banner851

banner955

“HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ”

Beyköy organize sanayi bölgesinde bulunan MAS-DAF fabrikasında çalışan 120 ye yakın işçi, hak ve emeklerinin karşılığını alamadığı için fabrika yönetimine karşı grev kararı aldı.

Düzce 19.07.2022, 18:40 20.07.2022, 16:50
8666
banner986

100 ün üzerinde fabrika çalışanı bugün itibariyle iş durdurma eylemi yapıp sabaha kadar fabrikadan ayrılmayarak haklı tepkilerini duyurma kararı aldı. Öncü Haber Ekibi olarak konuyu yakından takip edebilmek adına soluğu MAS DAF fabrikasının önünde aldık.

İçeriden edinilen bilgilere göre 100 e yakın emekçi iş bırakma eylemi yapıp haklarını almak adına sabaha kadar fabrikada kalma kararı aldı.

“Herkes mutlu bir şekilde çalışıyor”

İçeride iş bırakarak eylem yapıldığına dair 0542 727 18 81 numaralı Öncü Haber Whatsapp İhbar Hattına gelen görüntüleri değerlendiren haber ekibimiz eylemin yapıldığı MAS-DAF fabrikasına gitti.

Fabrika’nın personel müdürü olduğu iddia edilen Sinan Akduman isimli bir şahıs, Basın mensuplarını yaka paça dışarı çıkarıp içeride her hangi bir eylemin bulunmadığını herkesin mutlu bir şekilde çalıştığını ifade etti.

“Görüntüler ve işçiler Sinan Akduman’ı yalanladı”

Fabrika personel müdürü Sinan Akduman’ın endişeli ve saldırgan tavrından samimiyetsiz olduğunun anlaşılması Haber ekibimizi harekete geçirdi.

İçerideki çalışanlarla irtibat kuran muhabirimizin elde ettiği bilgiler ve görüntüler, Sinan Akduman’ın yalan konuştuğunu ve haklarını savunmak isteyen emekçilerin haklarını umursamadığını gözler önüne serdi.

“Eylem sabaha kadar devam edecek”

Sabah başlayan iş bırakma eyleminin, yarın sabaha kadar devam edeceği kaydedildi. Fabrika işçilerini evlerine götürmek üzere gelen servislerin boş bir şekilde geri döndükleri gözlemlendi.

“Hakkımız olanı istiyoruz”

Öte yandan DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası Başkanı Talat Çelik’te haber ekibimiz gibi konuyu yakından takip etmek adına Fabrika önüne geldi.

Fabrika önünde sözlü bir açıklama yapan Sendika Başkanı Çelik: “biz sendika olarak bu iş yerinde 2010 yılında da örgütlendik. İşveren o zaman da itiraz etmişti bu oluşuma ve bütün çalışanları işten çıkardı. Aradan 10 yıl geçti ve çalışanlar yine bizim sendikamıza üye oldular, yine yetki aldık.

İşveren yine yetkiye itiraz etti. Şimdi de işçinin zam talebini karşılamamak adına, mahkeme kararıyla ispatlanmış işçi düşmanlığı güden hareketlerine devam ediyor. İşçiler de bunun karşısında “Yeter Artık” dedi ve fabrika sahibinin açıklama yapmasını bekliyor.

İşçilerin burada tek bir talebi var, sendika seçme hakkı tanınsın ve sendikal tercihlerine saygı gösterilsin. Toplu sözleşme müzakeresi için işveren işçilerle masaya otursun.”

banner844
Yorumlar (24)
İki tarafında haklı, haks 4 hafta önce
Büyük şehirlerden küçük bölgelere gelen tüm firmalar, bunların başında tekstil olmak üzere hepsi ucuz işçi için buralara geliyorlar, özellikle dikkat edin 99 depreminden sonra geldiler çünkü Devlet bunlara vergi indirimi, sigorta vs. gibi Teşfik Bölgesi adı altında bir sürü avantajlar sağladı. Aynı firmalar İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli vs. yerlerde, aynı işlerle iştigal eden firmalar buradaki maaşların en az yarısı kadar daha fazla maaş veriyorlar, bu işçiyi savunduğunu söyleyen Sendikalar bunları neden bir hak olarak aramıyorlar acaba, aynı iş aynı işçi ama büyük şehirlerde maaş yüksek üstelik Teşfik Bölgesi diye firmalar bütün hakları almış ama işçiye yok.
Masal hep aynıdır piyonla 4 hafta önce
Yani elbette işçinin hakkını kim yiyor vermiyorsa Allah'tan belasını bulur inşAllah. Haberde 100 gibi bir rakamdan bahsediliyor ancak orada tahminen 40 kadar kişi var, haberi okurken doğruluğundan da emin olmak gerektiğini düşünüyorum. O fabrikada kaç kişi çalışıyor, kaç kişi eylem yapıyor yüzde olarak bunlar önemli, çoğunluk önemlidir, burada çoğunluk hangi taraf, eylem yapanlar mı, yapmayanlar mi, haksızlık var ise diğerleri neden eyleme katılmıyor, bunlar önemli şeylerdir ve mutlaka incelenecektir.
keşke 4 hafta önce
keşke aşı zorbalığı için de işçiler böyle örgütlenebilseydik. helal size
AHMET 4 hafta önce
Beyler işine gelmeyen çalışmasın, adamın ortağı mısınız? İşe girerken şartları biliyordunuz, kafanıza yatmıyorsa işe başlamasaydınız. İTO kilit kapattı gitti, bu kafayla çok fabrika kapanır bu şehirde.
Hamza 4 hafta önce
Hakkını arayan insanların üzerine işe girerek şimdi hakmı arıyorsunuz??? Siz sarı öküzü on yıl önce aslana teslim ettiniz kardeş..biz sizin gibi olmayacağız her daim işçinin yanında olacağız. asla sarı öküzü teslim etmeyeceğiz.
misafir 4 hafta önce
Öncü medya olarak taraflı haber yapıyorsunuz, elinize tutuşturdukları metni yazmışsınız. Firma yetkilileri ile görüştünüzmü? Gerçek dışı haberlerle Düzce'li haklı yanlış yönlendirmeyin. Bu firma giderse çalışalar çok ararlar böyle firmayı.
adige 4 hafta önce
ito kilite yaptığınız gibi buranında başını yakacaksınız..
fark etmez 4 hafta önce
asgari ücrete çalışacak yer mi yok? burası olmuş başka yer olmuş farketmez.
SOSYALiST 1 ay önce
Alıştılar işcinin sırtına binmeye nasılsa Düzende onlardan yana Düşmez Kalkmaz Bir ALLAH ama sizlerinde düştüğünü göreceģiz inşAllah işcinin ahı hakkı kimsede kalmaz...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
açık