banner851

banner614

HIFZISSIHHA MECLİSİ’NDEN YENİ KARAR

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, sokağa çıkma kısıtlamasına denk gelen 6 Haziran günü yeni muhtarlarını belirlemek üzere sandık başına gidecek olan Düzce il genelindeki 5 mahalle ve 4 köyde yaşayanlar için muafiyet getirdi.

banner619
Düzce 03.06.2021, 11:40 04.06.2021, 19:34
8449

Ölüm ya da başka nedenlerle muhtarlıkları düşen mahalle ve köylerde Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim yapılmasına karar verilmesinin ardından Türkiye genelinde 752 mahalle veya köyde muhtarlık, ihtiyar heyeti için 6 Haziran'da vatandaşlar sandık başına gidecek. Belirlenen seçim takvimi doğrultusunda Düzce Merkez'e bağlı 5 mahalle ve 1 köy ile Yığılca ilçesinde 2 köy, Çilimli ilçesinde 1 köy muhtarlığı için seçmenler de yeni muhtarlarını seçecek.

Öte yandan seçim gününün 5 Haziran cumartesi günü 22.00’de başlayacak olan ve 7 Haziran Pazartesi günü 05.00’te sona erecek sokağa çıkma kısıtlamasına denk gelmesinin ardından Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nden yeni bir karar geldi.

Seçim yapılacak yerleşim yerlerinde ikamet eden vatandaşlara Anayasa’da yer alan seçme ve seçilme hakkını kullanabilmeleri için seçim saati ve oy kullanılacak yer ile ikamet güzergâhıyla sınırlı olmak kaydıyla muafiyet getirildi.  Seçim için dışarı çıkacak olan görev alacak olan kişiler görev belgelerini, vatandaşlar ise seçmen kağıtlarını ibraz edecek.

Düzce Valisi Cevdet Atay’ın başkanlığında olağanüstü olarak toplanan meclisten çıkan kararda, “İlimiz Merkez Akpınar Mahallesi, Cedidiye Mahallesi, Çamköy Mahallesi, Mergiç Mahallesi, Yeşiltepe Mahallesi, Samandere Köyü ile Çilimli İlçesi Kiraztarla Köyü, Yığılca İlçesi Hacılar Köyü ve Hebeler Köyü muhtar ve/veya ihtiyar heyeti seçimlerinde görev alacak kişilerin seçim kurullarınca düzenlenmiş görev belgelerini ibraz etmeleri, oy kullanacak seçmenlerin ise seçmen kâğıtlarını ibraz etmeleri, ikamet ile oy verme yeri arasındaki güzergâh ve zaman dilimi ile sınırlı olmak kaydıyla n 06 Haziran 2021 Pazar günü sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmalarına karar verilmiştir” denildi.

Daha önce de yine 6 Haziran Pazar günü yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı’na katılacak olan aday öğrenciler ve refakatçilerinin de kısıtlamadan muaf olacağı açıklanmıştı.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (0)