banner851

banner614

DÜZCE İÇİN KIRMIZI ALARM

banner619

Yağışlı yurdu hava yeniden etkisi altına almaya hazırlanıyor. Balkanlardan gelen yağışlı hava konusunda vatandaşları uyaran Tarım ve Orman Bakanlığı Acil Durum Yönetim Merkezi, anı sel, su baskınları, dolu şeklinde yağış, yıldırım düşmesi, heyelan, kuvvetli rüzgâr ve hortum oluşması gibi risklere karşı tedbirli olunması uyarısında bulundu.

banner846
Düzce 09.07.2019, 17:28 09.07.2019, 18:13
14558
banner844

Yurdumuzun yarından itibaren Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Yarın Trakya ve İstanbul’da başlayacak gök gürültülü sağanak yağışların 11 Temmuz Perşembe günü Marmara, Kuzey Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı ve Orta Karadeniz’de görülmesi bekleniyor.

Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Cuma günü (12 Temmuz 2019) Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleri ile Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde, Cumartesi günü (13 Temmuz 2019) ise Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde etkili olduktan sonra yurdumuzu terk etmesi tahmin ediliyor.

Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı Acil Durum Yönetim Merkezi tarafından yapılan açıklamada olası afetlere karşı dikkatli olunması istendi.

Yağışların yarın (10 Temmuz Çarşamba) Trakya'da (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ) 11 Temmuz Perşembe günü Marmara'nın doğusu (İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya) ve Batı Karadeniz’de (Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Bolu ve Karabük) 12 Temmuz Cuma günü ise Orta ve Doğu Karadeniz kıyı illerinde (Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin kıyı ilçeleri) kuvvetli ve yer yer şiddetli olması beklendiğinden bahsedilen açıklamada, meydana gelmesi muhtemel, anı sel, su baskınları, dolu şeklinde yağış, yıldırım düşmesi, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgâr ve hortum oluşum risklerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması vurgusunda bulunuldu.

Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında, batı bölgelerimizde yer yer mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcak havaların 11 Temmuz Perşembe günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak hafta sonuna kadar yurdun kuzey ve iç kesimlerinde hissedilir derecede (5-9 derece) azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın Perşembe günü Marmara'nın doğusu, İç Ege, Göller yöresi, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz'de önceleri güney ve batı zamanla kuzey ve batı yönlerden, Cuma günü ise Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu bölgesinin güneyinde güney ve batı yönlerden kuvvetli ve kısa sureli fırtına şeklinde (50 - 80 km/saat) esmesi bekleniyor.

Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın yol açabileceği, ağaç ve direklerin devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Haber: Y.ARI

Yorumlar (1)
MUSTAFA YILDIRIM 2 yıl önce
EN DOĞRU HABER ÖNCÜ HABER
18°
açık