banner851

banner955

DÜZCE’YE YENİ SURİYELİ BAŞVURUSU YASAKLANMIŞTI

İçişleri Bakanlığı, Suriyeliler’in gettolaşmasını önlemek amacıyla ‘Suriyelileri Seyreltme Planı’nı devreye almış ve Düzce dâhil 16 kent yeni Suriyeli kaydına kapatılmıştı. Bu plan Düzce’de işe yaradı. Son verilere göre ülke genelindeki Suriyeli sayısında artış yaşanırken Düzce’de düşüş yaşandı.

Düzce 10.04.2022, 12:45
3864
DÜZCE’YE YENİ SURİYELİ BAŞVURUSU YASAKLANMIŞTI

Büyük dramlara sahne olan Suriye İç Savaşı nedeniyle 2011’den bu yana yüzbinlerce Suriyeli, ülkesinden ayrılarak Türkiye’ye sığındı. Bunların bir kısmı Suriye sınırına yakın bölgelerde kurulan çadır kentlerde yaşamaya başlarken Suriyeliler’in büyük bir kısmı da ülke genelindeki illere dağıldı.

ÜLKE GENELİNDE SURİYELİ SAYISI ARTTI

2021 Temmuz ayında Türkiye'deki Suriyeli sayısı 3 milyon 688 bin 93 idi. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre bu sayı 9 ayda 75 bin 472 kişi daha artarak Mart 2022 itibariyle 3 milyon 768 bin 565’e ulaştı.

EN ÇOK SIĞINMACI İSTANBUL’DA

Suriyeli nüfusunun en kalabalık olduğu kent ise 541 bin sığınmacıya ev sahipliği yapan İstanbul oldu. İstanbul’u 463 bin Suriyeli ile Gaziantep, 433 bin ile Hatay ve 429 bin ile Şanlıurfa takip etti.

SURİYELİLERİ SEYRETME PLANI DEVREYE ALINMIŞTI

Öte yandan geçtiğimiz şubat ayında İçişleri Bakanlığı kararıyla Suriyeliler’in gettolaşmasını önlemek amacıyla Mekânsal Yoğunlaşma ile Mücadele Planı hazırlandı. Bu kapsamda Düzce ve Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Kocaeli, Muğla, Sakarya ile Yalova olmak üzere 16 il yeni Suriyeli kaydına kapatıldı.

DÜZCE’DEKİ SURİYELİ SAYISI AZALDI

Son verilere göre ‘Suriyelileri Seyreltme Planı’ Düzce’de etkisini göstermeye başladı. 2021 Temmuz’da bin 756 olan Düzce’deki Suriyeli sayısında artış dururken düşüş başladı. Buna göre Suriyeliler bin 734’e geriledi. Yüzde 0,45 olan Suriyeliler’in nüfusa oranı da 0,43’e geriledi.

Öncü Haber Merkezi

Yorumlar (25)
Düzce'li.. 8 ay önce
Niye Antep yok.. En büyük tehlike orada..
seko 8 ay önce
hayatta inanmam. akşam iftardan sonra sokağa çıkın 5 dakika başaran kırtasiyenin önünde durun 100 kişi geçsin önünüzden 90 tanesi yabancı uyruklu....
ANGRY 8 ay önce
misafir değil..misafir 3 gün olur...bunlar tepemizde kambur
hanzade 8 ay önce
Afan ve ıraklıları da unutmamak lazı..Heleki afganlılar kayıtsız kişi çok fazla..Ve suça meyillileri de var epeyce...Allah yardımcımız olsun...
GÖKHAN 8 ay önce
1100 odalı sarayında agırlasın akp genel baskanı ılk secımde defolup gıdeceksınız
mülteci go home 8 ay önce
gerçekden artık geleceğimiz tehlikede.Biz bunları gönderecez.başka çıkar yol yok.Akepeyle beraber bunlarda gidecek mecbur gidecekler.
Cedidiye muhtarına 8 ay önce
Cedidiye mh.de ıraklı gencler 15/16 yaşlarında açmışlar tlfonu yarıçıplak bı kadınla konuşuyor.yanlarındada ondan küçüklerde var.seyrediyorlar kadını.orada çocuklarımız var.bunlar sapık.Muhtar desen yok.polis yok.birisi sarkıntılık etse araki bulasın.Bunlar gerçekden milli güvenliği tehdit ediyor.
ANGRY 8 ay önce
suriyeliye yasak ıraklıya afganlıya serbest..bi evde 15 afganlı var.bu nedir yaa..Düzceli bu kadar geniş tiğniyete sahip.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız