banner851

banner955

KÖYLÜ GÖRÜNÜMLÜ UYANIK PAZARCILAR!

Aziziye Mahallesi’nde kurulan pazardaki köylüler için ayrılan alanı işgal eden hal ürünü satan pazarcı esnafı, kendilerine ait olmadığı halde satış yaptıkları köylü pazarı alanını beğenmedikleri gerekçesiyle Düzce Valiliği ve Düzce Belediye binası önünde toplanıp eylem yaptı. Düzce Belediyesi Zabıta Müdür Yardımcısı Erdal Demir, köylü pazarında sadece köylü üreticilerin satış yapabileceğini söylemesi üzerine işgalci esnaf sessizce dağıldı.

Düzce 03.06.2020, 14:20 04.06.2020, 10:52
5053
banner1032

Düzce Sebze ve Meyve Hali’nden aldıkları ürünleri satmalarına rağmen Aziziye Mahallesi’nde kurulan Köylü Pazarı’nda tezgâh açan esnaflar, yerlerini beğenmediklerini ileri sürerek soluğu yine Düzce Valiliği’nin önünde aldı.

Çoğunluğunu köylü pazarını işgal eden esnafların oluşturduğu pazarcılar, Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı ile görüşme talebinde bulundu. Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, pazaryeri sorumluluğunun Düzce Belediyesi’ne ait olduğunu, bu nedenle de Vali Dağlı ile görüşme talebinin imkânsız olduğunu söyledi. Bunun üzerine Düzce Belediyesi önünde toplanan esnaflar, burada Düzce Belediyesi Zabıta Müdür Yardımcısı Erdal Demir ile görüştü.

Demir, köylü pazarında sadece köylü üreticilerin satış yapabileceğini, Hal’den aldıkları ürünleri satanlara asla izin verilmeyeceğini söylemesi üzerine, esnaflar Belediyenin önünden dağıldı.

“Köylü pazarında üreticilerin yerini işgal eden esnaflar bulunmaktadır”

Konu ile ilgili Düzce Valiliği tarafından yapılan açıklamada, bugün Düzce Valiliği ve Düzce Belediye Binasının önünde eylem yapanların köylü üreticiler değil, Hal’den alışveriş yapan esnaflar olduğu belirtildi.

“Üretici pazar yerinde, üretici olmayıp sadece halden mal alan ve üreticinin yerini işgal ederek satış yapan esnaflar bulunmaktadır.” Denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 “Kendileri için ayrılmış alanda pazar tezgâhı açamayıp da, yol, kaldırım vb. yerlere tezgâh açan köylü vatandaşlarımızın olması nedeniyle köylü pazarı olarak adlandırılan alanlarda mağduriyetler söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelik uyarınca, mevcut pazar yerinde satış yapan esnafın %30’dan fazlasının üretici olamayacağı ve bu üreticilerin satış yapacağı alanın 1x1,5 ebatlarında olacağı belirtilmiştir. Yeni yapılan düzenleme ile her iki üretici pazar yerinde hali hazırda bulunan üretici sayısından fazla pazar yeri belirlenerek tüm üreticilerimizi kapalı alanda, her türlü hava şartlarından korumak amacıyla 2x20 ebatlarında yer tahsisi sağlanmıştır.

Bu kapsamda, hiçbir üretici yerinden kaldırılarak mağdur edilmeyecek, Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelik çerçevesinde belirtilen çizgi çalışması ile yerleri belirlenecektir.

Düzce Belediyesi: “Her zaman köylü üreticilerimizin yanındayız”

Konu ile ilgili Öncü Haber’e bilgi veren Düzce Belediyesi Zabıta Müdürü  Sezgin Diner, bugün eylem yapanların köylü üreticiler olmadığını, köylü pazarında köylülerin yerlerini işgal eden pazarcılar olduğunu söyledi. Diner, “Biz Düzce Belediyesi olarak her zaman Köylü Üreticilerimizin yanındayız. Onlara da Zabıta birimi olarak ellimizden gelen desteği veriyoruz. Ancak bugün Düzce Belediyesi önünde toplanan kişilerin köylü üreticiler olmadığını, Pazar yerinde ki köylü üreticilerin yerlerini işgal eden esnaflar olduğunu gördük” diye konuştu.

banner844
Yorumlar (20)
Vatandaş 2 yıl önce
Anıta belediye işini yapsın. Köylü olmayanı oraya koymasın
Aziziyeli 2 yıl önce
Azizyedeki pazar yeri artık ordan kalkmalı ve daha geniş bir alana taşınmalı evlerimizin önü Pazartesi ve perşembe kamyon doluyor evimize giremiyoruz hareket alanımız kısıtlı insanlar pazara geldimi üst üste pazarda geziyor yerleşim yerinde Pazaryeri olmaz lütfen yetkililerin bu pazarı burdan kaldırmasını istiyoruz.
Neriman Tok 2 yıl önce
Köylü olup ta hal ürünlerini satan koylulerde var , gerçek köylülerde bunu yapıyor, gerçek üretici ayırt edilsin
Esnaf 2 yıl önce
Her pazar yeri kurulduğunda köylüye kücük bir yer tayn edilir başkan ve ekibizabıta orada olur köylü milletin efendisidir öyle derler onlarda buraya kadar her şey güzel olay ondan sonra başlar köylü ürünü yetiştirir pazara taşır halk pazarın bu köşesine yoğunlaşır mevsim kışa gelirköylü köyüne döner bu pazara diğer kesim yerleşir olayın püf noktası burada başlar zabıta kör olur belediye uyur köylünün ürünü yetişir yaz geldi köylü pazara gelir sabahtan sepeti koyar az sonra biri gelir onu kovar o kavar bu kovar köylü yenik düşer sanırlar efendiliği bırakmaz aslında sepeti sınırlar dışında bir yere taşır oda ne zabıta uyandı birden az önceki itiş kakış gürültü uyarmadı sessizlik uyardı gözler açılır kalk buradan kaybol falan neyse köylü korktu sanırlar ama köylü korkmaz efendiliği bırakmaz Nalet olsun der pazardan soğur gururu kırılır belediye uyur zabıta görmez hayat devam eder saygılar
MIGHTY 2 yıl önce
Pişkinliğe bak :))) Halden alıp köylü pazarında satmak için valiliğe,belediyeye gidiyorsun.
Benim ben 2 yıl önce
Pazarcı olmayana hal ürünü vermesinler.Verenlere ceza verilirse çözüm olur.
sçavuş 2 yıl önce
sen nasıl müdür yardımcısısın. suçunu itiraf ediyorsun.senin işin köylü üretimi olmayanları ayırıp tezgah açtırmamaktır.
Şahit 2 yıl önce
Sadece köylü olmalari yetmez çünkü köylü olup bir-kac kendi ürünü geri kalanı halden alıp satan birde buralarda acındıran uyanıklar var vergiden de kaçıyorlar. Kim çok agliyorsa acımadannonce bir araştırmak lazım. Duygu sömürüsü her camiaadanbu zihniyetin ürünü
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
orta şiddetli yağmur