banner851

banner955

ESNAF KARA KARA DÜŞÜNÜYOR!

Düzce'de artan koronavirüs vakaları nedeniyle yeni yeni hareketlenmeye başlayan işlerinin tekrar sekteye uğramasından korkan esnaflar, devletten gelecek yeni desteklerle rahat bir nefes almak istiyor. Pandemi nedeniyle borçların ertelenmesinin esnafa tam çare olmadığını hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımızın derdine tam çare olması için verilen kredilerin yanın sıra borç ertelemelerinin ise faizsiz ötelenmesi gerekiyor.” dedi.

Düzce 01.09.2020, 15:04
12707
ESNAF KARA KARA DÜŞÜNÜYOR!

Toplam koronavirüs hasta sayısı 1780 olarak kayıtlara geçen Düzce'de son haftalarda günlük vaka sayısı 17'nin altına düşmüyor. Bu durum kentte denetimlerin daha da sıklaşmasına neden olurken, salgından en çok etkilenen kesim olan esnaflar, yeniden kısıtlamaların devreye sokulmasından endişe ediyor. Zor günlerden geçten çok sayıda Düzceli esnaf, devletten erteleme ve destekleme müjdesi bekliyor.

“Borçlar faizsiz ertelenmeli”

Konuya ilişkin yazılı açıklamada bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın birçok kalemde olan borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Pandemi de en çok olumsuz etkilenen esnafımızın temmuz ve eylül ayı arasında ödenemeyen borçların ertelenmesi çok sevindirici oldu. Fakat düşük de olsa yine faiz olduğu için borç daha yüksek bir borç ile esnafın karşısında duruyor. Pandeminin yeniden artışa geçtiği son dönemde tam anlamıyla verimli bir destek için esnafımızın kredi başta olmak üzere vergi, sigorta, kira ve faturaları yıl sonuna kadar ve faizsiz olarak ertelenmeli.” diye konuştu.

“Karşılıksız destek kaçınılmaz oldu”

Son dönemde yeniden koronavirüs salgınında artışların görülmesinin esnaf ve sanatkarı olumsuz etkilemeye devam ettiğini ve esnafın sıkıntılarının giderilmesinin artık kaçınılmaz olduğunu anlatan Bendevi palandöken, “Eski canlı günlere geri dönülmesi ve piyasaların hareketlenmesi için faizsiz ertelemenin yanı sıra aylardır kapalı olan bazı meslekler de karşılıksız maddi olarak desteklenmelidir. Aylardır kapalı olan kantinciler, nargileciler, kontak açamayan servisçiler, eğlence mekanları 1 Haziran itibariyle açılmalarına rağmen kahvehane ve kıraathaneler oyun yasağı kalkmadığı için müşteri bulamıyor. Açık olsalar da yasaklar sebebiyle müşterilerini kaybeden, kapalı olduğu için hiçbir iş yapamadıkları için sıkıntıları her geçen gün artan evlerine ekmek götüremeyen esnafımıza karşılıksız maddi yardımda bulunulması artık kaçınılmaz. Çünkü işini açamayan açsa da yasaklar nedeniyle müşteri gelmeyen ve evine ekmek götüremeyen esnafımızın bu desteğe çok ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

banner844
Yorumlar (17)
Muray 2 yıl önce
Kimse kurallara uymuyorki
Asıl Düzceli 2 yıl önce
Nereye gidiyoruz
Eyyy garip düzcem
Evine dön düzcem
Serkan 2 yıl önce
Vakaları Düzce'de bu seviyede tutmak bile başarı. Eğer Güneydoğu ve İç Anadolu'nun durumunu bilseniz şuan Düzce de vaka yok dersiniz. Ben bir Düzceli olarak şuan Diyarbakırdayum. Burda nerdese her ailede biri ikis corona
vatandaş 2 yıl önce
herkesin derdi kendine valla millet ölüyor bunlar da daha cep derdinde
Cesur 2 yıl önce
Türkiyenin heryerinde olduğu gibi düzcede de kontroller yapılmıyor!devlet ve yetkililer ekonomi canlansın diye serbestlik yapıyor fakat yanlış yapıyor!hiç bir işyeri ve fabrikalar dahil maske bile kulkanma mecburiyetini yerine getirmiyor..bu böyle devam ederse çoook insan ölür ve önü alınmaz bi hal alır...
Talihsiz talihli 2 yıl önce
Bana sorarsan esnaf yine tok esnaf. Suratına bakmaz bakarsada niye geldin der gibi bakar
Osman 2 yıl önce
Maskeye üşeniyorsunuz, tedbirden kaçınıyorsunuz, hastalığı da hafife alıyorsunuz da, ya o hastalığı evinize ve aile büyüklerinize taşıyıp onların ölümüne sebep olursanız? Takdir-i ilahi değil hayırsız evlat cinayeti bu.
Mehmet 2 yıl önce
Kısıtlama olmadan malesefki insanlar sorumsuz ve duyarsız olduğu için gün geçtikçe daha çok artış olacaktır kesinlikle kısıtlama olmalı çünkü maske takılıyor fakat çenede kolda taşımak için ve gün geçtikçe de sayı artıyor endişe duymamak elde değil denetim le bu iş pek olacak gibi değil
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın