banner851

banner614

GÖZLÜK VE KULAKLIKLARA DA TAKILABİLECEK

banner619

Düzce Bilim ve Sanat Merkezi Korona Virüs Pandemisi sonrasında ateş ölçer maske geliştirdi. Ayrıca geliştirilen çip ile ateş ölçer gözlük ve kulaklıklara da takılabilecek.

banner846
Düzce 07.04.2020, 17:45
4478
GÖZLÜK VE KULAKLIKLARA DA TAKILABİLECEK
banner844

 Düzce Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) Korona Virüs (COVİD-19) Pandemisi sonrasında çalışmalarını hızlandırdı. Salgın ile mücadele sağlık çalışanlarının en ön safta yer alması ile ilgili olarak bir maske geliştirme çalışmaları başlatıldı.

Yapılan çalışmalar sayesinde geliştirilen, maske, kulaklık ve gözlüğe takılabilen mikroçip ısıölçer ile sağlık çalışanının vücut sıcaklığı 37.5 derecenin üzerine çıktığında kendisinin ve karşısındakilerin göreceği şekilde ışıklı yarı sistemi devreye giriyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen yüksek ateş belirtisi erken zamanda tespit edilerek sağlık çalışanlarının erken teşhis ile tedavi edilebilmelerine olanak sağlayan ateş ölçer maskeler, sağlık çalışanlarına dağıtılacak. 

 

Düzce Bilim ve Sanat Merkezi’nden yapılan açıklamada: "Bu projede hedef kitle sağlık çalışanları olmakla birlikte yaygın olarak bütün vatandaşlarımızın kullanabileceği bir üründür. Geliştirilen ürünün, devre, çip çizimi ve yapımı Bilim Sanat Merkezi öğretmenleri tarafından tamamlanmıştır. Tamamen yerli ve milli olma özelliği taşıyan mikroçip ısıölçer, maske, gözlük ve kulaklık gibi sıcaklık verisi alınabilecek her türlü aparata monte edilebilmektedir. Koronavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizi etkilemeye başladığı ilk andan itibaren özverili ve fedakarca çalışmalarına devam eden başta sağlık personelimiz olmak üzere tüm kamu çalışanlarımız toplum sağlığını korumak amacıyla canla başla çalışmaktadır. Siz değerli vatandaşlarımızın mecbur kalmadıkça evlerinizden çıkmayarak alınan tedbirlere katkı sağlamanız önem arz etmektedir” denildi. 

Yorumlar (10)
Nurullah Alphan İnan 1 yıl önce
Helal olsun size,Düzce,sizinle gurur duyuyor.
amma iş 1 yıl önce
Haberde sanırsın Milli Eğitim Kurumu değil , Şu Murat Yiğit ne yaptı size Eyy BİLSEM.
Seyfullah TOKAÇ 1 yıl önce
BİLSEM'e, Öğretmen Adem AKKUŞ'a teşekkürler.
Öğretmen 1 yıl önce
Bu çalışmada ölçüm sağlıklı olmayacaktır, takip edin üretilebilirliği sıfır , yine bildik patent çalışmaları ama yinede Aferin
Erdem 1 yıl önce
Tebrik ediyorum. Başarılarının devamını dilerim.
Osman 1 yıl önce
BU çip yerli ve milli mi? Yoksa elektronikçilerden alınıp gözlüğe monte edilen bir çip mi? Üstelik ısı göstergesini de göremedim.
hamza 1 yıl önce
millet iyice oyuncaga cevirdi bu isi kardesim siz normal maskeyi bi dagitin hanelere once birakin bu reklam islerini
vatandaş 1 yıl önce
Hani bunun displayi. Ateşimizi bilgisayardan mı öğrenecez? Yapmak değil yaygınlaştırmak önemli, maliyeti ne kadar? 70 yaşındaki ninem kullanabilecek mi? Şimdilik bu kadar soru yeter.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23°
açık