banner851

banner614

OKUYUN KARARI SİZ VERİN

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında uygulanan 17 günlük tam kapanma döneminde Düzce sokaklarının insan kaynaması ve trafikte yaşanan yoğunluk ‘Bu nasıl kapanma?’ dedirtti.

banner619
Düzce 05.05.2021, 18:00 06.05.2021, 15:23
6068

Türkiye’de günlük vaka sayının 50 bine dayanması ve vefatın 350’nin üzerine çıkması, devletin yeni tedbirler almasına yol açtı. Bu doğrultuda 26 Nisan Pazartesi günü gerçekleşen kabine toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bilim kurulunun da tavsiyelerini göz önüne alarak, 17 günlük tam kapanma kararı alındığını açıkladı.

Yasak var ama…

29 Nisan Perşembe günü başlayan kapanma sürecinde üretim, imalat ve belli başlı sektörlerin dışında herkesin evde olması gerektiği bildirildi. Ancak haftanın her günü sabah saat 10:00 ile 17:00 arasında market, manav, fırın, kasap gibi işletmelerin açık olmasını fırsat bilen Düzceliler, soluğu dışarıda alırken, bu durum sokaklarda insan sirkülasyonunun artmasına yol açıyor. Alışverişe izin verilen saatler arasında vatandaşların özellikle marketlerde uzun vakit geçirmesi tehlikeyi katlıyor.

Parklar çocuk kaynıyor

Koronavirüse davetiye çıkartan bu manzara parklarda da değişmiyor. Evde oturmaktan sıkılan ve havanın güzel olmasını fırsat bilen onlarca çocuğun parklarda hep birlikte oynaması salgın tedbirlerinin amacına ulaşmasına engel oluyor.

Hastanelerde kısıtlamayı unutturan yoğunluk

Yine hastanelerdeki yoğunluk da göz korkutuyor. Tam kapanma öncesi gibi polikliniklerin önünde bekleyen çok sayıda vatandaşın olması, sağlık hizmetinde bir rahatlama olmadığını gözler önüne seriyor.

Trafik de bildiğiniz gibi…

Düzce trafiğindeki araç yoğunluğu da neredeyse kapanma öncesini aratmıyor. Güvenlik güçlerinin sıkı şekilde yaptığı denetim ve kontroller sırasında yasağa uymadığı tespit edilen kişilere ceza uygulanırken, yine kepenk açan esnaflar da mercek altına alınmaya devam ediliyor.

Komşu ziyaretlerine devam!

Bu süreçte Düzce’deki idarecilerin ve uzmanların özellikle vurgu yaptığı ‘Komşu ve akraba ziyaretlerini askıya alın’ uyarılarının da yeterince dikkate alınmadığı ev içi kalabalık oturmaların devam etmesi ile ortaya çıkıyor.

Kurallara uyan ne yapsın?

Kısıtlamaya rağmen eline aldığı market ya da ekmek poşetiyle sokakta dolaşan, parkta güneşli havanın tadını çıkartan vatandaşlar ‘Evde bunaldık’ bahanesinin arkasına sığınsa da kurallara harfiyen uyan vatandaşlardan bu kez ‘Bu nasıl kapanma?’ sesleri yükseliyor.

banner844
Yorumlar (33)
Gunbasi 5 ay önce
Nerede polisler? Bekçiler? Cevirme yapılan noktalar belli. Geri kalan nerede? Olan küçük esnafa oldu. Eline poşet alan sokaklarda. Yazık..
DÜZCE 5 ay önce
KONTROL OLMADIĞI İÇİN VATANDAŞ DIŞARIDA. CANI SIKILAN MARKETE GİDİYOR. MARKETLER ÇOK KALABALIK. MÜŞTERİLERİ SAYI İLE ALMALARI GEREKİYOR. VİRÜS YAYILIYORSA MARKETLER ÜZERİNDEN YAYILIYOR. BİRDE ÇİFTÇİ BELEGESİ ALAN ŞEHİRİN HER YERİNE GİDEBİLİYOR
VATANDAŞ 5 ay önce
HİÇ OLMADIGI KADAR KALABALIK BÖYLE YASAK MI OLUR SADECE PAZAR YERİ VE SANAYİ KAPALI HERKES DIŞARDA ELİNDE CAKMA İZİN BELGESİYLE
Aziz milletmiş 5 ay önce
:) Dış dünyayı kandırmaya çalışıyorlar akıllarınca :) 'Biz Tam KAPANDIK :) vaka sayılarını büyük oranda azalttık vatandaşlarınızı ülkemizde ağırlamak istiyoruz' diyorlar. Sanki Dış dünya Türkiye'de nasıl bir rejim olduğundan habersiz.
Adsız kahraman 5 ay önce
Bunun neresi kapanma marketler dolu yollar dolu bu ilin yetkilileri ne yapıyor lar bilin varmı
dagman 5 ay önce
siz evel a lebalep toplantıları yapanlara konuşun öyle başa böyle tarak
Esnaf 5 ay önce
Büyün virüs sanayi çarşısından çıkıyor galiba sadece orası kapalı
düzceli 5 ay önce
başka düzce yok okadar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın