banner851

banner614

FİYAT SİZİN ELİNİZDE

banner619

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, fındık üreticisine fiyatlar konusunda çağrıda bulunarak "Fındığın fiyatı sizin elinizde" dedi. Bölük, açıklamasında fındık fiyatlarının gerilemesi hakkında ise ‘turfanda’ döneminin kapanmaya başlamasını sebep gösterdi.

banner846
Düzce 01.09.2019, 15:15 02.09.2019, 17:27
3623
banner844

Sezonun ilk fındıklarının satın alınmasının ardından ‘turfanda’ dedikleri döneme girdiklerini ve fiyatlarda gerileme olduğunu ifade eden Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük açılamalarda bulundu.

Başkan Bölük, fiyatlarda gerileme olduğunu belirttiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
 
“Devletin Toprak Mahsulleri Ofisi marifeti ile alım yapmasıyla fındık piyasası olmuş olmuyor çünkü fındık yaklaşık yüzde 90’ı ihraç edilen bir ürün. Dolayısıyla bunun yurt dışındaki değerlendirmeleri, karşılık bulması önemli. Dünya fındığının yüzde 3540’ını tüketen bir firma bugün Türkiye’de alıcı pozisyonunda, onun fiyatları piyasayı belirliyor. Umarım iyi bir sezon olur, karlı bir sezon olur hem üretici hem de sanayicimiz için. Bugünlerde serbest piyasada ‘turfanda’ dediğimiz dönem kapanmaya başladığı için fiyatlarda gerileme var. Bugün piyasa şartlarında fındık 15.50 TL civarında işlem görüyor. Başlangıçta 16.50 TL civarında başlamıştı yaklaşık 1 lira gibi bir düşüş yaşandı.”

 
“Fındık sadece sanayici ve üreticinin tek başına belirleye bildiği bir ürün değil” diyen Bölük, konuşmasına şöyle devam etti:

“Arz önemli yani pazara fındığını eskiden çuval çuval getirirdi üretici ihtiyacı kadar getirir, ihtiyacı kadar satardı. Ama son zamanlarda ürün pazara çok hızlı arz edilmeye başlandı. Dolayısıyla fiyatlardaki düşme eğiliminin temel sebeplerinden birini de orada aramak gerekir. Dolayısıyla üreticilerin fındığı pazara getirirken biraz daha hassasiyet göstermesini istiyoruz.”
 
Fındık Karadenizli için fiyattan ibaret değildir bir hayaldir açıklamasında bulunan Hamza Bölük, “Fındık Karadenizli için bir fiyattan ibaret değildir, fındık bir hayaldir. Her hayali fındık üzerinedir. Evliliği fındık üzerine hayal eder hatta ‘fındık veresiye’ kız istenir. Araba alacaksa, ev alacaksa fındık üzerine hayal kurar dolayısıyla fındığın olmaması, fındığın fiyatının olumsuz olması hayallerin yıkılmasıdır.” ifadelerini kullandı. (AA)

 

Yorumlar (3)
fındık 2 yıl önce
Fındık fiyatı üretici için düşük,tüketici için fazla ne yapalım arkadaş. herkes istediği fiyata satsın.
Redkit 2 yıl önce
Fındık fiyatı çok olsun ondan sonrada neden bu kadar reyonlarda pahalı
Serdar gürler 2 yıl önce
Millette paramı var masrafları kim karşılayacak yövmiyeyi kim neyle verecek milletin cebi delik doğru enflasyon yüzde 70 lerde gezerken fındık hala 15 liraya zor satılıyor kime neyi anlatıyorsunuz sizin tuzunuz kuru otmu yiyecek millet .