banner851

banner614

EN AZ 20 TL OLMALI

banner619

Karadenizli Milletvekilleri fındık fiyatları konusunda TBMM'de ortak basın toplantısı düzenledi. MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz ve MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'nin mayıs ayında Ordu'da verdiği sözün arkasında durmasını istedi.

banner846
Düzce 10.07.2019, 19:16 11.07.2019, 17:00
2387
banner844

Mecliste düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Yılmaz, 420 bin ailenin fındıktan geçindiğine dikkati çekerek "Fındık, devletin zarar ettiği ürün değil, para kazandığı bir ürün. Geçen yıl yalnızca ihracattan 2 milyar dolar kazanmışız." dedi.

 "420 bin aile fındıktan geçiniyor"

"Bu yıl, geçen yıl olduğu gibi TMO ekim ayının sonunda topa girerse Karadeniz yanar" diyen Yılmaz, Tarım ve Orman Bakanlığının, 1 milyon ton fındık üretimi hedeflediğini, bu hedefe ulaşılması için fındıkçının memnun edilmesi gerektiğini söyledi.

Fındık işçisinin yevmiyesinin 85 lira olarak açıklandığını hatırlatan Yılmaz, "Bu, 1 işçinin maliyeti en az 110 lira olması demektir. 1 ton fındığı 40 yevmiye topluyor. 4 bin 500 liraya yakın yalnızca işçilik maliyeti var. TMO, Sayın Bakanımızın devlet adamı edasıyla verdiği söz doğrultusunda temmuz ayının 15'ini geçirmeden doğrudan müdahil olmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.


 
 MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt de, milli bir ürün olan fındığa sahip çıkılması gerektiğini belirterek "Fındık taban fiyatı en az 20 lira olarak ilan edilmeli." dedi.
Enginyurt, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz ile Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin Ordu'da düzenlenen Fındık Çalıştayı'nda, "bu yıl üreticinin mağdur edilmeyeceği" sözünü verdiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'ye seslenen Enginyurt, şöyle konuştu:

"Geçen yıl ısrarla 'fındık taban fiyatları açıklansın' dedik, sesimizi bazen duyurduk bazen duyuramadık. Ekim ayının başında Sayın Cumhurbaşkanımız fındık taban fiyatlarını açıkladı fakat ekim ayı çok geç. Özellikle gurbetteki fındık üreticilerinin ağustos ayının sonunda ve eylül ayında ellerindeki fındığı satıp gitme mecburiyetleri var. Bu nedenle ekimde açıklanan fiyat, büyük oranda küçük çiftçimize yaramadı. Aynı durumun yaşanmaması için taban fiyatın ve TMO'nun fındık alacağının temmuz ayı bitmeden açıklanması gerekiyor."

Fındığın, devletin alıp da zarar ettiği bir tarım ürünü olmadığını söyleyen Enginyurt, "Milli bir ürün olan fındığımıza sahip çıkılmasını istiyoruz." dedi.

Taban fiyatın 18 liradan aşağı olmaması gerektiğini ifade ettiklerini hatırlatan Enginyurt, son dönemdeki maliyetler de göz önüne alındığında fındık taban fiyatının en az 20 lira olarak ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

Enginyurt, "Özgür Özel, bu soruyu Adalet Bakanı'na sorması gerekirken tetikçilik yaparak provokatif davranış sergileyerek sanki bu sorunun muhatabı MHP'ymiş gibi MHP'lileri tahrik etmeye ve kışkırtmaya çalışmıştır. Özgür Özel'in niyeti üzüm yemek değil, bağcıyı dövmektir." diye konuştu.

Haber: H. DURNA

Yorumlar (11)
Serdar gürler 2 yıl önce
Siz herhalde hepiniz yürek yediniz 20 tlyi rüyanızda bile görseniz sakin kimseye söylemeyin millet siz bilmem neresiyle güler komedi resmen ne diyeceğinizi bile şaşırdınız fındık fiyatını bir kere alıcı firma belirliyor gerisi toptanci .
Çifci 2 yıl önce
Ümit yılmaz da olmasa fındıgın f si konuşulmaz mecliste
ENVER ŞAHİN 2 yıl önce
AĞZINIZA SAĞLIK.. GÜNDEME GETİRMENİZ BİLE YETERLİDİR.
Aa 2 yıl önce
Büyükşehirler kaybedildi. Sırada Karadeniz var. Aklı selim ve hakkaniyetli davranılmazsa fındık konusunda Karadeniz de kaybedilecektir. Karadeniz gittiği an iktidar da gitmiş demektir. Fındık toplaması 1 ay ama bakımı kış hariç devam eder. 20 TL minimum olmalıdır.
Osmanlı 2 yıl önce
isinin ehli ümit beyi tebrik ediyorum akpli vekiller artik mental yorgunlukmu yoksa tuzu kurulukmu neden agizlarini acmiyorlar mecliste gelecek secimlerde mhp vekilini duzcede cogaltir benden demesi...
VATANDAŞ 2 yıl önce
FINDIK ÜRETİCİLERİ NE VERGİ VERİYOR NEDE BAŞKA BİR KATKILARI VAR BU ÜLKEYE ÜSTELİK DESTEKLEMEDE SONUNA KADAR VAR. HEPSİNİ GEÇTİM DEVLET ORMANLARINI YAKIP YAKIP ELDE EDİLMİŞ BAHÇLELERLE OLUYOR BU İŞLER. DİĞER 6 BÖLGENİN YETİMLERİNİN HAKKI FİTİL FİTİL GELECEK BURNUNUZDAN AHİRETTE
KÖYLÜ 2 yıl önce
Helal olsun size vekillerim. Sizden başka bu fındık kelimesini ağzına alan yok. İnşAllah Fındık üreticisi olarak mağdur olmayız.
Vatandaş 2 yıl önce
Güldürme bizi ümit bey. Siz 550 vekilde 2 kişisiniz. Arkanda partin bile yok neyi anlatıon söylemiş olmak için açıklama yapma.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
açık