çözülmesini hedefliyoruz.” dedi. Yetkili, abonelere internet hizmeti verilemeyen dönemdeki fatura ücretinin de abonelere iade edileceğini kaydetti.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (5)
Düzceli 4 ay önce
Bir de altyapıya para mı harcasınlar. Nasılsa faturalar her halükarda ödeniyor.
Düzceli 4 ay önce
Türk Telekom, Türkiye'nin yüz kızartıcı şirketi olma birinciliğini kaptırmıyor. Defalarca altyapı talebi oluşturuyoruz altyapı kronik sorunlu diye ilgilenen yok. 2023 yılına kadar Türkiye'de fiber altyapı 100%'e ulaşacak diyorlar bakalım gerçekleşecek mi. Yersen...
Madur 4 ay önce
Türk Telekom saha çalışanları başlı başına sıkıntı. İnşAllah kimseyi katil etmeden bu sorunlara ve sorunlu kişilere çözüm bulunur !
Murat 4 ay önce
Merhaba,
Doğrudur katılıyorum ve gerekli dilekçeyi yazıp ilgili birim ve ilgili çalışan arkadaşa teslim ettiğimiz hareket aynen şu şekilde oldu kendisinin:
Oo sen veya o makaledekiler daha çok beklersınız diyorlar
Zheko 4 ay önce
Yığılca Kırık Köyü nde 2 aydır internet yok, fatura çok. Çocuklar canlı derslere katılamıyor. Yetkililer yetkisiz ve ilgisiz.