banner851

banner614

DÜZCE’DE GASTRONOMİ ÜSSÜ KURULUYOR

banner619

Geçtiğimiz temmuz ayında restorasyon çalışmaları yürütülürken bir gecede yıkılmasıyla Düzce kamuoyunda uzun süre tartışmalara neden olan Düzce Kasrı’nın yeniden inşa edilme süreci devam ediyor. Düzce’nin mutfağının yöresel yemekleriyle Mutfak Sanatları Merkezi olarak tasarlanan yeni tesis 2021 yaz aylarında hizmete girecek.

banner846
Düzce 21.12.2020, 12:49
3528
DÜZCE’DE GASTRONOMİ ÜSSÜ KURULUYOR
banner844

12 Kasım Düzce Depremi’nin ardından Vali Konağı olarak inşa edilen ve daha sonra kullanım hakkı Düzce Belediyesi’ne geçerek restoran olarak hizmet veren Düzce Kasrı için alınan restorasyon kararı, binanın sağlam olmadığı gerekçesiyle yıkım kararına dönüştürülmüş ve bir gecede yıkım işlemi gerçekleştirilmişti. Bu karar kamuoyunda ve Düzce Belediye Meclisi gündeminde uzun süre tartışmalara neden olmuştu.

Daha sonra yürütülen proje çalışmalarında yeniden inşa edilecek olan Düzce Kasrı’nın bir gastronomi kurumu olacak şekilde Mutfak Sanatları Merkezi olarak hizmet vermesi kararlaştırılmıştı.

Buna göre Düzceliler’e ve turistlere ev sahipliği yapacak olan BELTUR Mutfak Sanatları Merkezi’nin menüsünde Düzce’ye özgü yöresel lezzetler yer alacak. 81 çeşit Düzce yemeği misafirlere sunulacak.

Tesiste Çerkez tavuğundan, kasaba pilavına, Boşnak mantısından, karalahana çorbasına kadar Düzce’nin kültürel zenginliğini yansıtan yemeklerle Düzce rüzgârı esecek.

Öte yandan inşaat çalışmaları hızla devam eden tesisin 2021 yılı yaz aylarında kapılarını Düzceliler’e ve turistlere açarak hizmet vermeye başlayacağı öğrenildi.

Yorumlar (6)
dostlar alışverişte görsü 8 ay önce
bütçe para yok diye fen işlerinin açamadığı yarım bıraktığı yollar ne olacak? yiyin efendiler yiyinn afiyet olsun....!!
Yorumcu 8 ay önce
Hangi mutahiti ihya edeceksiniz bu sefer.niye yiktiniz hazir binayi.nekadar seviyorsunuz israfi Halkin parasıyla yaotiniz halka hizmetiniz olsun bari
Düzceli.. 8 ay önce
Kime verilir ki? Belii mi diyorsunuz.. Bence de.. Yıkılan bina en azında çevreye uyumlu idi.. Kendi yaptıklarını 20 yıl bile olmadan yıkan zihniyet..
N arar 8 ay önce
Yap yik tramvay rabia saat kulesi israf gırtlakta yaşla fakir fukaranın su parasına tabela sina bir AKP li olarak utanıyorum
bulut 8 ay önce
orman alanı orası!gerekli izinler alındı mı?yolu var mı?yine kaçakmı yapılıyor acaba
hamza 8 ay önce
efendiler bol bol yer artik orda yiyin efendiler yiyin kokune kadar goturun