banner851

banner614

HER BİRİ 7 İLE 25 KİLOGRAM ARASINDA

banner619

Düzce’de yaşayan Salih Akar, yıllar önce yedikleri karpuzlardan çıkarttıkları çekirdekleri dikip karpuz üretimine başladı. Salih Akar, her biri 7 ile 25 kilogram arasında değişen karpuzların hasadını yapmanın sevincini yaşıyor.

banner846
Düzce 13.08.2020, 11:27 13.08.2020, 17:20
1997
HER BİRİ 7 İLE 25 KİLOGRAM ARASINDA
banner844

Düzce Şaziye köyünde yaşayan Salih Akar, 2 dönümlük mısır bahçesini karpuz tarlasına çevirdi. Yıllar önce yedikleri karpuzlardan çıkarttıkları çekirdekleri kurutarak mısır tarlasına dikimini yapan Salih Akar, karpuz fideleri kullanarak da 2 dönümlük arazisinde Düzce’nin yerli karpuzunu üretmeye başladı. Her biri 7 ile 25 kilogram arasında değişen karpuzların hasadını yaparak ev ekonomisine kazanç sağlıyor.

Karpuz üreticisi Salih Akar: “Çekirdekleri de kendimizden”

Karpuz üretimine ilk olarak evde yedikleri karpuzun içinden çekirdekten başladıklarını dile getiren karpuz üreticisi Salih Akar, “İlk olarak karpuzları tarlaya evde yediğimiz karpuzun içindeki çıkan çekirdekten diktim. Daha sonra tarlaya fide olarak diktik. Bir kısmını çekirdek olarak da diktim. 2 ayrı alanda dönem dönem ürün alıyoruz. Bir kısım bitince diğer kısımdan alıyoruz. Yerli karpuzun çekirdeklerini kendimiz üretiyoruz. Çekirdekleri de kendimizden. Kendi yediğimiz karpuzların içinden çıkan çekirdeklerden tekrar ekimini yapıyoruz. İlkbaharda ekimi yapılıyor karpuzun. Temmuz sonu itibari ile yetişiyor ve yerli karpuz tezgaha iniyor. Burada biz karpuzu ekmeden önce sadece ot ilacı kullanıyoruz. Tarla hazırlanıyor. Ondan sonra karpuzu dikiyoruz. Ot bu sefer çıkmıyor iyi oluyor. Başka hiçbir madde kullanmıyoruz. Gübre olarak hayvan gübresi kullanıyoruz. Aşı yok, tamamen yerli karpuz” dedi.

 Akar, her çekirdeğin kendileri için altın değerinde olduğunu ifade ederek, "Biz bu üretimden çok memnunuz, çok da verim alıyoruz. Bir çekirdekten ortalama 25 kilograma kadar karpuz alıyoruz." dedi. Düzce’nin yerli karpuzunu üreten Akar, kilosunu 1.5 TL ila 2 TL arasında tezgaha koyarak satışını gerçekleştiriyor.

Haber: İHA                                        

Yorumlar (3)
aitor 11 ay önce
nereden temin edebileceğimizi de yazsaydınız. genetiği ile oynanmış karpuzlardan bıktık
tufan.. 11 ay önce
Bircok markette var ucuz diye yerli karpiz almislar olmamis tadi cok kotu pembe birsey yerli karpiz olmiyor iste almayin bir daha o markete gidesimde gelmiyor 3 kere aldim 3u de kelek cikti yerli karpuz
ömer sivrikaya 11 ay önce
Ilaç olmasa iyiydi.
19°
kapalı