banner614

'KULLANANDAN DAHA FAZLA VERGİ ALINSIN!

banner619

Cadde ve sokaklarda yabancı tabelaların sayısı giderek artarken, hem devlet hem de sivil toplum örgütleri eliyle bu gidişata 'dur' denmesi için çalışmalar sürüyor.

banner846
Düzce 13.07.2019, 16:51 14.07.2019, 19:04
5624
banner844
Esnaf ve şirketlerin tabelalarında Türkçe isimler tercih etmesi için geçmişte Düzce'de valilik ve belediye işbirliğinde çalışmalar yürütülse de zaman içerisinde yine cadde üzerlerinde yabancı tabelalar yerini aldı.

Esnafın özellikle İngilizce kelimeler kullanmasını önlemek için tedbirler alınması yönündeki talepler artan yabancı tabelalar nedeniyle yeniden gündeme geldi. Esnaf dernekleri, hükümete, 'Türkçe tabela kullanımını özendirmek için tabelada tamamen Türkçe karakter kullananlara vergi indirimi getirilmeli. Öte yandan tabelada yabancı karakter kullananlardan ise daha fazla vergi alınmalı. Bu sayede Türkçe tabela kullanımı özendirilirken çevremiz de yabancı tabelalardan arınır.' çağrısı yapıldı.

'Vergi indirimi ile Türkçe tabela kullanımı özendirilmeli'

Son günlerde gündemde olan yabancı tabela kullanımının önüne geçmek için tabelalarda tamamen Türkçe karakterli kelime kullananlara vergi indirimi getirilmesini talep eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) 'Ülkemizin cadde ve sokaklarındaki çok sayıda iş yerinde yerli ürünler üretilip satılmasına rağmen dikkat çekmek amacıyla tabelalarda yabancı kökenli kelimeler kullanılıyor. Yabancı tabelanın kullanıldığı iş yerlerindeki ürünler sanki daha kaliteliymiş gibi bir imaj sergilenmeye çalışılıyor. Bu da yerli ve milli markalarımızı gölgeliyor. Markalaşmanın artmasına katkıda bulunmak için yerli tabela kullanımını özendirmek gerekiyor' ifadelerini kullandı.

Haber: C.ÜSTÜNER
Yorumlar (7)
Merft 2 yıl önce
Dünya'nın en saçma olayı olabilir... Aynen Kiğılı, Sabri Özel, baya kalitesiz markalar! İyi kalite satarsan kimse tabelana bakmaz. Geçecen o işi
Adam 2 yıl önce
Lütfen bu konuyu birde "kültür emperyalizmi" açısından değerlendirin. Mesele küçük gibi görünüyor; lakin milli ve manevi değerler kuşatma altında.
Ahi 2 yıl önce
Esnafın cebinde para yok , vergisini zor ödüyor , personel çıkartıyor , çek , kredi vs..masraflar yüksek ,ne tabelası ya , nerde nasıl yaşıyorsunuz ? Bu eli purolu esnaf sözcüleri ne anlar esnafın, vatandaşın halinden .
Selim 2 yıl önce
Yaşlı kadının çileklerini dökmeye gücü yeten bir zabıta vardı. Ona söyleyin tabelalarında yabancı olanlara ceza yazsın
Kieros 2 yıl önce
Türkçe olmayan tabelalar yasaklanmalı
Emre 2 yıl önce
belediye dediğin belediye yabancı tabelayı yasaklar. yok öyle fazla para toplamak için yabancı tabela asandan fazla vergi almak. adam zaten kazanıyorsa fazlasıyla verir vergisini. tümden yasaklayabiliyorsa o zaman belediyeyi takdir ederim. bizler Türk dilini kullanıyorsak satılık olmamalı. haksızsam haksızsın deyin
Hamdi 2 yıl önce
Ne alakasi var turkce tabelaya vergi indiriminin..
22°
açık