banner851

banner614

O LİDERİN İSMİ BİR MEYDAN YA DA PARKA VERİLECEK

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Belediye Kültür Merkezi Toplantı Salonunda, Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Düzce Şubesi Başkanı Osman Kesen ve Yönetim Kurulu Üyelerini ağırladı. Başkan Dr. Faruk Özlü, Kırım Türklerinin Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun adının Düzce’de bir meydan ya da parka verileceğini söyledi.

banner619
Düzce 25.12.2020, 12:34 25.12.2020, 13:14
2027
O LİDERİN İSMİ BİR MEYDAN YA DA PARKA VERİLECEK

Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Düzce Şubesi Başkanı Osman Kesen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’yü ziyaret etti.  

Ziyarette Başkan Özlü, Kırım Türklerini Lideri olarak bilinen Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun adının Düzce’de bir noktaya verilmesini istediğini belirtti.  

Başkan Özlü, “Türkiye’de Mustafa Cemiloğlu olarak bilinen Sayın Kırımoğlu’nu gençlik yıllarımdan itibaren takip ederim. Hayatı ve mücadelesi beni etkilemiştir. Bir parka ya da meydana isminin verilmesi suretiyle adının yaşatılmasını istiyorum. Hatta sanatsal değeri olan bir anıt da yaparak açılışına kendisini de davet etmek isterim” dedi.

Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman Kesen ise Başkan Özlü’ ye teşekkür ederek “Nazik davetiniz bizi çok mutlu etti. Bizlere verdiğiniz önem ve değer için çok teşekkür ederiz. Dernek olarak her zaman destekçiniz olacağız. Sayın Kırımoğlu ile ilgili düşünceleriniz bizi onurlandırdı”dedi.

MUSTAFA ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU KİMDİR

13 Kasım 1943 yılında Bozköy'de doğdu. Henüz altı aylık bir bebekken ailesiyle 18 Mayıs 1944'de, bütün Kırım Tatarları gibi Kırım'dan sürgün edildi. 1959 yılında Rus dilinde orta öğretimini tamamladı. 1961 yılında arkadaşlarıyla birlikte "Kırım Tatar Millî Gençlik Teşkilatı"nı kurdu. Hayatı boyunca birçok kez Kırım Tatarlarının haklarını savunmasından dolayı tutuklandı, sürgün edildi hatta tımarhanede tutuldu. Sovyet Devleti'ne karşı propaganda yapmak ve iftira etmek gibi suçlamalar ile hakkında yeni bir dava açıldı. Bunun üzerine açlık grevine başladı. Açlık grevi 303 gün sürdü. Kırımoğlu'nun adı ve Kırım Tatarlarının meselesi Dünya Kamuoyuna, bu meyanda Türkiye Kamuoyuna duyuruldu.

1989 yılında Taşkent’te kurulan Kırım Tatar Milli Hareketi Teşkilatının başbakanlığına seçildi. Kırımoğlu’nun çalışmaları ve direnişleri sonucunda 1991 yılında Milli Kurultay Kırım Türklerinin bağımsızlığı ilan edildi. Kırım Türklerinin en üst yetkili organı olarak 33 kişilik Kırım Tatar Milli Meclisi seçildi. Meclis başkanlığına da Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu atandı.

banner844
Yorumlar (13)
Gencebay 10 ay önce
Sayın başkan Konuralp'e yapmayı planladığı düzcede yaşayan kültürlerin sergilenmesi için yapılacak olan kültür evlerini destekliyoruz Eskişehir beypazarı gibi bir kültür Konuralpte yatıyor teşekkürler sayın Faruk Özlü
Galip Soyalp 10 ay önce
Çok güzel düşünmüşsünüz başkanım.Çalışmalarınızı takdirle izliyorum
KIRIM 10 ay önce
SAYIN BELEDİYE BAŞKANI ÖZLÜ VE SAYIN KIRIM TÜRKLERİ DERNEĞİ BAŞKANI OSMAN BEY VE EKİBİNİ TEBRİK EDİYOR, İCRAATLERİNİN DEVAMINI BEKLİYORUZ GÜZEL ŞEYLER ALKIŞLANIR.
Zafer Karatay 10 ay önce
Verdiği mücadele ile Türk-İslam Dünyasına örnek olan, yaşayan efsane Mustafa A Kırımoğlu’na yapılan bu kadirşinaslık, tarihi bir adımdır.Atalarımızın deyimiyle marifet iltifata tabidir. Sayın Başkan Dr Faruk Özlü ve Düzce Belediye Meclisi de Kırımoğlu’na ve onun bayraktarlığı altında Rusya işgaline karşı mücadele eden Kırım Türklerine çok anlamlı bir hediye ve büyük bir moral destek vermişlerdir. Teröre, şiddete başvurmadan, masum bir çocuğun gözyaşını bile dökmeden mücadele ce hak arayışının da başarılı olacağını dünyaya gösteren, İsmail Gaspıralı’nın “Dilde Fikirde İşte Birlik” idealinin hayata geçmekte olduğunun ve bu ideale sahip çıkanların var olduğunun bir muhteşem meşalesi olacaktır bu park ve cadde.
Dr. Faruk Özlü ve belediye meclisimizi, destek veren değerli Düzcelilere teşekkür ediyor ve yürekten kutluyorm
Selman 10 ay önce
Umarım bağımsızlık düşüncesi için savaş verenlerin isimleri ve mücadeleleri asla unutulmaz.
irfan Aksu 10 ay önce
Çok güzel bir haber. Düzce'mizin güzel bir yerinde hayatı mücadeleyle geçmiş Türk Dünyasının önemli şahsiyetlerinden birisinin adının olması mutluluk verici. Sonuçlanmasını bekliyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
tatar 10 ay önce
sayın bakanım, büyüksün.
ERKAN YILMAZ 10 ay önce
BIZLER DE DÜZCE HAYMANALILAR DERNEĞİ OLARAK BÜYÜĞÜMÜZ OLAN DÜZCE BELEDİYESİ'NİN İLK BAŞKANI MÜDERRİS AHMET EFENDİ'NİN İSMİNİN UYGUN GÖRÜLEN BİR YERE VERİLMESİNİ İSTİYORUZ.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın