banner851

banner955

KONUR ALP GAZİ TÜRBESİ RESTORASYONUNDA SONA YAKLAŞILDI

Bölgeye ismini veren Düzce ve bölgesinin fatihi Konur Alp Bey’in türbesinin kamuoyu vicdanını sızlatan görüntüsü karşısında Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün talimatıyla başlatılan restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı. Türbenin iç dekorasyonunda son çalışmalar yapılırken ışıklandırması da tamamlandı.

Düzce 27.10.2021, 12:05 27.10.2021, 17:33
1423

Düzce ve bölgesinin fatihi ve en büyük manevi şahsiyeti Konur Alp Gazi’nin adını taşıyan Konuralp’te bulunan türbesinin içler acısı hali kamuoyu vicdanını derinden yaralamıştı.

Aylarca ilgileneni olmayan, ardiye gibi kullanılan ve etrafı çöplüğe dönülen türbenin restorasyonu için mahkeme sürecinin tamamlanmasının ardından Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün talimatıyla düğmeye basılmıştı.

Milattan önce 3. yüzyıla uzanan tarihi ile büyük bir öneme sahip olan Konuralp Antik Kenti’ne adını veren Osman Bey’in silah arkadaşlarından Konur Alp Bey’in türbesinde restorasyonunda sona yaklaşıldı.

Baştan aşağı yenilendi

Geçtiğimiz temmuz ayında başlatılan çalışmalarla ilk olarak türbenin cam korkulukları, cam ve kapı doğramaları ahşaptan yapılarak, sandukaların kaideleri mermer ile kaplandı.  Konur Alp Bey, Bağdatlı Şeyh Hacı Hafız ve Ali Hamza’nın sandukaları temizlenerek üzerindeki örtüler değiştirildi.  Özlü’nün özel bir itina gösterdiği çalışmalar kapsamında Konur Alp Bey türbesinin içi de ışıklandırılarak sandukalarla ilgili açıklama tabelası da yerleştirildi.

Cuma günleri ziyarete açık olacak

Konuyla ilgili Öncü TV’de Sadullah Ünsal’a konuşan Başkan Özlü, birkaç önce ay önce Gazi’nin türbesinin kuş pisliği içinde kalmış görüntüsüyle ilgili de açıklamalarda bulunmuş ve “Biz Belediye olarak bir sorumluluk aldık ve türbeyi yaptık. Şimdi bir de türbeye bir türbedar koyacağız. Vatandaşın kapıyı açık bırakmasından dolayı ortaya çıkan kötü bir görüntü vardı. Belirli günlerde türbeyi açık tutacak. Sürekli başında birisini bırakmak yerine, sadece cuma günleri açık kalması daha mantıklı.” diyerek türbenin Cuma günleri ziyarete açık olacağını söylemişti.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (3)
samet 1 yıl önce
tebrikler güzel bir hizmet olmuş
Düzce 1 yıl önce
Her zaman açık kalmalı. Ziyaretçiler ne zaman açık olduğuna bakıp gelmez
kasabalı 1 yıl önce
bizim türbemiz hiç bir zaman kapalı degil idi şimdi acık kalacak günlere kaldı ye kürküm ye
Yeni Sayımız