banner851

banner614

ISIRGAN OTUYLA BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYORLAR

banner619

Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan, binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan korona virüs salgınına karşı Düzceli kadınlar, ısırgan otundan yaptıkları yemeklerle bağışıklık sistemlerini güçlendiriyorlar.

banner846
Düzce 03.05.2020, 12:30 05.05.2020, 10:56
5398
ISIRGAN OTUYLA BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYORLAR
banner844

Korona virüs dünyada ve Türkiye’de binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olurken, bilim adamları ise bu pandemiye karşı ilaç ve aşı çalışmalarına hız verdi. Korona virüse karşı uzmanlar en güçlü ilacın bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğini dile getiriyorlar.

Bu çerçevede de Düzceli kadınlar hem kendi hem de yakınlarının bağışıklık sistemlerini güçlendirmek ve korona virüs salgınından korunmak için doğadaki şifalı bitkilerden destek alıyorlar. Şifalı otlarla yaptıkları yemekleri sofralarından eksik etmeyen Düzceli kadınlar, böylece doğanın şifa kaynağı bitkilerini değerlendirirken hem de bağışıklık sistemlerini güçlendiriyorlar. 

 

Isırgan otu da Düzce’de en sık yetişen şifalı otlar arasında sayılırken, Düzcelilerin sofralarında yerini alıyor. Bilinen en önemli özellikleri arasında kanı temizlemekten, bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar, alyuvar üretimi sağlamasına kadar birçok şifası bulunan ısırgan otunun yapılışını da Nurhan Bayrak anlattı. Nurhan Bayrak, “Biz yıllardır bu otu hem topluyor hem yemeklerini yaparak yiyoruz. Büyüklerimizden gördüğümüz kadarıyla yaptığımız yemeklerimizin şifa kaynağı olduğunu da yine uzmanların açıklamalarından öğrendik. Düzce’nin her yerinde yetişen bu otu toplarken biraz sorun olabilir. Çünkü ellerimizi tahriş ediyor ancak ellerimize eldiven takarak toplayabiliriz. Bizler bu otu büyüklerimizden gördüğümüz için toplayarak yemeğini yapıyorduk. Ancak korona virüs salgını ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendirdiğini de öğrenerek korona virüs salgınına karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için daha çok yemeğe başladık” dedi.

 

Nurhan Bayrak ayrıca ısırgan otu yemeğinin nasıl hazırlanacağını da anlatarak, şifa kaynağının sofralara nasıl geldiğini de aşama aşama anlattı.

Yorumlar (10)
Kahraman 1 yıl önce
Taze uç kısmı ayıklandı kaynar suda haşlanır sonra mikserle bir miktar darı unuyla çekilir kaynanaya bırakılır resimdeki kıvamını alınca pismistir
Kahraman 1 yıl önce
Ben tarif edeyim ısırgan uc tarafı toplanır yeni çıkmış Taze sonra kaynar suda biraz pişirilir haşlandıktan sonra eskiden kaşıkla ezilirdi şimdi mikser le içine biraz mısır unuyla beraber çekilir birkaç diş sarımsak da atıp kaynamaya bırakılır resimdeki kıvamını alınca pismistir
Emine 1 yıl önce
Ben onu ıspanak gibi yapıyorum
Fnur 1 yıl önce
Faydalı bir haber olmuş fakat keşke yemeğin yapılışını anlattı demişsiniz tarifi'de sonuna kadar ekleseydiniz daha bilgilendirici olurdu bizde tecrübe sahibi olmuş olurduk.
Fnur 1 yıl önce
Faydalı bir haber olmuş fakat keşke yemeğin yapılışını anlattı demişsiniz tarifi'de sonuna kadar ekleseydiniz daha bilgilendirici olurdu bizde tecrübe sahibi olmuş olurduk.
Perihan 1 yıl önce
İsirgan otunun yemegi nasil oluyo tarif alsam
Aldatılmış bir kadın 1 yıl önce
Şu nurhan hanım da her delikten çıkıyor maşAllah... Biraz dur denmesi lazım bu kadına..
Hasa İnan 1 yıl önce
Kazım Karabekir şarkta askerleri uyuz hastalığına yakalanmış. Bunun üzerine arkadaş olduğu Mehme Akif Ersoy'un Erzurum'a gelmesini ve askerlerin tedavisini yapmasını ister. Mehmet Akif bir telgraf çekerek ben gelinceye kadar çayın karşı tarafına askerini gönder 3 torba sırgan otu toplasın ben geldiğimde hazır olsun der. Ve trene binerek İstanbul'dan Erzurum'a hareket eder Erzurum'da ordugaha gider askflein hepsinin meydanda toplanmasını ister. Meydanda toplanan askerlerin soyunmasını ister bütün asker soyunur elbiselerini ortaya atttırır. Bundan sonra hamama yıkanmaya gönderir. Hamamda askerler yıkanırjen çıkardıkları elbiseleri yaktırır. Yıkanan askeeler hamamdan çıkarken yeni elbiselerini giyerler bütün asker giyinmiş halde içtimaya geçirilir. İçtima sonrası mutfağa getirilir mutfakta karavanalarda ısırgan çorbası pişirildiğinde askerin haberi yoktur. Isırgan çorbasını içen askerlerden bu uyuz hastalığı geçer iyi olurlar. Mehmet Akif Erzurum'dan İstanbul'a döner. Not :Mehmet Akif baytar mektebi mezunudur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17°
parçalı az bulutlu