banner851

banner614

DÜZCE TOPLU ULAŞIMINDA YAPAY ZEKÂ DÖNEMİ

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün Ulaşım Master Planı çerçevesinde geçtiğimiz yıl baştan aşağı yenilenen ve Düzce Ulaşım A.Ş. şirketi eliyle yürütülen şehir içi toplu ulaşım hizmetleri değerlendirildi. Şirket yönetimi pandemi kısıtlamalarının kalkmasının ardından toplu taşımayı paydaşlarıyla birlikte masaya yatırdı. Gerçekleştirilen toplantıda talepler ve yapılması gerekenler ele alındı.

banner619
Düzce 02.08.2021, 16:30 02.08.2021, 17:46
3490

Düzce Belediyesi iştirak şirketlerinden biri olan Ulaşım A.Ş. ildeki toplu taşıma araç sahipleri ile bir araya gelerek hem normalleşme sürecindeki beklentileri aktardı hem de araç sahiplerinin taleplerini dinledi. Belediye Erguvan Tesisleri Otağ Çadırı’nda gerçekleştirilen toplantıya Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer, Düzce Belediyesi Ulaşım Master Planı Danışmanı Bekir Ilıcalı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği ( TÖHOB ) Başkanı Ercan Soydaş, Kent Kart Genel Müdürü Burak Peksoy,  Karsan Bölge Servis Müdürü Uğur Şahin, yönetim kurulu üyeleri ve toplu taşıma araç sahipleri katıldı.

“TOPLU TAŞIMA EKİP İŞİ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer, toplu taşımada devrim niteliğinde değişiklik yapıldığını, Türkiye’de aynı anda hem otobüsleri, hem güzergahları, hem şoförleri, hem de kart sistemini değiştiren tek şehir olduklarını ve vatandaşların memnuniyetinin ancak ekip işiyle olabileceğine inandıklarını kaydederek, “ Bu toplantı ile beklentilerimizi, isteklerimizi ve iyileştirme taleplerini dile getireceğiz. Birlikte yol alarak bu ulaşımı nasıl daha ileriye ve güzele taşırız diye fikir alışverişinde bulunacağız” dedi.

VERİLER SİNEVİZYONLA ANLATILDI

Düzce Belediyesi Ulaşım Master Planı Danışmanı Bekir Ilıcalı, toplantıda araçların ve şoförlerinin 11 aylık toplam verilerini paylaştı. Sistemli bir şekilde her gün araçları takip ettiklerini, kaç kilometre yol yapıldığını, kaç yolcunun araçları kullandığını, güzergâh değişikliklerinin yolcu sayılarına yansımalarına kadar verilerle anlatan Ilıcalı, pandemi sonrasında toplu taşımanın Düzce’de daha da iyi hale geleceğini kaydetti.

22 BİN YOLCU ARAÇLARI KULLANIYOR

33 hatta günlük 857 sefer yapıldığı açıklanırken araçların ortalama 24 bin kilometre yol kat ettikleri belirtildi. Pandemi süresinde günlük 8 bin olan yolcu sayısı da 22 bine çıktı. Yapılan analizlerle birlikte okulların açılmasının ardından yolcu sayısının da artacağı kaydedildi.

YAPAY ZEKA YAZILIM İLE KONTROL SAĞLANACAK

Sunumun ardından toplu taşıma araç sahiplerinin talep ve önerilerini dinleyen konuşmacılar, soruları yanıtladı. Araç sahiplerinin her aracın farklı kilometre yol kat etmesi sorusunu cevaplayan Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer, ulaşım sektöründe ilk defa uygulamaya konulan ve AR-GE çalışmaları sonucunda hazırlanan yapay zeka yazılım ile her aracın ay sonunda aynı kilometre yol kat edeceğini belirtti.

banner844
Yorumlar (7)
luizao 2 ay önce
Ulkenin hixbir ilinde bu koy midibusleri yok bunu mu hak gorduler memlekwte
Anon 2 ay önce
Bırakın palavrayı be! 10 numaralı Memur-Sen otobüsü sürekli olarak geç geliyor. Uğur böceklerini 3 katına çıkartsanız ne olur insanların şikayetlerini dikkate almadıktan sonra. İşiniz gücünüz reklam yürüyün gidin
Beçi koop üyesi 2 ay önce
Beçi arabaları yani otobüsleri ne olacak ?mehmek keleş döneminde ak parti olarak aldırdınız otobüsleri evlerinin önünde 1.5 seneden beri yatıyor otobüsler yazıktır günahtır. Millet dertli otobüs olsun diye ama siz otobüslerimizi evin önünde yatırtıyorsunuz ve hatlarımıza küçük arabaları koydunuz Allahtan korkun her gün arabamın önünden geçerken beddua ediyorum bizi bu duruma sokanlara
Vatandaş 2 ay önce
Bu minibüslerin koltuklarının araları inanılmaz dar. İnsan oturamıyor bile. Belediye başkanı her gün binsin bakalım bunlara. Salgın zamanına göre tabiki yolcu sayısı artacak. Sokağa çıkma yasağı vardı sizin bundan haberiniz yok mu?
Şampiyon 2 ay önce
Gelen minibüs ler çok büyükler gerçekten durakta yolcu kalmıyor hepsini alıyor yolcuların . Duraklarada kimsenin lafı olamaz zaten 3 kişi oturuyor 20 kiş ayakta , 5 kişi yağmurdan korunuyor 20 kişi ıslanıyor sadece adı durak işte ve bunları kimse görmüyor
Halk 2 ay önce
Sabah 07:40 Konuralp aracı belediye işçi servisine döndü başkan işçine servis çıkart küfürlü çirkin konuşmalarından bıktık bu bir ihbardır.
Düzceli 2 ay önce
Düzcede ulaşım mı? Ben kaynaşlıdan binip akçakocaya giden bi otobüse aktarma yapamıyorsam, şehir otobüsleriyle düzcenin dört bi tarafıma gidemiyorsam bana ulaşımdan bahsetmeseniz mi? Yapay zeka falan hikaye. İlçelerden merkeze otobüslerin düzenlenmesi gerekiyor. Biliyorum zor ama şehrin tadı böyle çıkmıyor