banner851

banner955

DÜZCE DEPREMİNİN 23. YILINDA İLK KEZ DÜZENLENECEK

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Düzce depreminin 23. yılında 12 Kasım'da ülke genelinde yapılacak "Çök, kapan ve tutun" tatbikatına katılım çağrısında bulundu. Türkiye olarak sadece afet olduğu anda değil, öncesinde de afetlere hazırlık için büyük bir gayret ortaya koyduklarını vurgulayan Çataklı, "’Çök, kapan ve tutun’ tatbikatını hayati bir çalışma olarak görüyoruz. Tüm vatandaşlarımızın da buna duyarlı olmasını, katılmasını istirham ediyoruz." dedi.

Düzce 11.11.2022, 13:45 11.11.2022, 14:34
393
DÜZCE DEPREMİNİN 23. YILINDA İLK KEZ DÜZENLENECEK

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İçişleri Bakanlığı’na bağlı kuruluşların ve taşra teşkilatlarının kurumsal yapılarının, yürüttükleri faaliyetlerin ve karşılaştıkları sorunların yerinde görülmesi, raporlanması ve merkez teşkilatıyla bağlarının güçlendirilmesi amacıyla hazırlanan İzleme Değerlendirme Sistemi (İZDES) projesi kapsamında Bolu'ya geldi.

Valiliği ziyaret eden Çataklı, Vali Erkan Kılıç ve protokol üyeleri tarafından karşılandı. Ziyaretin ardından açıklama yapan Çataklı, İçişleri Bakanlığının çok geniş bir alanda kamu hizmeti verdiğini söyledi.

“Bütün illerde bu çalışmayı yaptık”

Çataklı, vatandaşlara verilen hizmetlerin daha verimli yürütülebilmesi, vatandaş memnuniyetinin daha yukarılara çıkartılabilmesi için gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili mahallinde değerlendirme yapabilmek için bir izleme değerlendirme sistemi yürüttüklerini anlattı. Bütün illerde bu çalışmayı yaptıklarını dile getiren Çataklı, bu kapsamda illeri ziyaret ettiklerini söyledi.

“Afetlere hazırlık için büyük bir gayret ortaya koyuyoruz”

Gazetecilerin "çök, kapan ve tutun" tatbikatına ilişkin sorusu üzerine Çataklı, Türkiye'nin deprem anlamında kritik bir kuşakta da yer aldığına dikkati çekerek "Türkiye olarak sadece afet olduğu anda değil, öncesinde afetlere hazırlanmak bakımından büyük bir gayret ortaya koyuyoruz." dedi.

Çataklı, afet anına hazırlanmanın, afet anında sağlıklı müdahalelerde bulunmanın önemine işaret ederek, "Bu çerçevede özellikle Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında büyük mesafeler katedildi. Buna biz son dönemde yürüttüğümüz çalışmalarla afet öncesini de yoğun olarak ekledik ki tüm illerimizde İl Afet Risk Azaltma Planlarımızı tamamladık. Türkiye Afet Risk Azaltma Planı'nı bitirdik. Geçen yıl bilindiği gibi Türkiye'de Afet Eğitim Yılı ilan edilmişti. 56 milyon vatandaşımıza bu çerçevede ulaştık. Bu yıl da eğitimlerimi yaptırdığımız vatandaşlarımıza bir de tatbikat yaptırarak bunu pekiştirmek istedik. Bu yılı da Afet Tatbikat Yılı ilan ettik." şeklinde konuştu.

"Amacımız farkındalığı geliştirmek"

Türkiye genelinde tatbikatların yoğun bir şekilde devam ettiğini dile getiren Çataklı, AFAD ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü iş birliğiyle öğrenci yurtlarında deprem tahliye tatbikatı gerçekleştirildiğini hatırlattı.

“Aynı anda ülkenin tamamında 'çök-kapan-tutun' tatbikatı yapacağız”

Çataklı, 12 Kasım'daki tatbikatın ise Türkiye'de ilk kez yapılacağını belirterek, "Aslında dünyada çok sıklıkla yapılan bir uygulama. Özellikle de Japonya'da. Aynı anda ülkenin tamamında 'çök-kapan-tutun' tatbikatı yapacağız. Buradaki amacımız da farkındalığı geliştirmek. Afetlere hazırlığa bir katkı sunmak. Bu yolla farkındalık oluşturacağız ve buradan elde ettiğimiz dinamizmi başka alanlarda da afetle mücadelede katlayarak devam ettireceğiz. Bunu hayati bir çalışma olarak görüyoruz. Tüm vatandaşlarımızın da buna duyarlı olmasını, katılmasını istirham ediyoruz." ifadelerini kullandı.  

banner844
Yorumlar (4)
klesbenbey 3 hafta önce
Allah yardımcımız olsun
can 3 hafta önce
dÜZCEDE Corbaci Mülayimin karsisinda depremde hasarli rezil binalar var 5 KATLI COK CIRKIN VE nusretin mh lesi inkilap sokakda eletirik telleri tirafoda ki kablolara bakin rezilik ya yer altina neden alinmaz
Madur 3 hafta önce
Şaka gibi tatbikat kafanı tutup oturma dört kat hasır beton geliyo ne mantık statik hesaplar değiştirildi bu tatbikatları da binalara uygun yapın artık
Anne 3 hafta önce
Deprem değil binalar öldürüyor, hâlâ Konuralp beçi , yüksek katlı binalar yapılıyor tabutlari hazirlayin