banner851

banner614

KANGREN SORUNLARI ÇÖZMEYE DEVAM EDİYOR

15 yılı aşkın süredir atıl vaziyette bulunan Efteni Otel için Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ve Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan harekete geçti. Efteni Otel’in İşletme hakkı Düzce ve Gölyaka Belediyesi tarafından devralınarak Termal Turizm Merkezi olarak hizmete açılacak. Modernize edilip günümüze uygun hale getirilecek olan otel, hem şifa dağıtacak hem de Düzce turizmine ivme kazandıracak.

banner619
Düzce 10.05.2021, 15:48 10.05.2021, 18:51
1867

Yıllardır atıl vaziyette bulunan Efteni Otel’de mutlu sona ulaşıldı. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleri sonuç verdi ve Efteni Otel Düzce Belediyesi ile Gölyaka Belediyesi ortaklığında borçları nedeniyle ipotek altında tutulduğu bankada devralındı.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan ile birlikte Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezinde bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi. Özlü ve Demircan, Efteni Otel’i satın aldıklarının müjdesini verdi.

Başkan Özlü, Düzce’nin kronikleşmiş sorunlarından biri olan Efteni Oteli Gölyaka Belediyesi ile birlikte aldıklarını belirterek, “Burası sağlık turizmine hizmet eden bir tesis olacak. Şifahane ve sağlık merkezi ile geleneksel tıptan yararlanarak bölgeye hizmet edecek. Böyle bir tesisi ilimize kazandırma noktasında önemli bir adım attığımızı düşünüyorum” dedi.

“KRONİKLEŞMİŞ TÜM SORUNLARI ÇÖZMEYE KARARLIYIZ”

Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezi’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Özlü, Düzce’nin kronikleşmiş bütün sorunlarını çözmeye kesin kararlı olduklarını ifade ederek, “2015’te göreve geldiğimizde Düzce’nin kronikleşmiş 5 sorunu vardı.  Bunlardan biri içinde bulunduğumuz Kültür Merkezi’ydi. Girişimlerimiz sonucu burayı tamamlayarak hizmete açılmasını sağladık. Bir diğeri Bahçeşehir bölgesindeki atıl işyerleri konusuydu, oradaki sorunu da çözüme kavuşturduk. Devlet Hastanesi konusunda da göreve geldiğimiz süreçte tamamlanmasını sağladık ve modern hastanenin tamamlanmasını sağladık. Şehirlerarası Otobüs Terminali konusunda da derme çatma haldeki eski otogarımızı mevcut kullandığımız yere taşınmasını sağlayarak 2016 yılında bir sorunu daha çözüme kavuşturduk. Otoban-bağlantı yolumuzun da hizmete girmesini sağladık.  Kronik sorunlardan biri olan olan Efteni Otel konusunu da Gölyaka Belediye Başkanımız Yakup Demircan ile birlikte çözdük. Bu otel alanında iyileştirme çalışmalarına başlayarak kısa sürede Düzce turizmine kazandıracağız” dedi.

OTELİ YÜZDE 50 YÜZDE 50 ALIYORUZ

Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan ile bir süredir Efteni Otel sorununun çözülmesi konusunda çeşitli girişimler gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Özlü, “ Efteni oteli yarı yarıya alma konusunda karar kıldık. Mülkiyet sahibi olan Finansbank ile görüşme sağladık. Bu arada tesisin teknik analizini yaptık. Tesisleri restore edersek ne kadar masraf olur tespitini yaptık ve Gölyaka Belediyesi ile birlikte ortak teklifimizi bankaya ileterek anlaşma sağladık. Şu anda tapu işlemleri sürüyor” şeklinde konuştu.

ŞİFAHANE – SAĞLIK MERKEZİ - GELENEKSEL TIP VE BÖLGEYE HİZMET

Yapacakları çalışmaların ardından Efteni Otel’in sağlık turizmine hizmet eden bir tesis olacağını belirten Başkan Özlü, “Şifahane ve sağlık merkezi ile geleneksel tıptan yararlanarak bölgeye hizmet edecek. Böyle bir tesisi ilimize kazandırma noktasında önemli bir adım attığımızı düşünüyorum. Bunun yanında termal turizme yatkın tesisleşme konusunda da çalışmalarımız sürüyor.

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ DE SICAK BAKIYOR

Yönetim modelinin Düzce Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu, her iki belediyenin şekillendirmesi yönünde olacağını söyleyen Başkan Özlü, Düzce Üniversitesi Rektörü Nigar Demircan Çakar ile görüşüldüğünü, kendilerinin de projeye destek verdiğini kaydetti.

Özlü, “Rektörümüzle bu konuyu konuştuk. Kendisi olumlu, Yakup Beyle beraber görüştük. Bayramdan sonraki hafta Üniversitemizin Teknik Uzmanlarıyla özel bir toplantı yapacağız. Onlarda bu işin içinde olma arzusundalar. Bu vesileyle şunu ifade etmek istiyorum, esasen Efteni otelin çözümüne bizim ilgimiz yeni değil. 2012 yılında Bakanken de o dönemin Belediye Başkanı bana geldi, Ben dedi Efteni oteli almak istiyorum. Finans Bank Müdürünü arar mısınız dedi. Ben Finans Bank Müdürünü o zamanda aradım. Finans Ban Müdürü bize o zamanda iyi bir fiyat verdi. Belediye Başkanımızın niyeti orayı Belediyenin Sosyal Tesisi yapmaktı. İyi bir fiyat verdi. Tekrar geldi Belediye Başkanı fiyat güzel taksitlendirme istiyorum dedi. Tekrar aradım Finans Bank Müdürünü, o günkü şartlarda yanılmıyorsam ayda 100 bin TL taksitle orayı vermeyi kabul ettiğini hatırlıyorum. Sonra otelin içindeki eşyaların sahibi ile ilgili bir anlaşmazlık oldu. O da ilave bir bedel isteyince o günkü Belediye Başkanımız burayı almaktan vaz geçti. O zamanda bu konu çözülmüş olacaktı. Belediyenin sosyal tesisi olarak değerlendirilecekti. Ama bugün geldiğimiz noktada daha doğru bir süreç yürüttüğümüz kanaatindeyim. Bir şifahane, bir sağlık merkezi için hizmet den bir tesis Düzce’yi çok farklı kılar. O günkü şartlarda bir konu daha vardı. Bakın Türkiye de pediatrik Fizik tedavi Merkezi yok. Mesela bir yatırımcı orayı pediatrik Fizik tedavi Merkezi olarak değerlendirmeyi arzu etti. Ben o gün Sağlık Bakanımızla konuştum. İşte bir otel ruhsatı birde Sağlık Bakanlığı sözleşme yapması talebi vardı. Bunları karşılayacaktık fakat Referandum süreci başladı ve seçimler oldu. Hükümet değişti kabine değişti bugünlere geldik ama bugün geldiğimiz nokta son derece önemlidir. Yıllardır konuşulan bir soruna nokta koyuyoruz. Nokta koymakla da kalmıyoruz Termal Turizmi o bölgede geliştirici yeni alanlar üzerinde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

DEMİRCAN: “İLİMİZE VE İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN”

Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Sayın Başkanımızın destekleriyle bir irade ortaya koyduk. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Siyasiler her zaman buranın mağduriyetini yaşadılar. 5 aylık çalışma neticesinde şu an devir aşamasındayız. İlimize ve ilçemize hayırlı olsun” dedi.

Yorumlar (8)
düzceli 8181 5 ay önce
ya bizim calışamalarımız ne olacak manav kasap markent petroldolaPCI YATAKCI KARYOLACI TELEZİYONCU HALICI MEFŞRATCI TENCERECİ CAÖMCI TUGLAI NAKLİYECİ CALIŞANLAR BUNLAR NE OLACAK YA BANKALAR BİZCALIŞAN OLARAK HESAPDAN KREDİ CEKENLER
kafamda sorular? 5 ay önce
buranın maliyeti kaç milyon bilen var mı?
içine yapılacak masraf kaç milyon?
debi yeter mi?
imza atanlara sorun kaç yatak kaç oda var diye bilirler mi?
İnşallah 5 ay önce
Sayın özlü Gölyaka ya yedirmez, zamanında kendi engel olmamışmıydı
Can Canan 5 ay önce
Başta Gölyaka olmak üzere DÜZCE ye hayırlı olmasını diliyorum.
Yasin 5 ay önce
Velhasıl kaç ₺ ücretle anlaştınız finansbank ile? Birde banane kardeşim biri batmış tesis gitmiş belediye batık yeri kurtarıyor. Oraya harcayacağın paraya yenisini yaparsın. Tabi denilecek şimdi şifalı su var orada! Kandırmayalım birbirimizi oradaki suyun debis o otele yetmiyor yetecek kadar değil!
fehmi 5 ay önce
sonunda efteni ile alakalı olumlu ve somut bir adım atıldı. yakup başkanı tebrik ediyorum çabalarını gölyakalı olarak biliyorum
Ak 5 ay önce
Bakalım buraya kim müdür olacak
Düzceli 5 ay önce
Bu efteni muhabbetini bin kez haberde gördüm bir çözülemedi gitti her seferinde ha çözdük ha çözüyoruz. Millet doydu sizin yalanlarınıza. Yapın da görelim artık be! Milleti oyalıyorsunuz boş boş.