banner614

HEYECAN VERİCİ YENİ KEŞİFLER!

banner619

Batı Karadeniz’in Efes’i Konuralp Antik Tiyatro’da devam eden kazılar esnasında bebek mezarı, su arkı ve heykel kaidesi bulundu. Gün yüzüne çıkarılan keşiflerin heyecan verici olduğunu belirten Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, kaz çalışmalarının tiyatronun gizemli tarihine ışık tuttuğunu söyledi.

Düzce 24.11.2020, 14:14 24.11.2020, 14:18
2536
HEYECAN VERİCİ YENİ KEŞİFLER!
banner785

Tarihi milattan önce üçüncü yüzyıla kadar dayanan Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kenti bölgesinde kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Antik Tiyatro’da hummalı bir şekilde devam eden kazı çalışmalarında yeni bölümler de ortaya çıkmaya başladı. Kazı alanında incelemelerde bulunan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, ortaya çıkarılan keşiflerin heyecan verici olduğunu kaydetti.

Su arkı ve heykel kaidesi bulundu

Kazı ekipleri, ilk olarak bebek kemiklerini bularak koruma altına aldı. Kemiklerin hangi döneme ait olduğuna dair incelemelerin ardından tiyatro içindeki bebek mezarının gizemi de aydınlatılacak.

Düzce Belediyesi’ne ait kazı ekibi kaldırılan toprağın ardından bir heykel kaidesini de ortaya çıkardı. Bronz bir heykel olduğunu düşünen arkeologlar, heykelin paganlıktan Hristiyanlığa geçiş döneminde yok edilmiş olabileceğini ifade etti.

Her geçen gün yeni bir keşfe şahit olunan Konuralp Antik Tiyatro’da su arkının da başlangıç noktası bulundu. Toprağın kaldırılmasının ardından su arkının tüm ihtişamıyla gözler önüne serileceği kaydedildi. 

Batı Karadeniz’in Antik Kenti

Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kent Tiyatro alanında yapılan kazı çalışmalarını inceleyen Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu. Düzce ve Türkiye’nin uzak tarihi için önemli bir yere sahip olan Antik Tiyatro’da kazı çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Özlü, “Kazılarda büyük bir mesafe kat ettik. Yaptığımız son kazılarda bir çocuk iskeleti bulundu. Bir su arkına da rastladık.

Çalışmalarımız devam ediyor. Burasını Batı Karadeniz’in çok güzel bir antik kenti olarak ortaya çıkartacağız. Restore edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Antik Tiyatro’nun sahne önündeki tarihi taşlar da kaldırılıp numaralandırılarak sahne önü kazı çalışmalarına hazırlanıyor.

Haber: C.Üstüner

Yorumlar (4)
Ceyhun 2 ay önce
Kazı ekibi dedikleri, belediye ekipleri mi acaba?
Cenk Çetinkaya 2 ay önce
O kadar heyecanlandım nefes nefese kaldım.
CAN 2 ay önce
SAYIN BASKAN BIDE SU ULASIMA EL AT DÜZCE AKCAKOCA SAKARYA ARASI REZILIK YA ESKI KÜLÜSDÜR MÜNÜBÜSLERLE YOLCULUK NEDEN AVRUPADAKIGIBI MODERN HALK OTÖBÜSLERLE KILIMALI TERTEMIZ YOLCULUK YAPILMAZ ILLA BÜYÜK OTÖBÜS DEYIL ORTA ÖLCEKDE SENELERDEN BERI KÜLÜSDÜRLERLE YOLCULUK YAZIK YA
CAN 2 ay önce
SAYIN BASKAN ALLAH HAYIRINA DÜZCE AKCAKOCA SAKARYA ARASI LÜTFEN LÜTFEN SU ESGI MÜNÜBÜSLERDEN KURTARIN BELEDIYEMIZ HALK OTÖBÜSÜ YENI KILIMALI TARTEMIZ YOLCULUK YAPALIM HALKIMIZA HIZMET BÖYLE OLUR
kar yağışlı