banner614

DOĞRUDAN TEMİNLERE ŞEFFAFLIK GELİYOR

banner619

Düzce’deki kamu kurumları ve belediyeler, "Doğrudan Temin Satın Alma Platformu" kapsamında, doğrudan temin limitleri dahilindeki tüm mal, danışmanlık, yapım ve hizmet kategorilerinde hızlı ve şeffaf bir şekilde hizmet alabilecek.

banner846
Düzce 31.03.2021, 11:58 31.03.2021, 14:09
1421
banner844

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekonomi Reform Paketi'ni açıklarken vurguladığı sistemle Düzce’deki taşra idareleri ve belediyeler Türkiye'nin her yerinden çevrim içi teklif alarak, daha kaliteli ve ucuz seçenekleri değerlendirme fırsatı bulacak.

Doğrudan Temin Satın Alma Platformu, kamu kurum ve kuruluşlarıyla belediyeleri firmalarla dijital ortamda bir araya getirecek.

Kamu kurumları ve belediyeler, doğrudan temin limitleri dahilindeki tüm mal, danışmanlık, yapım ve hizmet kategorilerinde hızlı ve şeffaf bir şekilde hizmet temin edebilecek.

Platformun internet sitesine (www.dogrudantemin.com.tr) ücretsiz kayıt yaptıran kamu kurumları ve belediyeler, ihtiyaç duydukları mal ve hizmetler için teklif alabilecek.

Çevrim içi satın alma platformunun diğer tarafında yer alan firmalar ise kurumların ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetlerin yanı sıra danışmanlık hizmetleri için teklif verecek.

Sistem, mal ve hizmet temini konusunda sıkıntı yaşayan taşradaki kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerin, Türkiye'nin her yerinden teklif alabilmesine ve bu teklifler içinden en uygununu seçebilmesine imkan tanıyacak.

Kamu kurumları yaklaşık 10 milyar liralık doğrudan temin yoluyla satın alma yaptı

Kamu kurum ve kuruluşları, 2021 için büyükşehir belediye sınırı dahilinde bulunan idarelerde 121 bin 405 liraya, diğer idarelerde ise 40 bin 443 liraya kadar olan satın alımları doğrudan temin usulüyle yapabiliyor. 2020 yılı "Kamu Alımları İzleme Raporu" verilerine göre, kamu kurumları, doğrudan temin yoluyla 9 milyar 439 milyon 234 bin lira tutarında satın alma işlemi gerçekleştirdi.

Bu harcamaların sektörel dağılımı ise "Mal alımları 6 milyar 967 milyon 524 bin lira, hizmet alımları 2 milyar 68 milyon 592 bin lira, danışmanlık hizmeti alımları 23 milyon 976 milyon lira" olarak gerçekleşti. Kamu kurumları ve belediyeler doğrudan temin limitleri sınırları kapsamında 2020'de yapım onarım ve tadilat işleri için de 379 milyon 142 bin lira tutarında harcama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Mart'ta açıkladığı Ekonomi Reform Paketi'nde, kamuda tasarruf başlığı altında kamunun mal ve hizmet alımlarında dijital sisteme geçileceğini belirterek, "Kamu alım ihalelerinde yeni ve dijital bir sisteme geçiyoruz. Önemli ölçüde azaltacağımız kamu alım ihalelerindeki istisnalardan muhafaza edilecekleri de disiplin altına alıyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Kamu idaresinin bir bütün olduğu anlayışıyla merkezi yönetimin yanı sıra yerel yönetimlerle de tasarrufçu bir bakış açısının oluşmasını hedeflediklerini vurgulayan Erdoğan, mahalli idarelerde mali disiplini güçlendirecek ve borç stokunun artmasını önleyecek düzenlemeler yaptıklarını söylemişti. (AA/ÖNCÜ HABER)

Yorumlar (4)
nsm 3 ay önce
ya kendisi? mesela ucagini hangarda birakir mi? mesela 80 arabayla cima namazina gitmekten vazgececek mi?
Tasarrufcu 3 ay önce
Vatandaşa tasarruftan bahsedenler sırça saraylardan sesleniyor.
Belediyemizde umarız bu tasarruf tedbirlerini duyanlar olur da yıkmak yerine var olanı iyileştirerek ilerler. Yıkmak en kolayı.
VATANDAŞ 3 ay önce
Günaydın.
velii 3 ay önce
ÇOK TASARRUFLU..Bİ ARABANIN GÖTÜRECEĞİ İNSANI 10 MİNÜBÜS GÖTÜRÜYOR..
18°
parçalı az bulutlu