banner851

banner614

KAZANÇ AZ, BORÇ ÇOK!

banner619

Düzce ve birçok ilde borçlarını ödeyemeyen esnafların e-haciz nedeniyle başka kredi çekemediğini hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Borçları ödeyebilmek için kredi çekmek isteyen esnafımız e-haciz ile karşılaşınca hiçbir çıkış yolu bulamadı. E-haciz esnafın borcunu ödemesine engel.” dedi.

banner846
Düzce 27.10.2020, 11:40
1486
KAZANÇ AZ, BORÇ ÇOK!
banner844

Vergi ve SGK borçları nedeniyle e-haciz işlemi uygulanan Düzce’de yüzlerce esnaf bulunuyor. Bu konuyu gündemine alan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, “Birçok banka da bu nedenle kredi vermiyor. Dolayısıyla esnafımız zor durumda kalıyor. Yeni çıkacak vergi yapılandırmasında vergi borçları faizsiz ve 60 ay vadeli olarak yapılandırılmalı. Esnafımızın e-haciz işlemi kaldırılıp kredi alma imkanı verilerse borçların ödenmesi için gerekli adımlar atılır. E-Hacizin kaldırılması ile hem devlet alacağını alır hem de esnaf borcunu ödemiş olur.” dedi.

“E-haciz işlemleri kaldırılmalı ve faizsiz kredi desteği sağlamalı”

E-haciz uygulanmış esnafın borçlarını ödeyebilmesi için bankaların faizsiz veya kredi vermesinin önemini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi nedeniyle aylardır kazancı düşen esnafımız, vergi ve SGK borçlarını ödeyemedi ve e-haciz ile daha da mağduriyet yaşadı. Binlerce esnafımızın banka hesaplarına el konuldu. En çok da servisçi ve kantinci esnafımızın hiç kazancı olmadığı için ve kahvehaneci esnafımızın kazançları da neredeyse yok denecek kadar az olduğu için bu durumdan en çok onlar etkilendi. Borçları ödeyebilmek için kredi çekmek isteyen esnafımız e-haciz ile karşılaşınca hiçbir çıkış yolu bulamadı. Birkaç banka birçok şart ile e-hacizli olan esnafa kredi verse de, diğer bankalar kredi vermiyor. Pandeminin ağır ekonomik yansımalarını hafifletebilmek için, e-haciz işlemleri kaldırılmalı ve faizsiz kredi desteği sağlamalı” diye konuştu.

“Vergi yapılandırması 60 ay ve faizsiz seçenekler sunulmalı”

Çalışmaları başlayan vergi yapılandırmasında faizsiz taksitlendirmenin unutulmaması gerektiğinin altını çizen Palandöken, “Uzun zamandır beklediğimiz vergi yapılandırmasının çalışmalarının başladığı hükümet yetkilileri tarafından açıklanmıştı. Bu durum esnafımız için umut ışığı oldu. Vergi borçları yüzünden kara kara düşünen esnafımız şimdi çıkacak yapılandırmayı bekliyor. Fakat bu yapılandırmada unutulmaması gereken nokta, borçların faizsiz olarak ve 60 ay süre ile taksitlendirilmesi. Zaten borcu olan esnafımızın faiz ile birlikte borcunun daha da artırılmaması gerekiyor. Aylardır kazancının çok altında iş yapan esnafımız için 60 ay gibi bir süre çok rahatlatıcı olacaktır. Esnaf borçlarını rahatlıkla ödedikçe, devletimiz de vergi gelirlerini düzenli olarak tahsil edebilecektir.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (7)
Muhammet beşiroğlu 7 ay önce
Çay var çay icermisiniz pendevi bey
Bı kalkın su koltuklardanda yerinize taze kanlar gelsin
Hilmi yıldırım 7 ay önce
Yapılandırma ile ilgili inşaallah esnafa kolaylık yapılır
"Aziz Türk Milleti 7 ay önce
Damat Berat zorunlu komu spotu yayınlatmıştı 'Devletin hazinesi vatandaşının yanındadır' diye. Kuruş çalışmamış anlaşılan Aziz Millete...
Murat 7 ay önce
ohh iyi oluyor.
Alayi kazıkci suratsız.
işini adam gibi yapan cok az.
esnaf 7 ay önce
bu çok abartılı geldi bana, bi keyif çayı içsin esnaf köşedeki çaycıda
Gölyaka 7 ay önce
Cezaları peşin ödeyenlere %80 indirimler olmalı ana parada
Kemal 7 ay önce
Bu bulunduğumuz zaman daha iyi günlerimiz. 3-4 ay sonrası tufan, ötelemeli krediler başlayınca neler olacak göreceğiz.
25°
açık