banner851

banner955

'İKTİDARLA HUSUMETLERİNİ BAŞKANDAN ÇIKARMAYA KALKANLAR VAR'

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, haftada üç gün ekrana gelen ‘Yorumlu-yorum’ programında çarpıcı yorum ve tespitleriyle Düzce gündemine ışık tutmaya devam ediyor. Programın son çekiminde Düzce Belediyesi iştiraklerinde yapılan revizyonu değerlendiren Ünsal, göreve getirilen eski belediye başkanlarının ‘başarısız’ denilerek bazı odaklar tarafından eleştirilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Ünsal, “Belediyecilikte ve yerel yönetimde ehil olmuş, belirli bir başarı sağlayarak milletin derdini dinlemiş ve ağzının kokusunu çekmiş kişilerin göreve gelmesi kadar doğal ve hayırlı ne olabilir ki?” diye sordu. Eleştirileri yapan kesimin ‘istemezük’ zihniyetiyle hareket ettiğini belirten Ünsal, “İki öküzün önüne bir saman balyası koyamayan adam kafamızda çiftlik kâhyası diye ötmesin” diyerek temelsiz eleştirilerin Düzce’ye hiçbir yararının olmadığının altını çizdi.

Düzce 19.03.2021, 17:20 22.03.2021, 16:30
2611

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal pazartesi, çarşamba ve cumartesi günü Öncü TV ve Öncü Radyo canlı yayınında ‘Yorumlu-yorum’ programında çarpıcı tespit ve yorumlarıyla gündeme ışık tutmaya devam ediyor.

Programın son bölümünde Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün belediyeye bağlı iştirak şirketlerinde yönetim kurullarında yaptığı değişikliklere değinen Ünsal, eski belediye başkanlarının bu görevlere getirilmesini eleştirenlere “Belediyecilikte ve yerel yönetimde ehil olmuş, belirli bir başarı sağlayarak milletin derdini dinlemiş ve ağzının kokusunu çekmiş kişilerin göreve gelmesi kadar doğal ve hayırlı ne olabilir ki? Peki, oraya kim seçilseydi? Bu eleştiriyi yapan bizim gazeteci arkadaşlarımız seçilseydi olur muydu? Veya kim seçilseydi?” diye sordu.

NİYET HAYIRSA AKIBET HAYIR OLUR

Belediyenin konu ile ilgili yaptığı açıklamaya değinen Ünsal, “Yapılan açıklama belediyenin basın biriminde çok mantıklı ve makul bir açıklama değildi. Düzelttiler tekrar yayınladılar ve sonra tekrar yayınladılar derken işlerini doğru yapmadıkları görülüyor. Ama sonuç olarak bir açıklama yapıldı. Burada en çok konuşulan konulardan bir tanesi seçim kaybetmiş başarısız belediye başkanlarının şirket yönetimlerine atanması. ‘Şirket kaybetmiş adamın belediyede, belediye şirketlerinde ne işi var?’ Öncelikle diyoruz ki bunlar belediye şirketleri, hayırlı olsun. Niyet hayırsa akıbet hayır olur” dedi.

TARLADA İZİ OLANIN, HARMANDA YÜZÜ OLUR’

Belediye şirketleri belediye başkanlarının iştiraklerinin bulunduğu şirketler olduğuna dikkat çeken Ünsal, “Bu seçim kaybeden ve şimdi şirketlere atanan belediye başkanları kendi başkanlıkları döneminde bu şirketleri 5 yıl boyunca yönettiler. Bugün de Sayın Faruk Özlü’nün tensipleriyle bu makamlara getirildiler. Çok ciddi eleştiri aldı. Eleştirilerden birisi de ’Neden başarısız belediye başkanlarından şirketlere yönetim kurulu üyeleri atandı?’ Bir taraftan baktığınız zaman doğru. Hani diyoruz ya bilime göre yer çekimi var. Peki, gökten itiyorsa ne olacak? Atalar, ‘Tarlada izi olanın, harmanda yüzü olur’ der. Bugün belediye başkanlarına şöyle bir bakalım.

100 OYLA KAYBEDEN ADAM BAŞARISIZ MIDIR?

Çok basit bir örnek veriyorum. Gümüşova’da bir dönem belediye başkanı olmuş sonrasında başarısız olup seçim kaybetmiş Ahmet Azap. Azap Gümüşova’da 2336 oy almış. Bu da orana vurulduğunda yüzde 44 yapıyor. Karşısındaki Muharrem Tozan yüzde 48 oranında 2500 oy almış. Aralarında uçurum yok ki. Yine Yığılca’ya bakalım. Burada Muzaffer Yiğit 965 oy almış. Rasim Çam 1114 oy almış. Aralarında yüzde 1-2’lik fark var. Cumayeri’nde de durum bu” diyerek ‘başarısız başkan’ yaklaşımının doğru olmadığını söyledi.

ELEŞTİRENLER SEÇİM NEDİR BİLİYOR MU?

“Tabiri caizse iki öküzün önüne bir samanı paylaştıramayan adamlar çiftliğin kâhyası olmuş” diyen Ünsal, “Bugün başarısız gördüğünüz belediye başkanları milletin oylarıyla seçilmişler. Binlerce insanın olurunu, desteğini alarak 5 yıl memleketlerini yönetmişler. Aynı insanlar sonraki, seçimde çok büyük fark olmaksızın küçük farklarla diğerlerini tercih etmiş. Şimdi ben de gazeteci olarak soruyorum. ‘Ya sen hiç seçime girdin mi? Seçildin mi? Seçildikten sonra 5 yıl boyunca hizmetteyken milletin ağzının kokusunu çektin mi? Paçasına bağlı olmayan adama hesap verdin mi? Yok.

KAFALARINA GÖRE YAZIP ÇİZİP KONUŞUYORLAR

Her söze verilecek cevabımız var ama lafa bakarım laf mı diye, söyleyene bakarım adam mı diye bir söz var. Buradan baktığımız zaman siz bir binada dahi yönetici seçilmemişsiniz. Bir mahalleden muhtar seçilmemişsiniz. Rekabet olan bir dernekte başkan seçilmemişsiniz. Kafanıza göre yazıp, çizip konuşuyorsunuz. Tabiri caizse sen önce kendine bakacaksın. 2 bin 3 bin oy alan dama bir sonraki seçimde kazanamamış ama 2 bin oy alıp 500 oyla kazanamama olmamış ki. 40-50, 150-200 oy aralığıyla seçilmiş. Eğer 40 kişi öbür tarafa oy verseydi o zaman kazanmış olup makbul adam mı olacaktı?” dedi.

BELEDİYE BAŞKANLARININ İŞTİRAKLERE GETİRİLMESİNDEN HAYIRLI İŞ YOKTUR

Belediye başkanlığı yapmış isimlerin belediye iştiraklerinde görevlendirilmesinden hayırlı bir iş olmadığın ı belirten Ünsal, “Burada bir yanlışlık var. Ben olaya buradan bakmıyorum. Kimin nereden baktığını da tabii ki saygıyla karşılıyoruz. Ancak bu verilen karar belediyecilikte ve yerel yönetimde ehil olmuş, belirli bir başarı sağlayarak milletin derdini dinlemiş ve ağzının kokusunu çekmiş kişilerin göreve gelmesi kadar doğal ve hayırlı ne olabilir ki? Peki, oraya kim seçilseydi? Bu eleştiriyi yapan bizim gazeteci arkadaşlarımız seçilseydi olur muydu? Veya kim seçilseydi? Buraya bir seçim mi yapılacaktı.

BUNUN HESABINI SİYASİ İRADE VERİR

Burada Belediye Başkanı Faruk Özlü böyle bir tasarruf gösterdi. Günahı, sevabı, doğrusu, yanlışı onun. Şirketler insan çalıştırmak kolay mı? Bu isimlerin hepsi yöneticilik yapmış isimlerdir. Başarılı oldu mu olmadı mı tartışıyor. Neye göre olmuş veya olmamış?  Bir insan seçime girer 3 bin oy alır kazanır. Sonraki seçimde 200 oy alırsa yerden göğe kadar istediğini söyleyebilirsin. Ama buradaki fark yüzde 1-2. Bizim bakış açımız bu mudur? Bunun hesabını siyasi irade verir” dedi.

ÖNDER TONYALI MUHAFAZAKAR KİTLEYE AYKIRI BİR ADAM

Lisede eleştirilebilecek noktalar da olduğunu belirten Ünsal, “Hani dedik ya ‘tarlada izi olanın harmanda yüzü olur’.  Bir ürün ortaya çıkarken maddi manevi ödün verip dertlenenler, bunun için emek verenler onun nimetinden faydalanacaklar. Önder Tonyalı yönetim kuruluna atanmış, üstüne de Hüdaver Gösterişli’yi koymuşlar. Altta olan da üstte duran da memnun. Tonyalı, ‘selamunaleyküm’ dediğinde ‘merhaba’ diye cevap verecek ve ‘aleykümselam’ diyemeyecek kadar bu muhafazakar kitleye aykırı bir adam. İkincisi Tonyalı’nın Dr. Özlü’ye,  özellikle AK Parti camiasına ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı hiçbir hayırlı ifadesi yok. Bunun burada ne işi var? Bunu eleştirebilirsiniz. Bu çok net!

ERTAN TAŞLI’NIN HUZUR HAKKI ALMADIĞI BİR BELEDİYE KALMIŞTI!

Ertan Taşlı kaçıncı yerden huzur hakkı alacak? Bir eksik bu vardı. Düzce Belediyesi’nden de alsın. Ertan Taşlı Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı. Esnafın halini biliyor. Çarpmayı, toplamayı, çıkarmayı çok iyi biliyor. Bölmeyi de çok iyi bildiği için orada duruyor. En son da belediye şirketlerinden huzur hakkı alaca. Yasal olarak hakkı. Bir o eksikti o da tamamlandı. Bunu da eleştirebilirsiniz” dedi.

YILMAZ VE VAROL İSABETLİ KARARLAR

Yavuz Yılmaz ve Kenan Varol isimlerinin ise isabetli tercşhlwer olduğunu ifade eden Ünsal, “Yavuz Yılmaz, Ulaşım AŞ.’ye getirilmiş. Kim bu adam? Bu adam şoförler odası başkanı. Oraya gidip veterinerler odası başkanını getirecek hali yok. Bu dertler dertlenen, ulaşım konusuna vakıf bir isim. Ve bence de gayet isabetli. Kenan Varol, işadamı. BELTAŞ’ın yönetimine alınmış. Gayet olumlu. İşi bilen, ticaretten anlayan bir isim” dedi.

‘ORAYA NEDEN GELMİŞ’ DEMEK YERİNE GELİNEN NOKTAYA BAKILMALI

Eski milletvekili Fevai Arslan’ın BELTAŞ’ın yönetim kurulu başkanı olmasıyla ilgili eleştirilere de değinen Ünsal, “Herkes bir şeyler söylüyor. Lütfen söyleyen adamlar önce gidip orada kurulan mermer tesisini incelesinler. Bir baksınlar, neler oluyor orada. Milyonluk tesis altı senden beri yatıyor, Fevai Arslan gelmiş burayı harekete geçirmiş. Kendi işine 10’dan önce girmeyen adam 8 buçukta oraya gidip akşama kadar sahaya gidip uğraşıp didinip bir şeyler yapmaya çalışıyor. Oraya neden gelmiş o tartışılır ama oradaki harekete bakmak lazım.  Gelinen noktaya bakmak lazım. Oturduğu yerden beri racon kesmek, maval okumak kolay. Beyler, eleştirmek ve sorun üretmek çok kolaydır. Ama çözüm üretmek lazım. Çözüm, üretim ve fayda odaklı olmak lazım. Atılan taşın ürkütülen kuşa değmesi lazım” ifadelerini kullandı.

ÖZLÜ’YE KARŞI ÇIKANLARA NE YAPARSAN YAP ‘BİZ İSTEMEZÜK’ DERLER!

Özlü’nün kararlarını eleştirenlere dikkat çekilmesi gerektiğini ifade eden Ünsal, “Bir de eleştirenlere bakın. Diğer partiler. Arkasında ne var? Ne BELTAŞ umurlarında, ne Faruk Özlü umurlarında. Umurlarında olan sadece muhalif olmak. Bunlara ne dersen de, ne yaparsan yap, ne ortaya koyarsan koy bunlar ‘Biz istemezük’çüler! Niye? Çünkü AK Parti’ye karşı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı bu memlekette iktidara karşı içinde olan husumetleri saklayıp dışında olan belediye başkanlarını eleştiriler. Sen binanda yönetici seçilmemişsin. Sen seçimin ne olduğunu biliyor musun?  Tabii uzaktan davulun sesi hoş gelir! Seçildikten sonra ne olduğunu biliyor musun? Ben biliyorum muhtarlık yaptım gördüm. Benden sonra seçilen adam çok mu faydalıydı onu insanlar gördüler. Ama o an insanların beklentileri, menfaatleri, hesapları uymadığı zaman sen ne yaparsan yap olmuyor” dedi.

DÜZCE TARİHİNDE GÖRMEDİĞİ YATIRIMLARI 2021'DE GÖRÜYOR!

 Dr. Faruk Özlü’nün Düzce için bir nimet olduğunun altını çizen, “Diyorlar ya sokağa inmiyor bizler sabahtan akşama kadar o kahve senin. O çay ocağı benim o kafe senin o büro benim akşama kadar dolaşsa ne olacak ya. İş yaptı ve iş yapılıyor. Ha ortaya çıkan ne var? Ortaya çıkanlar zaten yakında görülür. Bir belediye başkanı 1 sene 2 sene zaten proje ve projelendirme ile çalışmaları olur. Akabinde arkası gelir. Ben şunu görüyorum Düzce tarihinin görmediği en büyük yatırımlar 2021 2022’de geliyor zaten. Bundan sonra bunu söylediğimiz zaman siz yandaş mısınız? Hep eleştirecek miyiz? Hep eksik mi arayacağız? Yani gül dikeni ile sevilir. Hep dikeni mi gıdıklayalım. Gülün o harikulade halinin vakıfiyetini anlatmayalım mı? Konuşmayalım mı?” cümlelerini kullandı.

İKİ ÖKÜZÜ BİR SAMAN BALYASI BÖLEMEYENLER KAFAMIZDA ÇİFTLİK KÂHYASI DİYE ÖTMESİN

Yapılan atamaların Düzce’ye hayırlı olmasını dileyen Ünsal, “Düzce’de YEYPAŞ varken bunun kısaltılmışı çalışma içinde ye-iç-paylaştı. 3 kişi yönetiyordu bunu. İki erkek bir kadın. Milyonlar tıkır tıkır gidiyor. Entrikanın, oyunun paylaşmanın yemenin içmenin hattı hesabı yoktu belediyenin tesislerinde. En son devirlerinde milyonlarca zarar etmişti. Bugün bir şeyler düzeliyor. Bir şeylerin düzeni birilerinin düzensizliği var. Diyor ki Hazreti Ali ‘ Bir memlekette namuslular ve namussuzlar kadar cesur olmazsa o memleket iflah olmaz. Bu memlekette inşallah namuslu olan, İşbilen eğir kişi aynı zamanda da bu memlekette dertli kişiler işin başına yavaş yavaş gelmeye başladı. Ben inşallah hayırlara vesile olsun. İki öküzün önüne bir saman balyası koyamayan adam kafamızda çiftlik kâhyası diye ötmesin” diyerek temelsiz eleştirilerin Düzce’ye hiçbir yararının olmadığının altını çizdi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (17)
Cumayerli 2 yıl önce
Kaybeden başarısızdır varsa dedikodu herkes hesabını verecek ateş olmayan yerden duman çıkmaz bende ak partiliyim bütün ak partililer dört dörtlükmü içinden çürük çıkmazmı
Düzceli.. 2 yıl önce
Sayın gazeteci, bu güne kadar tek adayla kongere adı ile yapılan atamalar sonrası, şimdi bu atamaların sayın Özlü'nün hür iradesi ile yapıldığına inanmamızı mı bekliyorsun..
Düzceli.. 2 yıl önce
Gazeteci olarak seçim nedir biliyormusun demişsin ya.. Sokaktaki vatandaş olarak bende, demokratik yolla, rakipleri ile yarışarak gelinen noktaya, her seferinde Ankaranın ataması ile gelenlere ne deniyor biliyor musun diyorum..
Mustafa arslan 2 yıl önce
Bişey merak ediyorum faruk başkanımızı bu kadar taraflı savunmanız taraflı gazeteciliğe girmiyormu ?
AHALİ 2 yıl önce
Oy almaylada yönetici olunmayacağı da ortada. Oy almak calmak çırpmak yemek anlamına gelmez . Orada 80 milyonun hakkı var. Her isi ehli olan yapsın. Senin de tarafın belli o yuzden cok konuşma
Bina yaşayanı 2 yıl önce
Bina yöneticiliğini küçümseyip hakir görenleri 3 gün bina yöneticiliği yapmaya davet ediyoruz...
METE 2 yıl önce
inanmıyorum...Belediyeye hala personel dolduruyorlar...Ve savunuyorsunuz..hALKTA KARŞILIĞI OLAN İSİMLER GEREKLİ..
Ddddd 2 yıl önce
Sadullah sen nezamn bu hallere dustun yazik valla cok yazik senide almislar avuclarinin iclerine oncu haberdende. Bisey olmaz artik yazik
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız