banner851

banner614

İŞTE KOVİD-19'A KARŞI EN ETKİN KORUNMA

banner619

Düzce’de koronavirüs vaka sayısı giderek artarken, kurallara uyulması hastalıktan korunmada büyük önem taşıyor. Uzmanlar, Kovid-19'dan korunmada en önemli tedbirin el temizliği ve 2 metrelik sosyal mesafenin korunması olduğunu belirtti.

banner846
Düzce 15.04.2020, 12:19
10357
İŞTE KOVİD-19'A KARŞI EN ETKİN KORUNMA
banner844

Düzce’de özellikle banka ve PTT önlerinde sosyal mesafe kuralına dikkat edilmemesi, olası bulaşma riskini arttırıyor. Yetkililerin ve uzmanların yaptığı uyarılara karşılık tedbirlere dikkat edilmemesi yüzünden Düzce’de vaka sayısı 115’e kadar ulaştı.  

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Birgül Kaçmaz, yaptığı açıklamada, Kovid-19 pandemisi ile dünya genelinde maske kullanımının arttığını ve talebin karşılanmasında zorluklar ortaya çıktığını dile getirdi.

Türkiye'nin toplu alanlarda maske kullanımını zorunlu hale getirirken, ABD'de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin de maske takılmasını önerdiğini anlatan Kaçmaz, şöyle konuştu:

"Tıbbi ve solunum maskelerinin sağlık çalışanlarına ayrılması gerektiği, halkın kumaş maskeleri kullanmasının yeterli olacağı bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü de bu fikri desteklemektedir. Ancak Kovid-19'a karşı en önemli önlem, el temizliği ve 2 metrelik sosyal mesafenin korunmasıdır. Hastaların veya hasta olmayan ama virüsü taşıyan kişilerin öksürme ve hapşırma ile ortaya saçtığı damlacıkların diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasla virüs bulaşabilir.

Bu tür bulaşı önlemenin en önemli yolu insanlar arasındaki yaklaşık 2 metre mesafenin korunmasıdır. Aynı zamanda virüs taşıyan damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin, ağız, burun ve göze götürülmesiyle de virüs bulaşabilmektedir. Bu nedenle hastalıktan korunmak için çevremize dokunduktan sonra ellerin yıkanması çok önemlidir."

Nano-maskeleri destekleyen bir veri yok

Kaçmaz, kumaş maskelerin el temizliği ve sosyal mesafeye ek olarak kullanılması gerektiği ve bu maskelerin kullanıcıyı değil çevreyi ve diğer insanları korumaya yönelik olduğuna dikkati çekti.

Kumaş maskelerin özellikle hastalığı belirtili veya belirtisiz geçiren bireylerden saçılan damlacıkların etrafı ve diğer insanları kontamine etmesini engellediğini anlatan Kaçmaz, şunları kaydetti:

"Bu maskeler, su ve sabun kullanılarak en az 60-90 derecede yıkandıktan sonra tekrar kullanılabilir. Son zamanlarda Güney Kore ve Çin'de nanoteknoloji ile 100-150 nanometre çapında nanofiberlerle yapılmış filtreleme özelliği bulunan uzun süre kullanılabilen nano-maskelerin geliştirildiği yönünde haberler bulunmaktadır. Teknoloji çok yeni olduğu için birçok ülkede nano-maskelerle ilgili bir standart bulunmamaktadır. Bu nedenle bu maskelerin kullanımını destekleyen bir veri yoktur. Bu konuda daha çok araştırmanın yapılması ve elde edilen verilerle standartların oluşturulmasının uygun olacağı düşünülmektedir."

Yorumlar (8)
Rahmi savasci 1 yıl önce
Maskeler malesef ingiltere ve diger memleketlere gidiyor bize virus murus etkilemez bizde maske yok gelmiyor bulamiyoruz bizde maskesiz gezeriz o kadar.
Özgür 1 yıl önce
Komşum yurt dışından geldi karantinada hala ve evine giren cıkanın hadi hesabı yok emniyet ve muhtara bildirmemize ramen uyarı yok üstüne üstük elini kolunu salayıp evden cıkıyor gizli gizli ve geliyor düzce bu konuda cok duyarsız böyle giderse düzceyide karantinaya alırlar alsınlarda
Murat Cakir 1 yıl önce
dün markette şuna şahit oldum market çalışanı yanındaki vatandaşa duzceye çalışmaya giden varmi dedi yanındaki vatandaş ful dedi ayakta dolu dedi otobüs sahibiymiş kasada yok dedi gölyaka sabah gidişler akşam servisleri böyle giderse nereye bitecek
Felaket 1 yıl önce
Peki fabrikalarda bulaşma ihtimalini düşünmüyormu bu yetkililier hep hava cıva
hüseyin 1 yıl önce
sakarya düzce zonguldak nedense kurallara uymayan şehirlerde vaka sayısı fazla.Markete giriyorum adam maskeye çenesine takmış ağzı burnu açık, önümdekiyle 1.5 metre mesafe bırakıyorum ama sırtımda biri var, maske diye atkı eşarpla ağzını kapatıyorlar bu kafayla daha çok artar
Hüseyin 1 yıl önce
Düzce de maalesef maske bulunamiyor markete de giremiyor adam ne yapsın
. 1 yıl önce
Insanlar atkıda takar şapkada.devlet dağıtacak ya maske hani nerde.maskeyi paramızla bile alamaz olduk.
hamza 1 yıl önce
insanlarin atki ve esarp takmasinin nedeni ve sucu kim peki ?
18°
açık