banner851

banner614

DÜZCE VALİLİĞİ AÇIKLADI

Düzce İl Olağanüstü Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, alınan kararlara uymayan vatandaşlara 1000 liraya kadar para cezası uygulanacak.

banner619
Düzce 31.03.2020, 15:56
12718
DÜZCE VALİLİĞİ AÇIKLADI

 Çin'in Vuhan kentinde başlayan Korona virüs (Covid-19) pandemisi, birçok ülkede hızla yayılım göstererek tüm dünyayı tehdit etmeye devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen bu salgından, vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek için birçok tedbire başvurulmaktadır. Düzce İl Olağanüstü Umumi Hıfzıssıhha Meclisi de Vali Dr. Zülkif Dağlı başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda bir araya geldi.  

 Toplantıda ise şu kararlar alındı; “Korona virüs (Covid-19) hastalığının solunum yolundan damlacık suretiyle yayılması, cisim yüzeylerinden el teması gibi yollarla bulaşabilmesi dikkate alınarak. İnsanların çok yakın mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı gerekçesiyle; otobüs seferlerinin ve vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapabilmesinin Valilik/Kaymakamlık iznine bağlanmış olması dolayısıyla ve kararın uygulanmasını desteklemek maksadıyla taksi gibi araçların ya da internet tabanlı uygulamalar (yol arkadaşlığı) vasıtasıyla şahsi araçların şehirlerarası toplu ulaşım aracı olarak kullanılmasına izin verilmeyecek. Vatandaşların market ve pazar yerlerinde çocuklarıyla dolaşmalarına engel olunması maksadıyla çocukların market ve pazar yerlerine alınmayacak. Kararlara ilişkin belediyeler ve ilgili diğer kurumlar tarafından gerekli çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanarak uygulanmasına, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince 250 ile 1000 TL idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında (Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır) gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.” 

Yorumlar (5)
Metin özen 1 yıl önce
Ben arısıyım Düzcede ikamet etmekteyim ancak arılarım Gölyaka aksu köyünde salgın nedeniyle gelemedim arılarımın bir kısmı açlıktan öldü. Arılarıma bakmak zorundayım ne yapmam gerekiyor.Saygilar
Duzce genel 1 yıl önce
bu olay gidicem devam eder fabrikada çalışma devam ediyor bir kişi yüzün ben ceza çekemem sesiz kalmayın fabrikalar sace kora virüs gidesiye kadar kapan sin nutfen
Duyarli halk.. 1 yıl önce
Sayın Vali Bey..Yerlere tüküren,cekirdek kabuğu ve izmarit ve poset paket gibi maddeleei atanlara lutden ceza gelsin artik.
Toplum 1 yıl önce
Çok verıyorsunuz birde Çok alıyorsunuz :) Çin e neden ceza Kesmıyorsunuz ?
ALLAH RAHMET EYLESİN 1 yıl önce
ALLAH RAHMET EYLESİN, HALKLA VE ESNAFLA BİREBİR DİYALOG İÇİNDE OLURDU. O YÜZDEN DE SEVİLDİĞİNİ BİLİYORUM, MEKANI CENNET OLSUN.