banner851

banner614

İLÇELER ÇÖPLERİNİ BURAYA GETİRECEK

Düzce Belediyesi, vahşi depolama sahalarının tamamen tarihe karışması için Katı Atık Entegre Tesisi’nin ardından ikinci bir adım daha atarak ilçeler için daha ekonomik olacak olan transfer merkezi için çalışmalara başladı. Transfer merkezinde toplanan atıklar, tesiste işlenmesi için nakledilecek.

banner619
Düzce 15.01.2021, 16:00 15.01.2021, 15:29
1272
İLÇELER ÇÖPLERİNİ BURAYA GETİRECEK

Düzce Belediyesi, Katı Atık Entegre Tesisi’ne atıkların getirilmesinde sorun yaşanan ilçeler için transfer merkezi formülünü masaya yatırdı. Düzce Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer ve DİKAB ( Düzce İli Katı Atık Birliği) üyesi Belediye Başkanları, Düzce Belediyesi’nde bir araya gelerek; il, ilçe, belde ve İl Özel İdaresi’nin topladığı atıkların taşıma mesafesinin uzun olması nedeniyle yeni bir transfer merkezine dökülmesine karar verdi. DİKAB, yeni transfer merkezi için çalışmayı başlattı.

MESAFE ZORLUYORDU

Gölyaka, Kaynaşlı ve Gümüşova gibi Katı Atık Entegre Tesisine uzak mesafede olan ilçelerin ekonomik olarak da rahatlayacağı sistem sayesinde belediyeler daha az maliyetle atıklarını bertaraf edebilecek.

Akçakoca’nın ilçesinin transfer merkezinin olması ve Yığılca’nın da mesafe yakınlığından dolayı muaf tutulduğu çalışmada, diğer ilçe, belde belediyeleri ile Özel İdare çöp toplama araçları, atıklarını Hecinler’e yakın kurulacak olan transfer merkezine daha kısa sürede getirebilecek. Böylelikle hem mesafeden, hem de maliyetlerden avantaj sağlanmış olacak.

Bu çalışma ile de Hecinler bölgesine olan taşıma trafiği azalacak. İlçeler transfer merkezine atıkların taşınması için ortak çalışma da yapabilecek.

TRANSFER MERKEZİNDE DÜZENLEME YAPILACAK

İlçelerin vahşi çöp depolama sahalarını terk etmeleri ve İSKİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ceza almamaları için transfer merkezinin yapılmasına karar verilmesinin ardından DİKAB, yeni bir çöp transfer merkezi oluşturarak kısa sürede faaliyete geçirecek.

banner844
Yorumlar (0)