banner851

banner614

İKİ LEZZETİMİZ COĞRAFİ İŞARET ALDI

banner619

Düzce İl tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Düzce kestane kabağının ve şırasının coğrafi işaret belgesi alarak tescillendiği belirtildi.

banner846
Düzce 25.03.2021, 17:00 25.03.2021, 17:45
2242
banner844

Düzce’de üretimi yapılan, ünü ve belirgin nitelikleri itibariyle Düzce ile özdeşleşmiş ürünlerin coğrafi işaretle tesciline yönelik Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvurular neticesinde, Düzce kestane kabağı ve şırası coğrafi işaret belgesi ile tescillendi. Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce coğrafi işaretle tescillenen ürün sayısı 7'e çıkmış oldu.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek, bu durumun kültürümüzün korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"İl Müdürlüğümüzce 2017 yılı itibariyle ilimize özgü ürünlere yönelik coğrafi işaret tescil çalışmaları yürütülmektedir. Tescil çalışmalarına yönelik, ilimiz merkez ve ilçelerinde coğrafi işaret potansiyeli olan ürünler tespit edilerek ürün havuzu oluşturulmuş ve belirlenen bu ürünlere yönelik araştırma ve analiz çalışmaları sonrasında Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunulmaktadır. Coğrafi işaret belgesi ile tescillenen ilimize özgü ürünler, tescil belgesinde belirtilen koşullarda üretilerek, bu ürünlerin kalite, üretim ve pazarlama nitelikleri arttırılmış olacaktır. Bu durum kültürümüzün korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına da katkı sağlayacaktır" (İHA)

Yorumlar (2)
vatandaş 5 ay önce
diğer beşi neymiş, yazsaydınız da cahil kalmasaydık. nerede o eski araştırmacı gazeteciler.
düzceli 5 ay önce
eyvah boluluların ünvanı bizemi geçti şimdi hayırlı olsun