banner851

banner614

‘EVLADINA SAHİP ÇIK DÜZCE’

Dünyada en ölümcül hastalık olarak bilinen Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip-1 ile mücadele eden Düzceli Semih ve Gizem Baykul çiftinin kızları 14 aylık Zeynep Sare’nin tedavisi için zaman daralırken tüm ülke minik bebeği yaşatmak için harekete geçti. Sosyal medya üzerinden organize olan Zeynep Sare gönüllüleri bütün kapıları çalarak minik bebeğin tedavisi için gereken parayı toplamaya çalışıyor. El ele veren gönüllüler, Düzce’de düzenledikleri kermesler ile vatandaşların minik Zeynep Sare’ye nefes olma çağrısı yapıyor. Öte yandan tedavi olabilmesi için yalnızca 3.5 ayı kalan minik bebek için gereken ücretin şimdiye kadar yüzde 16’sı toplanabildi.

banner619
Düzce 05.06.2021, 13:50 06.06.2021, 17:26
1810

Minik bedeniyle Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip-1 ile mücadele eden 14 aylık Zeynep Sare için zaman iyice daraldı. Baba Semih ve anne Gizem Baykul çiftinin, evlatlarının tedavisi için gereken 2 milyon 350 bin doları karşılamaya maddi güçlerinin yetmemesinin ardından son çare olarak sosyal medya üzerinden başlattıkları yardım çığlığına Türkiye kayıtsız kalmadı. Ülkenin birçok yerinden gönüllüler, minik Zeynep Sare’yi yaşatmak için kolları sıvadı.

Birçok etkinliğe imza atan gönüllüler, bir taraftan SMA hastalığına karşı dikkat çekmeye çalışıyor bir taraftan da artık sayılı zamanı kalan minik Zeynep Sare için gereken parayı toplamaya çalışırken şimdiye kadar tedavi için gereken ücretin yüzde 16’sı toplandı.  Sare’nin tedavisini olabilmesi için yalnızca 3.5 ay kalırken gönüllüler destek olmaları için vatandaşlara çağrı yaptı.

“Lütfen yaşaması için sizler de bir umut olun”

İstanbul’da yaşayan ve Zeynep Sare için yardım seferberliği başlatan Gökhan Şahin, “Kızımız için biz gönüllüler olarak birçok arkadaşımız ile birlikte elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Zeynep Sare kızımız 14 Aylık ve SMA tip bir hastası. Bu hastalık dünyanın en ölümcül kas hastalığı. Dünyanın en pahalı tedavisi olan hastalığı. Şu an sadece Amerika’da olan ve 2,4 milyon dolar olan ilacı var. Parasını toparlamak için birçok kişiyle birlikte bizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Birçok insana sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Bizim maalesef çok az bir vaktimiz kaldı. Vakit daralıyor. Zeynep Sare’yi hayatta tutabilmek için 3 buçuk ayımız var. Bu süre içinde Zeynep Sare’nin tedaviye başlaması lazım. Herkesi bu gönül işine davet ediyoruz. Lütfen kızımıza destek olun. Zeynep Sare bizim kızımız. Hepimizin kızı. Lütfen yaşaması için sizler de bir umut olun” diyerek herkesin elinden geldiği kadar destek vermesi çağrısı yaptı.

“Zeynep Sare hepimizin kızı”

Minik Zeynep Sare’nin manevi amcası olan Ereğlili Ünal Kesercioğlu; “Zeynep Sare kızımızla 2 ay önce tanıştım. Zeynep Sare için mücadele eden gönlü güzel farklı bir kitle var ve bende onları içindeyim. Bununla da gurur duyuyorum. Biz Zeynep Sare’ye destek olabilmek için her mecrayı deniyoruz. Her yere başvuruyoruz. İnstagram ve Facebook’ta canlı yayınlar yapıyoruz, kermesler düzenliyoruz. Cumayeri’nde kermes düzenledik. Düzce semt pazarlarında kermesler düzenliyoruz. Oraya insanlar ürünler gönderiyorlar. Tedavi için meblağ yüksek olduğundan bizim gönüllü kitleye çok ihtiyacımız var. Onun için dünyanın dört bir tarafından ve Türkiye’de gönüllü arkadaşlarımız var. Onlar da canla başla mücadele ediyor. Düzce’nin kızı. Yani bizim kızımız. Düzce’nin sahip çıkması için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Gönüllü güzel insanlara ihtiyacımız var. Gönlü güzel olan insanlar sizlere sesleniyoruz. Siz yoksanız bir kişi eksiğiz” diyerek herkesi gönül seferberliğine davet etti.

“Bu taşın altına ne kadar çok el girerse o kadar hafifler”

Kesercioğlu, bugüne kadar tedavi için gereken paranın yüzde 16’lık kısmını tamamlanabildiğini belirterek, “Daha çok yol kat etmemiz lazım. Onun içinde çevre olması gerekiyor. Yani birkaç ailenin bir araya gelip yapabileceği bir şey olsa yapalım ancak meblağ çok yüksek olduğu için eller çoğaldıkça yükler hafiflermiş. O nedenle bizim o ellerin çoğalmasına ihtiyacımız var. Yerde çok ağır bir taş var. O taşın altına ne kadar çok el girerse o taş o kadar hafifler. O nedenle gönüllü kitlesi arıyoruz. Sesimizi her yerde duyurmaya çalışıyoruz. Lütfen gönüllü olun ve Zeynep Sare’nin elinden tutun” dedi.

Önümüzdeki günlerde Minik Zeynep Sare için şehir merkezinde büyük bir kermes açmayı planlayan gönüllüler yaptıkları organizasyonlarla daha çok gönüllüye ulaşıp ilaç için gereken parayı toplamaya çalışıyor. İnstagram’da @zeynepsareyenefesol hesabı açan gönüllüler burada yaptıkları canlı yayınlarla hem SMA tip1 hastalığına dikkat çekerek Zeynep Sare’nin yaşaması için mücadelelerini sürdürüyor.

banner844
Yorumlar (2)
MLH 4 ay önce
170bin kişi 100 TL verse para tamam. Yani sadece Düzce nufüsünün 3te biri nerdeyse. Daha iyi organize olunsa bu para toplanır. Hala bu çocuğu bilmeyen Düzceli binlerce insan var.
duzce 4 ay önce
bu cocugumuzu ulusal bir televizyonda yayinlatsaniza daha fazla para toplanir boyle yerel tv de olucak gibi degil cunku mevla cok yuksek lutfen what sap uzerinden ulusal bir tv ye atin bu haberi