banner851

banner614

KENDİLERİNE UZANACAK YARDIM ELİNİ BEKLİYORLAR…

banner619

Merkeze bağlı Yayla Köyünde yaşayan ve 1999 Düzce depreminde hasar alan Çıtlak ailesinin yaşadığı tek katlı evde çökme tehlikesi yaşanıyor. Deprem öncesinde yamaca inşa edilen evde, her geçen gün kayma olduğu gözlemlenirken, aile çaresiz bir şekilde yetkililerden kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

banner846
Düzce 28.04.2021, 13:40 29.04.2021, 16:19
1612
banner844

Düzce Merkeze bağlı Yayla köyünde yaşayan Çıtlak ailesinin, bankalardan kullandıkları çiftçi kredisi nedeniyle bütün arazi ve tarlalarına ipotek konuldu. Bu nedenle büyük bir çaresizlik yaşayan Çıtlak ailesinin yaşadığı tek katlı evde de, çökme riski bulunuyor.

Maddi yetersizliklerden dolayı başka bir eve taşınamayan Çıtlak ailesi, konu ile ilgili Düzce İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve Düzce Valiliği gibi kurumlara başvurdu. Yaptıkları başvurulardan olumsuz yanıt alan Çıtlak ailesi çareyi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) başvurarak yardım talep etmekte buldu.

“Çaresiz kaldık...”

CİMER’den gelen, evin durumu ile ilgili 20 bin TL tutarında onarım bedelinin Düzce Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gönderileceği cevabını alan Mehmet Çıtlak, soluğu Düzce Valiliğinde aldı. Ancak, vakıfta yapılan toplantıda evin onarımı için gönderilen 20 bin tutarındaki para ile ilgili yeniden ret kararı alındığını bu nedenle parayı alamadıklarını ifade eden Mehmet Çıtlak, “Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi bu parayı onaylıyor, ancak valilikte bu parayı aşlamıyoruz. Türkiye’de adalet zengine göre mi var? Biz yıllardır çökme tehlikesi yaşayan bu evde yaşıyoruz. Bizim devletimizden ve yetkililerimizden tek isteğimiz, evimizin onarılması. Bizim zaten maddi imkânımız olsa bu evde yaşamak zorunda kalmayacağız. Devletimizin bizlere sahip çıkmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“Bütün arazi ve tarlalarımıza ipotek konuldu”

Mehmet Çıtlak’ın eşi Urgiye Çıtlak ise, bankalardan kullandıkları çiftçi kredisi nedeniyle bütün arazi ve tarlalarına ipotek konulduğunu ifade ederek, “Bankalardan kullandığımız çiftçi kredisi nedeniyle bütün mal varlığımızı kaybettik.

Bir oğlumuz var, asgari ücretle çalışıyor. Onun da banka borçları olduğu için, aldığı bütün maaşı borçlarına kesiliyor. Biz çaresiz kaldık. Her şeyimizi bankalar aldı. Çok mağdur bir durumdayız. Bu nedenle devletimizin yardımlarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.  

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (1)
Ahmet Düzce 4 ay önce
Allah yardımcıları olsun