banner851

banner614

“ESKİ SANAYİDEN BİR AN ÖNCE KURTULMALIYIZ”

banner619

Şehirleşmenin genişlemesi ile birlikte kentin göbeğinde çirkin bir görüntü çizen Eski Sanayi Çarşısı’nın taşınmasını ve yerine modern bir yaşam alanını kurulmasını hedefleyen Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında hak sahipleri ile anlaşma sağlanması için hizmete sokulan Uzlaşma Ofisi’nin sık sık kapalı olması hak sahiplerini tedirginliğe sürükledi. Öncü Haber mikrofonuna konuşan çoğunluğu mülk sahibi olan sanayi esnafı ‘Kapılar kapalı, muhatap bulamıyoruz’ serzenişinde bulunurken, bekleyişlere gebe bu süreç yüzünden dönüşüm projesinin uzun yıllar almasından endişe duyduklarını dillendirdi.

banner846
Düzce 05.07.2021, 16:40 06.07.2021, 17:21
2872
banner844

Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün başkanlık görevine seçilmesinin ardından “En büyük hayalim” dediği Eski Sanayi Çarşısı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde çalışmalar devam ediyor. Düzce’yi modern bir kimliğe kavuşturacak olan “Eski Sanayi Çarşısı Dönüşüm Projesi” için somut bir adım olarak, geçtiğimiz haftalarda hak sahipleri ile görüşmelerin sağlanması için Uzlaşma Ofisi açılmıştı.

Eski Sanayi Çarşısı’ndaki hak sahiplerinin bazıları, açılışını bizzat Düzce Valisi Cevdet Atay ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün yaptığı Uzlaşma Ofisi’nde görüşmelerin hala yapılamadığını söyledi. Eski Sanayi Çarşısı’nın daha uzun yıllar taşınamayacağını öne süren bazı hak sahipleri, projenin sadece siyasi bir geçiş olarak gördüklerini savundu.

“Hiçbir ciddiyet yok!”

Konu ile ilgili Öncü Haber mikrofonuna konuşan hak sahiplerinden Şükrü Karakoç, şu ifadeleri kullandı:

“Eski Sanayi Çarşısı’nda başlayacak olan dönüşüm için ben daha hiç kimseyle görüşmedim. Bu süreci siyasi bir geçiş olarak görüyorum. Mikrofon kimin önüne gelirse konuşuyor ve bu milleti psikolojik olarak etkiliyor. Ciddi olmayan konularda lütfen yorum yapmasınlar. Bu sanayi ciddi olarak kalkacaksa ona göre yorum yapsınlar. Daha önceden de yapıldı. Bizi kışkırttılar, şu an bulunduğumuz yerde tedirgin olarak duruyoruz. Dükkânımıza bir çivi bile çakamıyoruz. Eğer ciddi olarak bir çalışma yapılacaksa bize ciddi olarak bir sunum yapsınlar. Buraya bir büro açtılar orada kimse yok şu anda. Gittiğiniz zaman bir muhatap da bulamıyorsun. Oraya giden arkadaşım birisiyle görüşmüş ve ona demişler ki ‘Öbür tarafta dükkânların yapımı bitirilirse ancak sizinle o zaman ciddi bir çalışma yapıp konuşacağız’ demişler. Ben oranın sürekli olarak kapalı olup olmamasını bilemem ama muhatap bulamıyoruz. Dediğim gibi bir arkadaşımız da gidince bir kişi bulmuş orada o ona ‘Önce dükkânlar yapılacak sonra sizinle konuşacağız’ demiş. Geldiler buraya alkış tutup bir kurdele kestiler ama hiçbir ciddiyet yok.” dedi.

“Küçük Sanayi Sitesi 40 senede bitti”

“Öncelikle belediye alt yapıyı hazırlayacak, ondan sonra dönüşecek.” diyen hak sahibi Avni Kılıç “Biz daha kimseyle görüşmedik. Ona daha sıra gelmedi. Ben şu anda dört tane kiralık dükkanda duruyorum. Öbür sanayi tam 40 senede bitti. Bir göz dükkanım var şu an orada. Bana nereden dükkân verecek. Öncelikle belediye alt yapıyı hazırlayacak ondan sonra dönüşecek. Herkes kendi menfaatinin peşinde. Belediye de rant peşinde. Buradan ne gelir elde edebilirim diye. Belediyenin amacı halka hizmettir ama bunların halka hizmet ettiğini de düşünmüyorum. Bunlar ceplerine hizmet ediyor. Önce yeni Sanayi Çarşısı’nı yapacak, ‘orada bir dükkân, iki dükkân, üç dükkân parası şu kadar’ diyecek ve bir imkân hazırlayacak. Bizde kalkıp oraya gideceğiz.” diye konuştu.

“Bize hiçbir sunum yapılmadı”

Kentsel dönüşüm projesi ile ilgili kendilerine hiçbir sunum yapılmadığını kaydeden Aydın Kılıçarslan isimli hak sahibi, “Ben dönüşümle alakalı herhangi bir görüşme yapmadım. Bize bu konu hakkında bir sunum yapmadılar. Bizi toplasınlar bir sunum yapsınlar bizde ona göre bir karar veririz. Gelsinler bize yapacakları teklife göre biz de bir değerlendirme yapacağız. Uzlaşma Ofisi’ne gitmek daha nasip olmadı bakalım nasıl olacak?” şeklinde konuştu.

“Uzlaşma Ofisi’nde kimse yok, kimse bizimle görüşmedi”

Düzce Valisi Cevdet Atay ve Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü tarafından açılışı gerçekleştirilen Uzlaşma Ofisi’nin kapalı olduğunu dile getiren Fevzi Tokgöz isimli hak sahibi ise, “Burada yapılacak dönüşümle alakalı bize henüz bir bilgi gelmedi. Burada bir açılış yapıldı ama sanayiden kimseyi çağırmadılar. Bizim bir bilgimiz yok, kimse uğramadı buralara. Şu an orada kimse yok kapalı. Bizim bir an önce buradan kurtulmamız lazım. Yeter ki diğer taraf hemen yapılsın biz neresi olsa kabul ederiz. Sanayi artık yetmiyor, talebi kaldıramıyor.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (11)
pppp 3 hafta önce
ya sanaiyin altı suuuuuuuuuuuuuuu var
emre 3 hafta önce
böyle bir kara sevda, kara toprakta biter..
AKPINAR 3 hafta önce
Düzce sanayi çarşısı Düzce için kanayan yara %65 oy verdiğiniz akp 19 yıldır iktidar ve bu sorun için bir çivi bile çakmadı yerel yönetimde keza aynı hala bir beklentisi olup ümit besleyen varsa sadece zavallıdır yada kördür.
Düzceli 3 hafta önce
Önce yandaşalara güzel kısımlar peşkeş çekilecek sonra size artıkları bırakacaklar halen öğrenemediniz mi? Burası “ Yeni Türkiye “ burada her şey mümkün.
Dükkan sahibi 3 hafta önce
Benim dükkanımı alıp yerine daire başka yerden dükkan istemiyorum benim dükkanım yerine aynı yerden verirsen anlaşırız bunlarda İzmirli firmalara gitmesin,BAŞKAN
Şansal 3 hafta önce
Eski sanayi candır,çirkin bi görüntüsüde yok,,herkes rant peşinde kimse hiç bişey belli olmadan bu alanı çakallara bırakmıcaz,,ölümüne eski sanayi
Ali 3 hafta önce
Film foto deyince kızıyorsunuz.işler film fotoooooo
DÜZCENİN PRENSİ 3 hafta önce
ben sanki bu filmi bir yerden hatırlıyorum...tamam hatırladım...rahmetli kemal sunal ın inatçı filmi...izlemeyenler izlesin mutlaka...izleyenler tekrar izlesin...sanyi esnafı dikkatli olsun bi walkman e kanmasın..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın