banner614

“HALKIMIZIN SAĞLIĞI BİZİM İÇİN HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”

banner619

Geçtiğimiz hafta TBMM de görüşülen ve kabul edilen ‘Elektrik piyasası kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun’ da Düzce’yi de yakından ilgilendiren ve özellikle kış aylarında yaşanılan hava kirliliği sorununu bir nebze de olsa azaltması ile ilgili değişiklik yapıldı. Düzce Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Hasan Günden, hava kirliliği için önemli adımların atılacağını söyledi.

Düzce 03.12.2020, 14:47
2054
“HALKIMIZIN SAĞLIĞI BİZİM İÇİN HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”
banner785

Düzce Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Hasan Günden, Düzce’nin hava kirliliği ile ilgili gerekli çalışmaların başladığını ifade etti. Geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen ve kabul edilen ‘Elektrik piyasası kanunu ile bazı kurumlarda değişiklik yapılmasına dair kanun’ ile bir nebzede olsa Düzce’de hava kirliliğinin önüne geçileceğini belirtti.

Bunun dışında hava kirliliği ile ilgili Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gerekli çalışmaların yapılacağını ifade eden Günden, “Halkımızın sağlığı bizim içi önemli dedi.

“Hava kirliliği oranında az da olsa azalma olacak”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Günden, Kanunun 8. Maddesi 8 no lu paragrafta;  8) 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanunu kapsamında yapı kayıt belgesi alan yapının bulunduğu bölgenin uygulama imar planı olmaması veya uygulama imar planı olmakla birlikte yolların imar mevzuatına uygun olarak açılmamış olması halinde; ilgili belediyenin meclis kararı alarak bu bölgelerde yapılacak şebekelerin yapım tarihinden itibaren 10 yıl içerisinde deplase edilmesi gerektiğinde yatırımın deplase edilen kısmıyla ilgili tüm maliyetleri üsteleneceğini taahhüt etmesi şartıyla, doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından bu bölgelere şebeke yatırımı yapılabilir.’’ denmektedir. Bildiğiniz gibi Düzce miz coğrafya olarak Türkiye nin ender güzellikteki illerinden biridir. Aynı coğrafi yapının bir de dezavantajı vardır. İlimizin dört etrafı dağlarla çevrilidir. Özellikle ilçe merkezimizde hava sirkülasyonu az olduğundan kirli hava dağılamamaktadır. Hava kirliliğini azaltmanın çeşitli yolları vardır. Kirliliği azaltmanın önemli bir yolu da bölgede doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılmasıdır. Merkez mahallelerimizde bazı cadde ve sokaklarda oturan vatandaşlarımızın doğalgaz bağlantı talepleri  ‘’imar planı’’ ve ‘’ İmar planı uygulanması (Yolların terki)’’  şartından dolayı yetkili dağıtıcı tarafından yerine getirilemiyor, vatandaşlarımız belediye ile dağıtıcı firma arasında çözümü zor bir süreç yaşıyordu. Doğalgaz abone bağlantı taleplerinde yetkili dağıtıcı o talebin olduğu yerin imar planı olup olmadığına, var ise de plan uygulamasının yapılıp yapılmadığına yani plandaki yolların terk edilip edilmediğine bakıyordu, Eğer o bölgenin imar planı yoksa veya imar planı varsa bile plandaki yolların terki yapılmadığı sürece ilgili yasası gereği o bölgeye doğalgaz bağlantısı yapamıyordu. Şimdi bu yeni düzenleme ile  ‘’İmar planı’’  şartından dolayı doğalgaz bağlayamama mazereti ortadan kalmış oldu. Düzce ilimiz merkezindeki birçok mahallede bazı cadde ve sokaklarda, yeni yapılaşma olan birçok yerde Belediye meclisinin bu bölgelerde yapılacak şebekelerin yapım tarihinden itibaren 10 yıl içerisinde deplase edilmesi gerektiğinde yatırımın deplase edilen kısmıyla ilgili tüm maliyetleri üsteleneceğini taahhüt etmesi durumunda ilgili dağıtım şirketi artık vatandaşların bu talebini karşılamak zorunda. İnşallah bu yeni düzenlemenin uygulanması ile ilimizde hava kirliliği oranında az da olsa azalma olacaktır” diye konuştu.

HABER:  Savaş ARI

Yorumlar (26)
Soner 2 ay önce
Düzcenin inşaat çalışmaları bitmeden kirlilik bitmez fabrikalarada dikkat edeceksin .1+1,1+2 daire yapın .ne kadar illegal dengesiz şahıs varsa düzceye getirin .yerleşimi ovaya yayın.üniversite boş beleş öğretim üyesiz bölüm açsın .belediyenin işine geliyor .esnafın mütehat inişine geliyor.acaba kirlilik neden oldu.düzce etrafı kapalı olduğu ndan şehir büyüyemez
DÜZCELİ 2 ay önce
e 5 kenarı dereli tütüncü mah fabrıka dolu kaldırtın bunları taşınsınlar yer gösterilsinnn
neden şimdi 2 ay önce
bu hava kirliliği olayı sadece kışın gündeme geliyor. Yaz ayında yeşil düzce mis gibi hava diyorlar. kış gelince hava çok kötü deniliyor ama yapılan hiçbir çalışma yok. Yazık günah !
VATANDAŞ 2 ay önce
köyler ne olacak ? asıl köylerde doğalgaz olması lazım. organize sanayi dibindeki köylerde bile doğal gaz yok. kömür yakıyor herkes.
CAN 2 ay önce
laf cok icraat yok
Düzceli 2 ay önce
Sayın secdemizin 3 vekili ve düzcemizin yumuşak koltuklarında oturan yöneticiyiz diye geçinen ve düzcemize hiç bir şey yapmayanlar Akşamları bakonuma çıkamıyorum ben hava almaya kokudan kirli havadan evimizin içini havalandıranıyoruz kırli havadan sizler nerelerdesinz ben hakkımı helal etmiyorum.
Yaşar 2 ay önce
Kablo hırsızları çayın kenarında akşama kadar kablo yakıyor. Gökyüzü simsiyah. Kaç sefer ihbarda bulunduk. Yahu siz düzcede yaşamıyormusunuz
Doganli genclik 2 ay önce
Sayin baskan 5 yildir dogalgaz icin talepte bulunuyoruz. Evimizin onunden hat gecmesine ragmen dergazdan onay alamadik. Belediye ile yaptiklari anlasmada mucavir alana hizmet verilecek ibaresi varmis. Bu ibarenin kaldirilip yatirim maliyeti cok dusuk olacak duzcenin en buyuk koylerinden olan doganliya gaz verilmesini talep ediyoruz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
11°
açık