banner851

banner614

İŞTE DETAYLAR…

Düzce’de 1 ay öncesine kadar kontrolden çıkmış bir görüntü çizen yeni tip koronavirüs salgınında günlük vaka sayılarındaki düşüş devam ediyor. 19 Nisan günü 421 olan vaka sayısı 19 Mayıs itibariyle 62’ye geriledi. Son 30 günde Düzce’de vaka sayısındaki azalış oranı yüzde 80 oldu. İşte COVİD-19’la mücadele Düzce’de 1 ayda yaşananlar…

banner619
Düzce 20.05.2021, 14:30 21.05.2021, 20:59
3911

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgınıyla mücadelede Türkiye’de ilk görüldüğü tarihten bu yana 14 aylık süre geride kaldı. Bu süre zarfında salgının üç kez zirve yaptığı Türkiye’de en sert artış geçtiğimiz nisan ayı başında yaşandı.

TEDBİRLER İŞE YARADI

Günde 65 bin kişinin salgına yakalanmaya başladığı Türkiye’de önce ‘kısmi kapanma’ ardından ‘tam kapanma’ tedbirleri devreye sokuldu. Bu dönemde Düzce’deki vaka sayısı da katlanarak artmaya başladı. Düzce’de günlük 24’e kadar düşen vaka sayısı 19 Nisan tarihinde zirveyi görerek 321’e ulaştı. Alınan sıkı tedbirlerle ve kısıtlama kararlarıyla birlikte 19 Mayıs Çarşamba günü ise Düzce’de COVİD-19 tanısı koyulanların sayısı 62’ye geriledi. 30 günlük dönemde Düzce’deki vaka azalış oranı yüzde 80,6 oldu.

SAĞLIK SİSTEMİNİN YÜKÜ HAFİFLEDİ

İyileşen hasta sayısında artışın, tespit edilen vaka sayısında düşüşün sağlanmasıyla aktif vaka sayısında da büyük bir düşüş sağlandı. 19 Nisan tarihinde 2 bin 863 olan tedavisine devam edilen vaka sayısı 19 Mayıs itibariyle 782’ye geriledi. Aktif vaka sayısında da yüzde 72’lik azalış sağlanmasıyla il genelindeki sağlık kuruluşlarının ve salgının başından bu yana canla başla mücadele den sağlık çalışanlarının yükü hafifletildi. Tespit edilen son vakalarla birlikte Düzce’de salgına yakalananların sayısı 39 bin 229’a ulaştı. 38 bin 275 kişi ise hastalığı atlatarak yeniden sağlığına kavuştu.

1 AYDA 17 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Günlük ve aktif vaka sayılarındaki olumlu tabloya rağmen yoğun bakım ve vefat sayılarındaki düşüş istenen seviyelere taşınmadı. Düzce’de son bir ayda yeni tip koronavirüs algını kaynaklı olarak 17 vatandaş yaşamını yitirdi. Bu dönemde salgının Düzce’de hayattan kopardığı vatandaş sayısı 172’ye ulaştı.  Yoğun bakımda tedavisine devam edilen ağır hasta sayısı 25-35 arasında seyrederken dün itibariyle bu sayı 26 oldu. Entübe edilen 15 hastanın tedavisine de il genelindeki hastanelerde devam ediliyor.

SOSYAL HAREKETLİLİĞE DİKKAT!

Öte yandan kısıtlamaların hafifletilmesiyle sosyal hayat yeniden hareketlenmeye başladı. Düzce sokaklarında oluşan kalabalık görüntüler ise mücadeledeki kazanımların korunması gereken bir dönemde paniğe neden oldu. Uzmanlar kapanma dönemlerinde vaka sayılarındaki bu düşüşün salgınla mücadelede önemli bir gelişme olduğunu kaydederken asıl mücadelenin kazanımlarının korunarak sürdürülmesi için bu dönemde verileceğine dikkat çekiyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (3)
Kral 5 ay önce
Yaw he he turizm açıldı ya öncü haber Ekim kasım ayında tavan dersin yine bizde bunu yedik Yaw he he he
derya deniz 5 ay önce
bakalım ne zaman vefat edenler ilaçtan sonra mı vefat etti diye sorulacak, covid değil ilaçlar ve aşı öldürüyor..
XXL 5 ay önce
Bu kadarmı yalan haber yapılır iktidarın yalakası öncüne kadar yüksek test yaparsan o kadar fazla hasta yakalsın 62 kişiye test yaparsan 62 kişi yakalarsın halkı yanlış yönlendiriyor insan hayatıyla oynuyorsunuz bu günler geçince size ne olur acaba