banner851

banner955

GÜLMEZ: “SORUN DEVAM EDEN ÇALIŞMALARDAN KAYNAKLANIYOR”

Düzce’de dün öğle saatlerinden itibaren musluklardan akan çamurlu suya vatandaşlar tepki gösterdi. Konu ile ilgili Öncü Haber Merkezi’nin görüştüğü Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Murat Gülmez, sorunun Uğur Suyunda devam eden çalışmalardan kaynaklandığını söyledi.

Düzce 16.08.2022, 15:55 16.08.2022, 17:54
2346

Düzce’de 28 Haziran’da etkili olan kuvvetli sağanak yağışlar ile birlikte taşan dereler, sel felaketine yol açmıştı. Taşan derelerle birlikte köprü ve yollar sel sularına kapılmış, ekili tarım alanları sular altında kalmıştı.  Yaşanan felakette en çok zarar ise, Beyköy Beldesi’nde bulunan ve Düzce’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Uğur Suyu üzerindeki regülatörde meydana geldi. Sel felaketinde regülatörün büyük hasar alması nedeniyle kente su verilememişti. Bunun üzerine harekete geçen Düzce Belediyesi ekipleri, gece – gündüz çalışarak yedek regülatör inşa etti ve kente kısa sürede yeniden su verildi.

Aynı manzara ile karşılanmaması için DSİ, Düzce Belediyesi ve İl Özel İdaresi ekipleri, Uğur Suyunda temizlik ve moloz kaldırma çalışmalarına devam ediyor. Bu nedenle Düzce’de dün öğle saatlerinden itibaren musluklardan bulanık su akmaya başladı.

Vatandaşlar duruma tepki gösterdi

Bu duruma tepki gösteren Şerefiye Mahallesi sakinleri, seslerini duyurabilmek için 0 542 767 18 81 numaralı Öncü Haber WhatsApp İhbar hattına yaptıkları şikayette, “Şerefiyle mahallesinde öğleden beri sular çamur akıyor. Belediyemiz hiç uyarmıyor. Salgın hastalık olursa sorumlusu kim olacak?” diye sordu.  

Gülmez: “Bulanıklık devam eden çalışmalardan kaynaklanıyor”

Konu ile ilgili Öncü Haber merkezinin sorularını yanıtlayan Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Murat Gülmez, sorunun Uğur Deresi’nde devam eden çalışmalardan kaynaklandığını söyledi. Yapılan analizlerde içme suyu şebekesine verilen suda yapılan analizlerde bulanıklık dışında bir sorunun olmadığını kaydeden Gülmez, “Düzce ilimizde meydana gelen sel ve su baskını sonrası Uğur Suyu dere yatağı tamamen çamur, ağaç parçaları, taş, kaya ve moloz yığınları ile dolmuş olup, devam eden yağışlar nedeniyle tekrar sel baskını yaşanmaması için DSİ, İl Özel İdaresi ve Düzce Belediyesi, dere yatağında düzenleme ve temizlik çalışması başlatmışlardır. Bu kurumlar iş makinaları ile yaptıkları çalışma neticesinde dere suyuna aşırı derecede çamur ve moloz karışmış olup, su ciddi derecede bulanmıştır. Su alma yapımıza bu şekilde gelen suyu arıtma tesisimizde tüm imkânları kullanarak arıtmamıza rağmen, bir miktar bulanıklık giderilememiş ve içme suyu şebekesine ihtiyaçtan dolayı bu şekilde verilmiştir. İçme suyu analizi sürekli olarak yapılmakta olup, bulanıklık dışında bu sorun bulunmamaktadır. Dün gece tesisimiz tam kapasite tüm imkânları ile çalıştırılarak ve dere yatağındaki çalışmanın da tamamlanması sonucu bulanıklık giderilmiştir” diye konuştu.

banner844
Yorumlar (5)
fiyasko 1 ay önce
arıtmama tesisi
.... 1 ay önce
yagmur yamasa bulanmaz
düzce81 1 ay önce
Kalıcı konutlarda su 1 haftadır bu şekilde. Beyefendi kendi çocuğuna bu suyu içiriyormuymuşta, su da bir problem yok diye açıklama yapıyor. Yazık Günah!
dagman 1 ay önce
tabi canım sadece bulanık su başka başka bir şey yok verin bunlara içsinler iş bilmez adamlar
İsmail öz 1 ay önce
Teşekkür ederim. Sorun ile ilgilendiğiniz için.
13
açık