banner851

banner614

“GERÇEKTEN AÇ KALIYORUZ”

banner619

Koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetine devam eden fabrikalarda yemekler yerini kumanyaya bıraktı. İl Hıfzıssıhha Meclisi kararı doğrultusunda yemek şirketlerinin artık fabrikalara aperatif şeklinde ekmek arası yiyecekler bırakması yüzünden aç kaldıklarını belirten işçiler, kumanyanın zenginleştirilmesini istedi.

banner846
Düzce 14.04.2020, 12:44 17.04.2020, 13:41
6479
“GERÇEKTEN AÇ KALIYORUZ”
banner844

Koronavirüs salgını ile mücadele 81 ilde artarak devam ediyor. Virüsün yayılma hızını kontrol altına almak için her gün yeni kararlar uygulamaya konulurken, üretimin sürdüğü fabrikalarda ter döken işçilerden önemli bir talep geldi.

Düzce İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından koronavirüs önlemleri doğrultusunda yemek şirketlerinin kumanya sistemine geçmesi kararı alındı. Bu kapsamda tabldot sistemden aperatif yiyeceklere geçildi. Ancak özellikle beden gücünün daha yoğun kullanıldığı üretim bantlarında çalışanlar, yemeklerin yetersizliğinden yakınıyor.

Öncü Whatsapp İhbar Hattı (0 542 767 18 81)’na yemek yerken çekildikleri fotoğrafı gönderen bir fabrika işçisi, şu talepte bulundu:

“Sizden bir ricam olacak, bu kumanya fabrikalarda ne zaman son bulacak. Gerçekten aç kalıyoruz, tam doymuyoruz. İşimiz hareketli ve bedenen çok yoruluyoruz ama yemeklerimiz kumanya olarak biraz zayıf kalıyor. Bununla ilgili sizlerden haber bekliyoruz.”

Koronavirüs salgınına rağmen üretimin devam etmesi için Düzce’de hala çok sayıda fabrika faaliyetine devam ederken, işçilerin kumanyalarının zenginleştirilerek, bu önemli sıkıntıya son verilmesi bekleniyor.

Yorumlar (21)
Yönetici 1 yıl önce
Valilikteki kurul nasıl bi düşünce yapısına sahip çözemedim. Kumanya dağıtılınca sorun çözüldü mü. Sorun fabrikalarda yemekhanelerin kalabalık oluşu. İşçi yine kumanyasını alıp bu kalabalıkta yemek yiyor. Ya çalışma saati kısaltılmalı fabrikalarda, yada yemekhaneye grup şeklinde alınarak, her gruptan sonra dezenfekte edilerek işçiler alınmalı. Bu şekilde kumanya çok sağlıksız ve tehlikeli!!!
HAYAT 1 yıl önce
ekmek yiyerek sağlıklı olacağımızı düşünmüşler..alkışlıyorum..doymayı geçtin sıcak çorba içemedikten sonra bumu sağlıklı..koy bölmeli tabağa sulu yemeği pilavı.ekmeğin arasında iki tane et kalanı hamur..
Vatandaş 1 yıl önce
Eskiden kumanya da yoktu makinelerde ne kadar yorulabilirsiniz bir bardak hoşaf bir dilim ekmekle yıllarca çanakkalede savaştı atalarınız biraz utanın şükredin.
Vatandaş 1 yıl önce
Daha ne yiyecekler ki... Yuh ya
Murat 1 yıl önce
Evet birde gelen kumanya lar daha saglık sız ve bayat tarih geçmiş ürünler bunu kontrol etsinler ayıp yada yemek paralarını. İşçiye versinler işiçi evinden getir sin daha saglık lı
RECEP 1 yıl önce
Senin patron yine döktürmüş ekmeğin içinde bar bişeyler bizimkinde de misket kadar üç beş tane köfte patates var
Müdür 1 yıl önce
Bu arkadaslar once maske taksin sonra sosyal mesafe kuralina uysun ondan sonra yemeklerini dusunsunler şaka gibi bir de foto cekmisler :)
@genel müdür 1 yıl önce
yemek yerken nasıl maske takılıyor bi gösterirmisin merak ettik. haber yemekle alakalı bi okursan
Sönmez 1 yıl önce
Aynı kumandayı valilik kuruluna 5 gün üst üste şunun bakalım, bu kuru tip iaşe günlerinde ne yapıyor, dirençleri düşüyormu görsünler.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
açık