banner851

banner955

DOĞA SEVGİSİNİ SANATLA BİRLEŞTİRDİ

Düzce'de emekli olduktan sonra da doğadan kopamayarak yaylaya yerleşen orman koruma memuru Hüsnü Şahin, ağaç parçalarından yaptığı insan, geyik ve yılan figürleri ile hem sanatçı ruhunu ortaya koyuyor hem de bu figürlerle yaban hayvanlarını evinden uzak tutuyor.

Düzce 22.06.2020, 12:30
3600
DOĞA SEVGİSİNİ SANATLA BİRLEŞTİRDİ
banner1032

Düzce'de orman koruma memuru olarak çalıştıktan sonra emekli olan ve doğadan kopamayarak yaylaya yerleşen Hüsnü Şahin, doğa sevgisini sanatla birleştirdi.

Yıllarca Düzce'nin ormanlarında koruma memuru olarak çalışan 67 yaşındaki Hüsnü Şahin, emekli olduktan sonra şehir hayatına alışamadı. Sık sık ormana giden ve çok sevdiği doğayla baş başa kalmak isteyen Şahin, Beyköy beldesine bağlı 1200 rakımlı Odayeri Yaylası'nda tek odalı ev yaparak yaşamını burada sürdürmeye başladı.

Kış aylarında da bölgede kalan Şahin, hem yaylanın hem de ormanın gönüllü bekçiliğini yapıyor. Doğa, hayvan ve ağaç sevgisini yaylada sürdürdüğü yaşamla birleştiren Şahin, boş zamanlarını değerlendirmek için de ağaç parçalarından çeşitli eserler yapıyor.

Çevreden topladığı ağaç parçaları ve dallarıyla gerçek boyutlarda insan, geyik, yılan, domuz gibi figürler yapan Şahin, hem sanatçı ruhunu ortaya koyuyor hem de bu figürlerle yaban hayvanlarını evinden uzak tutuyor.

"Doğada olmaktan keyif alıyorum"

Hüsnü Şahin, yaptığı açıklamada, emekli olduktan sonra ormandan ve doğadan kopamadığını söyledi.

Yaylaya yerleşmeye karar verdiğini dile getiren Şahin, burada da boş zamanını değerlendirmek için ağaç parçalarından eserler yapmaya başladığını anlattı.

Şahin, çevreden topladığı farklı şekillerdeki ağaç parçalarını hayvan figürlerine dönüştürdüğünü aktararak, "Yıllarca ormandaydım, birçok yabani hayvanla karşılaştım. Hayvanları seviyorum, hatta tilki bile besledim ama avcılar yabani diye vurdu. Özellikle insan figürünü koyunca hayvanlar buraya çok yaklaşmıyor. Bir nevi evi ve çevresinde yetiştirdiğim ürünleri de korumuş oluyorum." diye konuştu.

Doğada olmaktan keyif aldığını dile getiren Şahin, "Emekli olduktan sonra şehir hayatına alışamadım ve buradayım. Pandemi döneminde eşim de geldi yanıma, burada hayatımızı sürdürüp gidiyoruz. 'Emeklilik bu olsa gerek.' dedim ve hayatımı böyle sürüdürüyorum." ifadelerini kullandı. (AA)

Yorumlar (5)
doğayı seven adam sen boş 2 yıl önce
embesil zekasız, şarlatan, figür yapmak günahmış, ula arkadaş adam kafa dinlemeye gitmiş orada da rahat yok ya, heykel olmayan yermi var sanki.
ilhan 2 yıl önce
bu ulkede bukadar yobaz ve beyını sadece salatada osananlara bak yaa..yorumlara bak yaaa..ne alaka lan sımdı yok gunah vs..adam orda herkese kosuyor dogayı koruyor sen o adamı tanıyormusun hıcmı sızde utanma yok ya bır de fetva verıyorsunuz sızler dını bıtırenlersınız sızın gıbı beyınlerden Allah korusun yaa
Göksel HAN 2 yıl önce
Hayalimdeki yaşam
Cehalet akp boyu 2 yıl önce
Danalar, inaniyosunuz di mi bu salak fikirlere? Bi de haber yapiyonuz.
Kapiya soba koyun da kis da gelmesin mallar.
doğru değil. 2 yıl önce
Heykel ve canlı figürleri yapmak dinimizde yasak ve günahtır. Başa meşgaleler yapılabilir. Durduk yere günah kazanmaya gerek yok.
15
parçalı bulutlu