banner851

banner614

KÜLTÜR SOKAĞI OLUŞTURULUYOR

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün gayretleriyle gün yüzüne çıkarılan Prusias Ad Hypium Antik Kenti’nin turizmde hak ettiği noktaya ulaşması için çalışmalar devam ediyor. Başkan Özlü, Konuralp’in tarihi ve kültürel mirasını ön plana çıkarmak amacıyla kültür sokağı oluşturmasına karar verdiklerini açıkladı.

banner619
Düzce 21.09.2021, 18:00
1367
KÜLTÜR SOKAĞI OLUŞTURULUYOR

Yıllarca ihmal edilen ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün büyük bir sorumluluk alarak turizme kazandırılması için kazı çalışmalarını başlattığı Konuralp Prusias Ad Hypium Antik Kenti’nde hummalı çalışma sürüyor.

Düzce’nin derin ve güçlü tarihsel dokusunu korumak ve gelecek nesillere aktarmak adına çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Dr. Faruk Özlü, “Konuralp bizim gözbebeğimiz. Burada belirlenecek bir sokakta tarihi ve kültürel mirasımızın ön plana çıkararak kültür sokağı oluşturmayı kararlaştırdık. Bunun yanı sıra Konuralp turizminin canlandırılması ve tanıtımının yapılması için alt yapı çalışmaları başlatıyoruz” dedi.

SİT ALANLARI UNUTULMADI

Emin adımlarla ilerlediklerini ifade eden Başkan Özlü, “Konuralp bölgesinde sit alanında yaşayan halkın sorunlarına çözüm bulmak amacı ile hazırlanan Kentsel Arkeolojik Sit Alanı Plan çalışmalarının da mevcut durum değerlendirilmesini yaptık. Birçoğunu da planladık ve o doğrultuda hareket ediyoruz. Belirlenecek odak noktasından hareketle cephe ve sokak düzenlemesi yapılması ve bunların birbirine entegre edilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“TARİHİ EVLER HALKA AÇILACAK”

Restore edilen ve edilecek olan tarihi evlerin son durumunu yerinde inceleyen Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Konuralp’teki tarihi evlerin; butik otel, kültür evi, kafe ve restoran olarak halka açma düşüncesini dile getirdi. Başkan Özlü, “Halkımızın bu konuda teşvik edilmesi de kararlarımız arasında yer alıyor. Çalışmalarımız, derin ve güçlü tarihsel dokumuzu korumak ve gelecek nesillerimize aktarmak adına devam edecek” şeklinde konuştu.


 

Yorumlar (6)
Aziz Kaynak 4 hafta önce
Söylenenler güzel ama AKP zihniyetiyle imkansız
Ali 4 hafta önce
Antik kent düzce de değil de başka bir ilde olsaydı paris olmuştu orası...
Bu işi yaparsa Başkan Özlü yapar başkası da yapamaz.
Düzceli 4 hafta önce
Sürekli dünyaya açılıyoz oraya açılıyoz buraya açılıyoz… Hep kandırmaca hikayeler
Vatandaş 4 hafta önce
Dünyaya mı açılıyor ?
Aslı 4 hafta önce
Hep film hep foto
Fikir 4 hafta önce
Bu arkeolojik ve kültürel zenginlikleri artı üniversitemizi tıp fakültesini Düzce’ye bağlayacak belediyeye ait birde kaldırım ve bisiklet yolu ile bulvarımız olsa harika olurdu