banner614

DÜZCELİ ESNAF KAN AĞLIYOR

banner619

Pandemi nedeniyle Düzce’de yüzlerce esnaf yeniden işyerini kapatmak zorunda kaldı. Bu durum zaten zor geçinen esnaf ve ailelerinin sıkıntısını katladı. Esnafın kepenklerini bir daha açılmamak üzere kapatmaması için mutlak surette esnafa kira yardımı yapılması gerektiğini bildiren TESK, ayrıca kapalı olunan dönem için elektrik, su ve doğalgaz faturalarının da tahsil edilmemesi çağrısı yaptı.

Düzce 29.11.2020, 12:08
3457
DÜZCELİ ESNAF KAN AĞLIYOR
banner785

Tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de yüzlerce esnaf, mart ayında kapanan işyerlerinin borcunu daha ödeyemeden ikinci kez işyerini kapattı. Kira, elektrik, su ve doğalgaz gibi ödemelerine bir destek sağlanmazsa bu kez çok sayıda esnafın işyerini açmamak üzere kapatmasından endişe duyuluyor.

“İşyerini ve evinin kirasını ödeyemiyor”

Çok sayıda esnafın uzun süredir hem işyerinin hem de oturduğu evin kirasını ödeyemediğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Haziran ayında normalleşme süreci başlamış olsa da birçok esnafın işleri yüzde 30 kapasite ile dönüyordu. Bu da esnafın Mart, Nisan ve Mayıs aylarına ait olup sonbahar aylarına ertelediği borçlarını ödemeye dahi yetmiyordu. En azından devlete olan borçlar yeniden yapılandırılacak diye sevinirken bir kez daha gelen kapatma kararları esnafı perişan etti. Esnafın kepenklerini bir daha açılmamak üzere kapatmaması için mutlak surette esnafa kira yardımı yapılmalı, kapalı olunan dönem için elektrik, su ve doğalgaz paraları alınmamalı. Ayrıca, esnafın yanında çalışan kalfa ve çırak için kolaylaştırılmış kısa çalışma ödeneği uygulaması getirilmeli.” sözlerine yer verdi.

“Hasta sayılarının artması esnafın umudu azaltıyor”

Her geçen gün artan hasta sayılarının esnafın umudunu yitirmesine neden olduğunun altını çizen Palandöken, “Hasta sayıları arttıkça esnafın umudu da azalıyor. Toplumun en az yüzde 60’ının aşılanmasına kadarki süreçte esnafın ayakta kalması imkansız. Bu dönemde etkin bir mali destek olmazsa çok sayıda esnaf, bir daha açılmamak üzere kepenklerini kapatacak.” dedi.

“Yapılandırma TBMM’de yeniden görüşülmeli”

Mart, nisan ve mayıs aylarına ait olup ekim, kasım ve aralık aylarına ertelenen vergi ve prim ödemelerinin yapılandırma kapsamına dahil edilmediğini vurgulayan Palandöken, “Borç yapılandırması kanunu yeniden TBMM’de görüşülmeli. Ertelenen vergi ve primler yapılandırmaya dahil edilmeli. Borçların ödenebilmesi için bu tek başına yetmez. Esnaf kepenkleri ya da kontağı kapalıyken borçlarını yapılandırsa dahi ödeyemez. Bunun için en az 6 ay ödemesiz bir dönem olmalı ki aşı uygulaması başlayıp işler yeniden açılmaya başladığında esnaf da borçlarını ödemeye başlasın. Zaten ekonomik olarak çok zor bir dönem yaşayan esnafın üstüne bir de pandemi yükü bindi. Bu nedenle, bugüne kadar yapılanlardan farklı olarak borç ödeme vadeleri 60 aya çıkarılmalı.” diye konuştu.

“YAPILANDIRMADA EKSİKLER VAR”

Borç yapılandırmasının birçok yönden eksik çıktığını da söyleyen Palandöken, “Kira yardımı, elektrik, su ve doğalgaz desteği, kısa çalışma ödeneği gibi giderler için Hükümet doğal olarak kaynak arayışı içine girecektir. Diğer taraftan yapılandırma kanununa kesinleşmemiş borçların yapılandırılması, matrah artırımı (vergi barışı), imar barışı gibi düzenlemeler dahil edilmedi. Bu düzenlemeleri ekleyecek şekilde yapılandırma kanununda değişiklik yapılırsa ilave gelecek kaynak esnaf için kullanılabilir. Bu tür uygulamalardan gelecek ilave kaynak esnafımıza bu dönemde can suyu olur. Hem vadelerin uzatılması hem de kaynak yaratacak yeni düzenlemelerin eklenmesi için yapılandırma kanununda değişiklik yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Yorumlar (9)
hadi oradan 2 ay önce
Ayşe Hanımı temsil ettiği şehir de esnaf ziyaretinde gören var mı? Düzce dökülüyor Türkiye dökülüyor bütçe görüşmelerinde Demirtaş HDP'den başka bir şey bilmiyor. DEMİRTAŞ kadar insan olsan...
Hasan türk 2 ay önce
Maşallah sancagımızın güzelliğine bak
M.C 2 ay önce
Devletimiz malesef kaynakları bizim insanlarda arıyor. Cezalara yüzde 9 üstü zam yapıldı. Acaba asgari ücrete ne kadar zam yapıldı???
Hamdi 2 ay önce
10 liralik malzemeyi 100 liraya sattiniz.sattiginiz urunun fisini bile vermediniz.hep vergi kacirdiniz..simdide devletten destek istiyorsunuz oylemi..yaziklar olsun diyorum..
Şahin 2 ay önce
İktidara verilen oy oranı %65 başka sorum yok
vatandaş 2 ay önce
Duzce esnafını covid bu hale getirmedi ki. Müşteriye kötü davrandıkları için artık herkes internet uzerinden alışveriş yapıyor. 50 liralik ürün 100 liraya satılırsa. sorun çıkınca müşteriyi insan yerine koymazlarsa böyle olur. 1 yıldır Duzce esnafindan mecbur katılmadığım sürece birşey almıyorum. Internetten uyguna alıyoruz düzgün muamele görüyoruz
dilenci 2 ay önce
Bir bitmedi bu esnaf ağlaması. Dükkanların önüne kutu koysunlar bozukluk atalım, ağlayıp durmasın dilenciler.
Hasta 2 ay önce
Koyun can derdin de kasap et ..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-5°
kapalı