banner851

banner955

DOĞAL KAYNAKLARIN KORUNMASI AMAÇLANDI

1999 depremleri öncesi ve sonrası kurduğu ekiple Bolu ve Düzce için şehir planları hazırlayan Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tunçer, tüm kamu kurumlarıyla görüşülen planların geniş bir bakış açısıyla oluşturulduğunu söyledi. Ayrıca doğal kaynakların korunması ve geliştirilmesinin hedeflendiğini vurguladı.

Düzce 17.04.2022, 13:15 18.04.2022, 13:00
2175

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nin hayata geçirdiği Orman Fakültesi Konferanslar Serisi’nin (OFKS) 67. sayısında “2022 Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı” nedeniyle “Bolu/Düzce Çevre Düzeni Planı Yaklaşımları” konusunda Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tunçer bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Uzun’un yaptığı konferansın açılış konuşmasını Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu yaptı. Konferansın faydalı olması temennisinde bulunan Müderrisoğlu başarı dilekleriyle konuşmasını sonlandırdı.

“Depremden sonra Düzce için tekrar bir planlama çalışması yaptık”

Bolu ve Düzce ilinin şehir planını kurduğu ekibi ile oluşturan Prof. Dr. Mehmet Tunçer, yapılan planlama çalışmasının yaklaşık 25 yıllık bir tarihi olduğunu ve o zamanda Bolu ve Düzce’nin ayrılmadığını ifade etti. Depremden sonra Düzce için tekrar bir planlama çalışması yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Tunçer, Bolu ve Düzce şehir planı hazırlamada hiçbir sayısal verinin olmadığını, bu verileri kendilerinin oluşturduğunu söyledi. Verilerin sayısal ortamda hazırlanarak analiz, sentez ve değerlendirmeler amaçlandığını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Tunçer, planlama tekniğini, “Esnek, sorunlara zaman içinde seçenekli çözüm getirebilen, durağan (statik) olmayan ‘Yapısal Plan’ olarak tanımladı. Planı hazırlarken tüm kamu kurumlarla görüşüp, yetkililerin dinlendiğini vurgulayan Tunçer, planın geniş bir bakış açısıyla oluşturulduğunu söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Tunçer yapılan şehir planıyla, doğal kaynakların ve kültürel değerlerin korunması ve geliştirilmesi, yeni yerleşim alanları için; politika ve stratejilerin geliştirilmesi, tarım topraklarının ve orman varlığının korunması, çevre sorunlarının en aza indirilmesi, alt ölçeklerde hazırlanacak her türde fiziksel planlara girdi olacak planlama kararlarının temelinin oluşturulmasının amaçlandığını dile getirdi.

Katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tunçer, konferansa katılan ve ilgi duyan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

banner844
Yorumlar (2)
doğrucu davut 8 ay önce
25 Yıllık çalışma deniyor bir de utanılmadan... 99 depremi sonrası ne güzel bir fırsat vardı, aklı başında her yetkili ''şehir merkezi'ni'' de kalıcı konutlara doğru taşırdı... siz ne yaptınız, gittiniz binaları olması gereken yamaçlara diktiniz, asıl taşınması gereken deprem bölgesindeki çarşıyı ovada bıraktınız. Zaman geçti, yetmedi, sulak arazide 4-5 kata tekrar izin vermeye başladınız.

rant uğruna düzce'yi sattınız.
özkan 8 ay önce
keşke karışmasaydınız belki daha güzel olurdu
Yeni Sayımız