banner851

banner955

İLK DURAK KÖPRÜBAŞI ÖMER EFENDİ KÖYÜ OLDU…

Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, gençlerin Düzce’nin kültürel çeşitliliğiyle buluşturmak ve tanıtımını sağlamak üzere ‘Düzce’mi Tanıyorum’ projesi başlattı. Proje kapsamında ilk ziyaret Kafkas kökenli vatandaşların yoğun yaşadığı Merkez’e bağlı Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’ne yapıldı.

Düzce 17.11.2021, 14:40
1437
İLK DURAK KÖPRÜBAŞI ÖMER EFENDİ KÖYÜ OLDU…

Düzce, yüzyıllardır farklı etnik köken ve kültürden insanların birlikte barış içinde yaşadığı bir kent olarak tüm dünyada örnek gösteriliyor. Türkiye’nin kültürel zenginlik ve çeşitlilik bakımından en zengin illerinin başında gelen Düzce, bu özelliğiyle akademik araştırmalara dahi konu oluyor.

Bu zenginliğin halk oyunlarından, yöresel ürünlere ve yemeklere kadar hissedildiği Düzce’nin gençler tarafından daha yakından tanınması için Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü üzere ‘Düzce’mi Tanıyorum’ projesi başlattı.

Düzce’nin köylerini tek tek ziyaret ederek kültürel harmoniyi yerinde görmeyi içeren proje kapsamında ilk ziyaret Kafkas kökenli vatandaşların yoğun yaşadığı Merkez’e bağlı Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’ne yapıldı.

Düzce Kalıcı Konutlar Gençlik Merkezi’nde gönüllü gençler köye giderek örf ve adetleri köy halkından dinleyerek, geleneksel lezzetlerini tattı. Gençleri Adige Kültür Derneği ve Köy Muhtarı Sedat Özbek ağırladı. Projenin Düzce’nin farklı köylerini ziyaretle devam edeceği öğrenildi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız