banner851

banner614

KONURALP ANTİK KENTİ’Nİ ZİYARET ETTİLER

banner619

Düzce Farabi Anadolu Lisesi, Konuralp Antik Kenti’nde aralıksız devam eden kazı alanını ziyaret ederek kazı çalışmalarına destek verdi.

banner846
Düzce 03.11.2020, 16:19 03.11.2020, 17:47
1539
banner844

Tarihi MÖ 3. Yüzyıla dayanan Düzce’nin Konuralp Bölgesi’nde yer alan Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde kazı çalışmaları son hızla devam ediyor. Kazı çalışmalarına destek vermek amacıyla Düzce Farabi Anadolu Lisesi öğrencileri, tarihi antik kenti ziyaret etti. Bölgenin tarihi geçmişi hakkında bilgi alan öğrenciler, antik tiyatroyu gezdi ve bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Tarihe her zaman meraklı olduğunu söyleyen Farabi Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Cihan Gündoğdu, bu gezinin amacının Batı Karadeniz’de ayakta kalan tek antik kentini öğrencilerin görmelerini istediklerini söyledi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bu projenin amacı öğrencilerimize tarihimizi tanıtmak. Batı Karadeniz bölgesinde ayakta kalan tek antik tiyatromuzu canlı görmelerini sağlamak istememiz. 12. sınıf öğrencilerimize bir gezi düzenledik. Bu yapıları görsünler diye. Daha öncesinde geldiğimde üçüncü katmanı görmüştüm ama birinci katmanlarda çıkarılmış. Bunları bire bir yerinde incelemek istedim.

Ben tarihe ilgisi olan bir öğretmenim aslında edebiyat öğretmeniyim ama tarihe çok büyük bir ilgim var. Düzce’ye ilk geldiğimde burada göreve başladığımda ilk geldiğim yerlerden bir tanesi burasıydı ama bu halde değildi. Birinci katanın bulunmasına çok sevindim. Uzmanlarımızdan arkeoloğumuzdan öğrendiğimiz kadarıyla ikinci katmanın kaybolduğunu öğrendim ona da üzüldüm.

Burada bir tarihin içerisindesiniz az önce yer altından geçtiğimiz tünelden sanki bir tarihin içinden geçiyormuşsunuz hissine kapılıyor insan. Bu konuda meraklı olan vatandaşlarımız beni anlayacaktır.”

‘Burada olmak bana kültür kattı’

12. sınıf öğrencisi Murat Korkmaz da bölgenin tarihini öğrendiklerini söyledi ve şu ifadeleri kullandı;

“Konuralp’in antik tiyatrosuna geldik. Tarihi değerlerimizi öğrenmiş olduk. Çok da güzel oldu. İnşallah böyle şeyleri daha çok görürüz. Burada olmak bana kültür kattı. Tahribe uğramış ama böyle şeylerin Düzce’mizde olması benim için gerçekten bir gurur.”

‘Bu kadar tahrip edildiğini düşünmemiştim’

İnsanların bilinçsizliğinden dert yanan yine 12. Sınıf öğrencisi Şahin Turan de şöyle konuştu: “Geçmişte kalan kültürel yapıların insanların nasıl bozduğunu insanların nasıl tahrip ettiğini gördük. Gördüğümüz yerdeki birçok tarihi eserin kaybolduğunu insanların bu konuda bilinçsiz olduğunu gördük. Bu yüzden biz gençler olarak bundan daha iyi bir ders çıkartıp tarihimizi öyle öğrenerek ileriye de öyle bakacağız. İlk geldiğimde buraya daha güzel şeyler bekliyordum. Bu kadar tahrip edildiğini düşünmemiştim. Ama insanların yaptığı kötü şeylerin tarihimizi nasıl etkilediğini gördük. İnşallah bu tür hataları biz yapmayacağız.”

‘Beni heyecanlandırıyor’

Böyle çalışmaların kendini heyecanlandırdığını söyleyen 12. Sınıf öğrencisi Şura Aksoy, çalışmalar hakkında düşündüklerini şu şekilde açıkladı:

“Açıkçası beni heyecanlandırıyor. Çünkü böyle tarihi yerler bu tarz yerlere gitmek görmek benim tarihimi tanımamı kendimden öncekileri bilmemi ve bu tarz tarihi yerleri kendime harmanlamamı ve bir şeylerden ders çıkartmamı sağlıyor. Yani tarihi yerler beni bu şekilde heyecanlandırıyor. Böyle bir yapının ayakta kalması güzel hissettirdi. Ve bizi bilgilendirmiş insanların böyle bir şey çıkartması yani yıllar önceki tarihin bu kadar ayakta kalabilmesi çok güzel.”

Yorumlar (2)
Mert güreşir 6 ay önce
Koskoca Farabinin müdür yardımcılığı kimşere kaldı okulun tadı tuzu kalmadı 2016-17 den sonra bozuldu
ali veli 7 ay önce
Bu ne arkadaş kaz kaz bitiremediniz
resim çektirmeye gelince 50 kişi var ama iş kazmaya gelince kimse yok anlaşılan
12°
hafif yağmur