banner851

banner955

İŞTE İLÇE İLÇE RİSK HARİTASI…

Vaka yoğunluğunda Türkiye 3.’sü olan Düzce’de yeni vakalarla birlikte salgın kaynaklı ölümler de artmaya devam ediyor. Son 2 günde yoğun bakımda tedavi gören 3 kişi daha salgına yenildi. Toplam vefat sayısı 245’e ulaşırken günlük vakalar 250-300 bandında seyrediyor. Risk haritasındaki kırmızı yoğunluğu ise gün geçtikçe koyulaşıyor…

Düzce 22.10.2021, 13:30 23.10.2021, 18:52
3732
İŞTE İLÇE İLÇE RİSK HARİTASI…

Normalleşmeyle geçen 4 ayın sonuna yaklaşılırken yeni tip koronavirüs vaka ve vefat sayıları kritik seviyelerde seyrediyor.  Son dönemde salgınla mücadelede en çetin sınavlarından birinin verildiği kent olan Düzce’de ölümcül virüs yayılımını sürdürürken vaka ve vefat sayıları artıyor.

2 günde 3 vefat, 3’ü de aşısız

Salgında en ölümlü günlerini yaşayan Düzce’de son 2 günde 3 kişi daha yaşam mücadelesini kaybetti. Biri 56, biri 79, biri ise 59 yaşında olan ölen 3 kişinin de aşısız olduğu ve bir süredir Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Pandemi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gördüğü öğrenildi. Son ölümlere Düzce’de salgın kaynaklı kayıpların sayısı 245’e yükseldi.

34 kişi yaşam savaşı veriyor

Günlük vaka sayısının 250-300 arasında seyretmeye devam ettiği Düzce’de 21 Ekim günü tespit edilen 258 vakayla birlikte toplam vaka sayısı da 59 bini geçerek 60 bin sınırına dayandı.

Halen hastanelerde ve evlerinde tedavi süreçlerine devam edilen COVİD-19 hastası sayısı 2 bin 865 olurken bunlardan 34’ü yoğun bakım ünitesinde tutuluyor. Durumu ağır olan 18 hastaya ise entübasyon işlemi uygulandı.

5 ilçede kırmızılar arttı, 3 ilçe stabil

Öte yandan Düzce’deki kötü gidişat Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasına yansıdı. Düzce Merkez tamamen son 10 günde tamamen kırmızı renge bürünerek ‘çok yüksek riskli bölge’ olarak uyarıldı. Merkez’den sonra yayılımın en hızlı olduğu ilçe ise Akçakoca oldu. Batı Karadeniz’in incisi de kırmızı renge teslim oldu.

Gölyaka, Cumayeri ve Yığılca’da da ölümcül risk arttı. Haritaya göre Çilimli, Kaynaşlı ve Gümüşova ilçelerinde durum stabil seyrederken kısmi düşüşler yaşandı.

‘Maalesef yayılım devam edecek…’

Ülke genelinde yüksek seviyelerde seyreden vaka sayılarıyla ilgili değerlendirme yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ise gençlere seslendi. Koca vakaların yaş ortalamasının düştüğünü belirterek, “Artık vakaların yarıya yakını 30 yaş altında. Toplum bağışıklığı elde edilene kadar maalesef yayılım devam edecek. Şu an, aşılanma oranının seviyesi aşı olmayanlar için güvence değildir. “Nasılsa başkaları aşı oldu ben olmasam da olur” düşüncesi yanlıştır. Aşı, birinci derecede, aşı olan kişileri koruyor.” diyerek hayati aşı çağrısını tekrarladı.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (4)
Adnan 1 yıl önce
Devlet her yerde denetimleri artırsın. Cezaları artırsın. Bizim milletimiz ancak o dilden anlıyor.
Usta 1 yıl önce
Tamamen mi aşı olmamışlar. 1 aşı 2 aşı 3 aşı mı olmuşlar onu açıklasınlar. 2 aşı olanı aşısız diye kaydediyorlar. Çünkü öyle talimat almışlar diye söyleniyor. İstatistikler neden gizleniyor
Admin 1 yıl önce
3 aşısını da yaptırmış olan komşum vefat etti. Mutlaka başkaları da vardır. Neden bunlar haber olmuyor?
Korku medyası 1 yıl önce
İnsanlara korku pompalamaktan başka işiniz yok anlaşılan. Ama boşuna uğraşmayın artık millet herşeyin farkında. Zavallı aşı olanlarda gururlarına yediremedikleri için bişey diyemiyorlar. Herkese geçmiş olsun.
Yeni Sayımız