banner614

MUHTAR: ZABITA CEZAİ İŞLEM UYGULAMIYOR

banner619

Düzce Merkez’e bağlı Akınlar Mahalesi’nde bulunan meranın duyarsız kişiler tarafından yasak olmasına rağmen çöplük olarak kullanılması mahalleliyi bıktırdı. Mahalle Muhtarı Sefer Aktürk, “Mahalleye çöp dökülür mü? Bu mahalle bunu hak ediyor mu?” sözleriyle hem çöp dökenlere hem de kanıtlı belge sunduğu halde çevre düşmanları için kılını kıpırdatmadığını savunduğu Düzce Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne isyan etti.

banner846
Düzce 25.07.2020, 14:02 25.07.2020, 17:02
2638
banner844

Akınlar Mahallesi’nde bulunan meranın yasak olmasına rağmen kimliği belirsiz kişiler tarafından çöplük alanı olarak kullanılması mahalle halkını canından bezdirdi. Mera boyunca oluşan çöp yığınları hem görüntü kirliliğine hem de kötü kokulara neden oluyor.

Konu ile ilgili Öncü mikrofonuna konuşan Mahalle Muhtarı Sefer Aktürk, “Burası bizim mahallemiz, meramız. Görüntüleri çektiniz. Çöpü gördünüz. Belgeliyorum, zabıta müdürümü arıyorum, tutanak tutturuyorum.

Plakasını veriyorum, imza atıyorum muhtar olarak risk alıyorum. Dökerken gelirken hepsinin görüntülerini veriyorum. Cezai işlem uygulanmıyor. Çöp dökerken zabıta arabası geçiyor. Görün bakın, burası mahalle çöp döküm sahası değil dememe rağmen onların görevi olmadığını söylüyorlar.

Başkalarının görevi olduğunu ve cezai işlem uygulama yetkilerinin olmadığını söylüyorlar. Tablo da bu, ortada. Şu görüntüleri ibreti alem için bir bakın. Böyle bir anlayış olabilir mi? Mahalleye çöp dökülür mü? Bu mahalle bunu hak ediyor mu? Burası zaten resmi yol değil. Bizim mevcut yolumuz Olimpiyat Kavşağı’nda sıkışma olduğundan geçici olarak trafiğe açılmıştır diye tabela koyduk mahallenin girişlerine. Buna rağmen burayı ihlal ediyorlar. Vatandaşa kokudan, çöpten illallah geldi. Her şey ortadayken zabıta müdürümüzün ifadesi ‘ben cezai işlem uygulayamam, bakamam.” diye konuştu.

Yorumlar (24)
Alex Bayrak 1 ay önce
Sefer Muhtarı efendi, bölgeye arabasından inenlere parçalaması için bir Kangal köpeği tutun. Bunlar çok becerikli hayvanlardır.
nuri candemir. 12 ay önce
ceza yetkisi çevre ve şehircilik müdürlüğünde sitemine oraya yapacaksın.zabıta oraya ceza yazamaz.çevre kanununa göre valilik çevre ve şehircilik il müdürlüğü yazar muhtarım hemen zarfı zabıtaya atma.
Yavuz şenol 12 ay önce
Merhabalar biraz ağar konuşucam ya zekanızla alakalı bir purbleminiz var yada gerizekalısınız sanki bu çöp problemi yeni yıllardır aynı durum sözüm ona gelince İSKİ burası su havzası suya girmek bile yasak deniyor biz Düzce belediyesi ve civar belediyeler olarak çöplerimizi bu noktalara vahşice döküyoruz bilmem anlatabildimmi
Suç ve ceza 12 ay önce
Zabıta gitsin belediyenin kendisine cezai işlem uygulasın Hecinlere su kaynakları üzerine çöp tesisi yapıyor diye
Mahalleli 12 ay önce
Sonuna kadar haklisin muhtarım. Arkandayız...
Duyarlı 12 ay önce
Türk ceza kanunun 181 nci maddesinde açıkca belirtilen çevreye dogaya havaya suya çöp ve benzeri moloz ve atıkları kasten atan kişi veya kişiler en az 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile yargılanır diyor sayın muhtar bu cezayı zabıtadan bekliyor lütfen sayın muhtarım bu konuda il çevre müdürlüğü çevre muhendisleri hatta emniyet mensupları da bu konuda yetkili ama siz direk olarak kasıtlı olarak zabıtayı suçlayıcı ifadelerle haber yapıyorsunuz bunda alenen kasıt gözüküyor. Konu ile alakalı kaçtane birimin görev ve yetkisinde olan konu ile alakalı zabıtayı alanen suçlamanız hiçde yakışık alacak durum değil kaldıki zabıta kabahatler kanununa göre tutanak düzenler ve yaptirim uygular oysa konu Türk ceza kanunun 181 maddesi kapsamına giriyor ve yetki olmayan bir konu hakkında etki ve uygulama istiyorsunuz ve bunu basın yolu ile suçlayıcı tavır edasi ile yapıyorsunuz ve konu ile alakalı olan diğer birimlere tek bir temada bulunmayışınız sabit düşünce ile yapılan kasıtlı bir haber olgusu veriyor.
Düzceli42 12 ay önce
Hep suçlu zabıta zaten, herkes elinden geleni yapar. Muhtarda hedef göstereceğine çözüm bulsun.
Selim 12 ay önce
O bölge iski havzasına ait ayrıca çevre şehircilik müdürlüğü ne iş yapar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
parçalı bulutlu