banner851

banner955

‘HAKKIMIZDAN AŞAĞISINA RIZA GÖSTERECEK DEĞİLİZ’

Türk Kamu-Sen adına Türk Sağlık Sen Düzce Şubesi Başkanı Ekrem Çavuş, bir basın açıklaması yaparak son dönenmedeki ekonomik bunalımla alım gücünün düştüğünü belirtti. Çavuş, “Maaş artışı, alım gücünü yükseltmiyorsa, buna zam denemez.” diyerek 2022 için bütün maaş artışlarının gözden geçirilmesi çağrısı yaptı.

Düzce 15.12.2021, 15:32
1649
‘HAKKIMIZDAN AŞAĞISINA RIZA GÖSTERECEK DEĞİLİZ’

Türkiye Kamu-Sen Düzce İl Temsilciliği üyeleri, son ödnemdeki ekonomik bunalımı gerekçe göstererek ek zam talebinde bulundu. Anıtpark Meydanı'nda bir araya gelen çalışanlar adına konuşan Türkiye Sağlık-Sen İl Temsilcisi Ekrem Çavuş, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılara dikkati çekti.

‘Son 10 yıldır memur maaşları enflasyonun bile altında kalıyor’

Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler, memur ve emeklilerimizi ekonomik sıkıntıya soktuğunu belirten Çavuş, “Geçen sene bu günlerde 1 dolar 7,90 TL idi bugün 14,3 lira; artış yüzde 81. Geçen sene bugünlerde çeyrek altın 724 lira idi bugün 1320 lira; artış yüzde 82. Geçen sene bugünlerde 4 kişilik ailenin aylık zorunlu harcaması 7.770 lira idi bugün 9642 lira; artış yüzde 24.  Bir sene içinde ortalama memur maaşı 567 dolardan 365 dolara geriledi. Erime yüzde 35,6. Geçen sene memur maaşıyla 6,2 çeyrek altın alınabilirken bugün ancak 3,9 çeyrek altın alınabiliyor. Neresinden tutsak elimizde kalıyor; neresinden baksak maaşlar kuşa dönmüş durumda.  Son 10 yıldır memur maaşları enflasyonun bile altında kalıyor ve sürekli eriyor.  Bu durum küresel salgınla birlikte sürdürülemez bir hal aldı.” dedi.

‘Memurun idam fermanını imzalayanlar, şimdi çıkmış timsah gözyaşı döküyorlar’

Memur ve emeklilerimiz, yoksulluk sınırının altında, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumda olduğunu savunan Çavuş, “Toplu sözleşme görüşmeleri de etkisiz sendikalar ve malum konfederasyon yüzünden yaralara çare üretmekten uzak kalmaktadır. Daha 3 ay öce, önümüzdeki yıl için %5+7 gibi komik bir rakama davul zurnayla imza atanlar, bugün yüzleri bile kızarmadan toplu sözleşmenin yenilenmesinden söz ediyor. Biz, o zaman da söyledik. “Bu artış ekonomik gerçeklerle bağdaşmıyor. Seyyanen zam içermeyen, refah payı getirmeyen bir zam, en iyi ihtimalle sıfır zamdır. Gelin bu metne imza atmayın.” diye çağrıda bulunduk. O zaman, memurun idam fermanını imzalayanlar, şimdi çıkmış timsah gözyaşı döküyorlar.” diye konuştu.

‘Meseleleri halının altına süpürünce sorunlar çözülmüş olmuyor’

“Ama her ne hikmetse kamuoyunda sanki memurların bir eli yağda bir baldaymış gibi afaki maaş rakamları dolaşmaktadır.” diyen Çavuş açıklamasına şöyle devam etti:

“Doları, Avroyu, altını artık takip edemiyoruz. Raflardaki ürün fiyatları sürekli artıyor.  Durum böyleyken memurlarımız göstermelik zamlardan bıkmış durumdadır. Maaş artışı, alım gücünü yükseltmiyorsa, buna zam denemez. Verdiğiniz zam, enflasyonun altındaysa buna zam denemez. Biz alım gücünü yükseltecek, ekonomideki büyümeden çalışana pay verecek gerçek bir zam istiyoruz. Herkes vergide adaletin sağlanmasını bekliyor. Memurlarımız 3600 ek gösterge bekliyor.  Emekli yüzünün gülmesini bekliyor.  Yardımcı hizmetliler genel idari hizmetler sınıfına geçmeyi bekliyor. Yoksulluk sınırının üzerinde bir maaş talep ediyor. Sözleşmeliler kadro bekliyor ama enflasyon beklemiyor. Meseleleri halının altına süpürünce sorunlar çözülmüş olmuyor.”

‘Hakkımızdan aşağısına da rıza gösterecek değiliz’

Hükümetin ivedilikle memur ve emekli maaş zamlarını gözden geçirmek zorunda olduğunu söyleyen Çavuş, “Enflasyon, büyüme, refah payı, harcamalar ve geçmiş dönemde yaşanan kayıpların telafisi gibi etkenler mutlaka değerlendirilmelidir. Yüzde 5+7’nin artık hedef enflasyonla da alakası kalmamıştır.  Bu nedenle 2022 için bütün maaş artışlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Biz, hakkımız olmayan hiçbir konuyu ve meblağı talep etmiyoruz. Hakkımızdan aşağısına da rıza gösterecek değiliz. Yıllardan beri “Hakkınız ödenmez” diyerek alkışlanıyoruz; şimdi ise hakkımızın ödenmesini istiyoruz. Biz artık sırtımızın sıvazlanmasını değil, cüzdanımıza insanca yaşamaya yetecek kadar para konulmasını istiyoruz. Sayın Bakanın “Memurlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünün gerçekleşmesini bekliyoruz.” dedi.

Yorumlar (3)
eğitimci 12 ay önce
kazanılmış haklar zaten var ama bizde vardık demek için olsa gerek bu açıklama, yinede iyi olmuş, birlik olunabilirse kuvvet doğar
Hasan 12 ay önce
Memurları doyuramadık yıllardır . Siz önce helal para kazandığınıza bizi inandırın. Sabah 10 a kadar kahvaltı , 11:30 - 13:30 öğle arası , 16 da sistemi kapat .
Vah yazık size 12 ay önce
PEKI ASGARI UCRETLE CALISAN İŞÇİLER NE YAPSIN.....?
Yeni Sayımız