banner614

KONURALP EVLERİNİN RENKLERİ BELLİ OLDU

banner619

Düzce Belediyesi’nin öncülüğünde Konuralp Antik Kenti’nin ortaya çıkarılması çalışmalarına ek olarak kent içindeki yollar da tarihi yansıtacak şekilde yeniden elden geçirilecek. Antik Kentin yolları titreşimi en aza indiren taşlardan yapılacak.

Düzce 05.12.2020, 12:00
2028
KONURALP EVLERİNİN RENKLERİ BELLİ OLDU
banner785

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Konuralp Antik Tiyatro’nun çevresindeki yolların yeniden düzenlenerek ulaşım esnasında tarihi evlere zarar vermeyecek şekilde taş döşeneceğini belirtti.

Kentin tarihi yansıtması için çalışmaların hızlanmasını talimatı veren Başkan Özlü, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na kullanılacak taşlarla ilgili bilgi verileceğini ve titreşimi en aza indirgeyen ateş tuğlasını kullanmak istediklerini bildireceklerini kaydetti.

TARİHİ DOKUYA ZARAR VERİLMEYECEK

Konuralp Antik Kent’indeki tarihi evlere zarar gelmesini istemediklerini kaydeden Başkan Özlü, “ Kent merkezini yolları maalesef sit alanı olmasına rağmen asfalt ile kaplanmış. Arkeolojik sit alanı olduğundan dolayı asfaltlama yapılmıyor. Biz ateş tuğlası, patlatma ocak taşı, taban tuğlası ve granit küptaş örneklerini koruma kuruluna önereceğiz. Derdimiz tarihe dokuya zarar vermeden tarihi yeniden canlandırmak” diye konuştu.

KONURALP RENKLERİ KULLANILACAK

Konuralp Antik Kenti’nde restore edilecek evlerin dış cephelerinin renkleri de kent kurulduğunda kullanılan üç renk ile boyanacak. Çivit mavisi, hardal sarısı ve mint yeşili renklerinin kullanılacağı evlerde 21. Yüzyıldan tarihin başlangıcına geri dönülecek.

Yorumlar (7)
Düzceli 2 ay önce
Çok geç kalınmış bir mekan,burası turistler için ilgi odağı haline getirmek yerine hala oyalanılıyor. Biraya özel turlar düzenlenebilir. Kıymetini ne zaman anlayacaksınız bakalım ?
Düzceli esnaf 2 ay önce
Mehmet keleş yetmemişti bir de sen yap bırakın bu işleri artık alayınız hırsız alayınız ...
YAVUZ0881 2 ay önce
Biz konuralpin yollarını değil konuralpin belediye olduğu günleri mumla arıyoruz siz önce duzce merkezin sorunlarını çözün yapacağınız en iyi hizmet konuralpin eskiden olduğu gibi belediye statüsüne kavuşmasına yardım etmenizdir
konuralpli 2 ay önce
bu sözü en son duyduğumuzda hazır kilit parkeler sökülüp yürümeyi bırak arabaların bile ilerlemekte zorlandığı çerçöp döşendi o yüzden korktum
vatandaş 2 ay önce
atlı kapının oraya tamda poz verdiğiniz yere cahiller asvalt döşemişti. o zihniyeti kınarsınız herhalde.
Vatandas 2 ay önce
Buda takti konuralpe duzceyi rezil hale getirdi
Kasab 2 ay önce
Beyaz da olmali
13°
kapalı